PRIEVIDZA. Novela zákona o službách zamestnanosti platí už mesiac. Podľa nej môžu nezamestnaní ľudia získať rôzne príspevky, podpora je určená aj pre zamestnávateľov, zaujímavým sa javí možnosť zriaďovania sociálnych podnikov.
Práce je stále menej
Nezamestnanosť v marci opäť stúpla. Na hornej Nitre je bez práce 7,98 percent ekonomicky činných obyvateľov. V handlovskej doline dokonca až 10,54 percent.
„Rast nezamestnanosti ovplyvnilo hromadné prepúšťanie zamestnancov, útlm výroby a návrat ľudí zo zahraničia,“ skonštatoval riaditeľ prievidzského úradu práce Jozef Stopka.
Úradu práce v tomto roku nahlásilo sedem zamestnávateľov hromadné prepúšťanie, dvaja z nich však k nemu nemuseli siahnuť a zrušili ho. Stále je však ohrozených 516 zamestnancov.
V súčasnosti do evidencie prichádzajú zamestnanci z firiem, ktoré nahlásili hromadné prepúšťanie vlani. Spolu je teda aktívnych šesť hromadných prepúšťaní a ohrozených 630 miest.
Všetci nemajú nárok
Novela zákona o službách zamestnanosti priniesla nové možnosti, ako pomôcť nezamestnaným občanom, ale aj zamestnávateľom, aby udržali jestvujúce pracovné miesta.
Novinkou je príspevok na podporu udržania pracovných miest, príspevok na vytvorenie nového pracovného miesta, príspevok ku mzde zamestnanca, na podporu samostatnej zárobkovej činnosti a na samostatnú zárobkovú činnosť v oblasti spracovania poľnohospodárskych výrobkov a obchodovania s nimi.
Má však aj svoje obmedzenia. „Príspevky pre zamestnávateľov nemôžeme poskytnúť tým firmám, ktoré už majú problémy napríklad s financovaním, odbytom, alebo znižujú výrobu a fond pracovnej doby. Zúžený je aj okruh potenciálnych žiadateľov o dva nové príspevky, ktorými by si mohli vyriešiť svoje pracovné uplatnenie. Týkajú sa totiž len poberateľov dávky v hmotnej núdzi alebo ľudí, ktorí pred zaradením do pracovného pomeru poberali dávky v hmotnej núdzi,“ upresnil Jozef Stopka.
Z doterajších poznatkov úradu práce vyplýva, že ich nezamestnaní klienti, ktorí sú sociálne odkázaní, so samozamestnaním počítajú len ako s poslednou alternatívou.
Zamestnávatelia sa pýtajú
O príspevkoch, na ktoré majú nárok zamestnávatelia, sa dozvedeli bezprostredne po nadobudnutí účinnosti novely zákona o službách zamestnanosti. Úrad práce pre nich pripravil stretnutie nazvané Raňajky so zamestnávateľmi.
V súčasnosti si na úrad práce nachádza cestu stále viac zamestnávateľov. Informujú sa, za akých podmienok môžu požiadať o príspevok na podporu udržania zamestnanosti, či nového pracovného miesta. „Podávame im pomocnú ruku, ale bez záujmu zamestnávateľov je aj ten najlepší príspevok bezpredmetný a bez vzájomného úžitku,“ dodal riaditeľ úradu práce Jozef Stopka.
Sociálne podniky
Nie sú všeliekom, pomôcť však môžu. O túto formu riešenia problémov obyvateľov obcí, prejavila záujem aj samospráva. Od 1. apríla platí nová právna norma, ktorá zmierňuje podmienky pre priznanie postavenia sociálnych podnikov.
Podľa nej poskytne sociálnemu podniku - obci príspevok aj na zamestnancov, ktorí boli pred prijatím do pracovného pomeru uchádzačmi o zamestnanie. Ostatní zamestnávatelia si udržia štatút sociálneho podniku, ak budú zamestnávať znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.
Obce musia zamestnávať tridsať percent uchádzačov o zamestnanie, ostatné subjekty taký istý počet znevýhodnených uchádzačov.
AKTÍVNE OPATRENIA TRHU PRÁCE
- Príspevok na podporu udržania pracovných miest
- Príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta
- Príspevok ku mzde zamestnanca
- Príspevok na podporu samostatnej zárobkovej činnosti
- Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť v oblasti spracovania poľnohospodárskych výrobkov a obchodovania s nimi