HORNÁ NITRA. Do oblasti kultúry hospodárska kríza ešte naplno nezasiahla. Hľadiská, napriek tomu, že ľudia majú hlbšie do vrecka, ešte nezívajú prázdnotou. Ceny vstupného sa pritom oproti minulosti nemenili.
Pracovníci kultúrnych inštitúcií, ktoré zväčša patria pod samosprávy, sú pripravení na znižovanie peňažnej podpory. Zabehnuté akcie rušiť nechcú, ich program budú korigovať.
Ľudia prídu na kvalitu
Záujem ľudí o kultúrne podujatia závisí od atraktivity ponuky. „Tento mesiac uvádzame skvelú komédiu s Vášáryovou, Sládečkovou, Lasicom, Kňažkom a už niekoľko týždňov máme takmer vypredané,“ hovorí riaditeľ Kultúrneho a spoločenského strediska (KaSS) v Prievidzi Peter Paulík.
Menší záujem ľudí o kultúru nezaznamenali ani v Novákoch. Riaditeľka tunajšieho domu kultúry Dana Horná pripomína, že „dotujeme väčšinu podujatí, vstupné nie je vysoké. Aj preto návštevnosť zatiaľ výrazne neklesá.“
O divákov nemajú núdzu ani v Kultúrnom centre Bojnice. Jeho riaditeľka Helena Dadíková je rada, že „ľudia aj v dnešnej dobe cítia potrebu estetického, náučného a relaxačného zážitku prostredníctvom divadla, koncertu alebo filmu.“
Práve v kinách však návštevnosť v posledných rokoch veľmi klesá. H. Dadíková to pripisuje novým technickým výdobytkom, ktoré majú ľudia k dispozícii. „Napriek tomu kino nezrušíme. Chceme dať priestor deťom, u ktorých stále pretrváva záujem o rozprávky. Dospelí diváci sú zas hladní po slovenských filmoch. Dôkazom je nedávne premietanie snímky Pokoj v duši, ktorú sme v jeden večer premietli až dvakrát.“
Dobrú návštevnosť majú aj premiérové zahraničné filmy. „Keď ponúkneme niektorý z trhákov, divákov príde viac,“ zdôrazňuje D. Horná.
Honoráre neznížili
Tzv. „dovezená kultúra“ z Bratislavy divákov láka. Nie je ale lacná. Sumy, ktoré musia organizátori zaplatiť umelcom nie sú nízke. H. Dadíková hovorí, že vo väčšine prípadov sa finančná požiadavka zhoduje s umeleckou hodnotou programu.
Dôležitá je aj popularita umelcov, ktorí vystupujú. Ak sú v kurze, ich cena stúpa. „V súčasnosti sú lákadlom mladé tváre zo seriálov, ale aj stálice speváckeho a hereckého neba,“ hovorí P. Paulík a dodáva: „Kríza do tejto sféry ešte nezasiahla, umelci si pýtajú rovnaké honoráre ako v minulosti.“
Opatreniam sa nevyhnú
Kultúrne inštitúcie zatiaľ žiadne podujatia nezrušili. Samosprávy, ktoré sú ich zriaďovateľmi, však prídu o časť príjmov z podielových daní. „Môže to ovplyvniť fungovanie kultúrnych zariadení, či rozvojové programy a plány v oblasti investovania do rekonštrukcií, modernizácií a opráv,“ povedala H. Dadíková.
Prievidzského KaSS sa dotkne šetrenie, ktoré schválili poslanci mestského zastupiteľstva. „Príspevok, ktorý sme mali pôvodne v rozpočte vyčlenený, bude znížený asi o desať až pätnásť percent, teda o 55-tisíc eur. Nechceme podujatia úplne rušiť. Napríklad pri organizovaní letného kultúrneho festivalu budeme viac prezentovať domácich umelcov. Mestské dni v máji by sme však nijako ochudobniť nechceli,“ zdôraznil P. Paulík.
„Zameriame sa na nízko nákladové formáty,“ hovorí D. Horná z Novák a pokračuje: „Naše pravidelné veľké projekty budú mať asi menej zvučných mien. Koncert pre mladých, Rozprávkový les alebo hodové oslavy pripravíme aj tento rok, ale ich obsah zredukujeme.“
Napriek nepriaznivým prognózam sú kultúrni pracovníci optimisti. „Snáď sa nám ťažkosti spôsobené nedostatkom peňazí podarí prekonať bez väčšej ujmy. Samozrejme aj vďaka ľuďom, ktorí si stále nájdu cestu na podujatia,“ verí H. Dadíková.