PRIEVIDZA. Pánisovci chceli s pomocou realitnej kancelárie kúpiť byt v Handlovej. Zobrali si úver, polovicu sumy vyplatili predávajúcim, druhá išla do depozitu kancelárie.
Po niekoľkých mesiacoch sa do bytu, ktorý už je na papieri ich, stále nemôžu nasťahovať a peniaze z realitky zmizli nevedno kam.
Spoľahli sa na sľuby
Syn Júliusa Pánisa Roman sa chcel osamostatniť, založiť si v novom byte rodinu. Prievidzská realitná kancelária mu najskôr našla byt bez elektriky a plynu, zato s poriadnymi dlžobami. Keď ho odmietol, dostal ďalšiu ponuku.
„Podľa dohody sme polovicu sumy dali predávajúcim, druhú si zobrala kancelária do depozitu s tým, že ich prevedie na majiteľov bytu, keď dostaneme list vlastníctva,“ vysvetlil Romanov otec Július. Kancelária však dohodu ani po piatich mesiacoch nesplnila a peniaze, takmer 16 500 eur (500 000 korún), jednoducho zmizli.
Sen sa rozplynul
Majitelia handlovského bytu, Tóthovci, sa preto rozhodli, že od zmluvy odstúpia a vrátia Pánisovcom peniaze. „Teraz máme list vlastníctva, no syn sa do bytu stále nemôže nasťahovať, pretože predávajúci nedostali od realitnej kancelárie zvyšok dohodnutej sumy,“ povedal J. Pánis a doplnil: „Nemáme záujem robiť problémy a domáhať sa kľúčov od bytu násilím.“
Bývalému šéfovi kancelárie, ktorá stále bez problémov existuje, sa nemôže dovolať, preto sa rozhodol podať na polícii trestné oznámenie. „Nechápem, ako môže niekto takto oklamať mladého človeka, ktorý sa chce osamostatniť. Považujem to za krádež,“ povedal Július. Stále však v kútiku duše verí, že sa všetko vyrieši a peniaze, ktoré musia stále splácať banke, ešte uvidia.
Nedostanú nič
Z omylu ho však vyviedol vedúci spoločnosti, ktorá pôsobí nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a v Anglicku. „Ako poznám firmu, nie je možné získať peniaze späť,“ otvorene priznal Peter Kavecký, ktorý sa minulý týždeň vzdal svojej funkcie.
Poškodený podľa jeho slov nie je iba Július Pánis, len v Prievidzi sú ďalší dvaja. Okrem toho spoločnosť okradla aj iných ľudí na Slovensku aj v Českej republike. „Celkovo zmizlo 20 miliónov českých korún. Nikto nevie, kde je 12 miliónov, ďalších 8 bývalí šéfovia spotrebovali priamo vo firme,“ vysvetlil Kavecký. Dodal, že realitka tak dostala bezúročný nedobrovoľný úver od svojich klientov. V súčasnosti má firma na zablokovaných účtoch asi 700-tisíc korún, čo na odškodnenie oklamaných ľudí nestačí.
Na súkromný účet
Peniaze pána Pánisa boli podľa Kaveckého poukázané na súkromný slovenský účet, ku ktorému mali prístup len dvaja ľudia – šéfovia českej a slovenskej zložky spoločnosti. Jeden z nich už sedí vo väzení v Čechách, druhý, ktorý rokoval s Júliusom Pánisom, nie je ani trestne stíhaný.
Peter Kavecký bol vedúcim len do štvrtka minulého týždňa. „Po všetkom, čo som tu videl, som odstúpil z funkcie. Pochopil som totiž, že ak mám dodržať zákon, nemôžem s istotou podniknúť žiadny právny krok v mene firmy,“ priznal.
Rovnako, ako J. Pánis, podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Poškodenému Prievidžanovi odporúča, aby od zmluvy s Tóthovcami neodstupoval a počkal na výsledky policajného vyšetrovania. „Najlepšie by bolo, aby s predávajúcimi rokoval o možnej dohode,“ poradil Kavecký.
Akákoľvek dohoda by však bola nevýhodná buď pre Pánisovcov alebo Tóthovcov. Stále totiž visia vo vzduchu peniaze, ktoré si nechala realitná kancelária. Ide len o to, ktorá rodina o ne príde.
Polícia ešte konkrétneho človeka neobvinila, ako informovala Katarína Hlaváčová z Krajského riaditeľstva PZ v Trenčíne, „vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre prečin sprenevery, za ktorý hrozí páchateľovi väzenie od jedného do piatich rokov.“