PRIEVIDZA. Pri pálení záhy je prvou pomocou žuvačka. Priaznivý vplyv má aj na zuby, odbúrava stres, znižuje tlak v ušiach v lietadle.
Problém nastane, keď žuvačky neskončia po vyložení z úst v koši. Sú ich plné chodníky, pracovníci kultúrnych zariadení ich nachádzajú prilepené na stoličkách, vtlačené v kobercoch. Ich odstraňovanie nie je jednoduché.
Nebezpečné vdýchnutie
Kým v minulosti boli obľúbené plátkové žuvačky, dnes sú to vankúšiky. Potvrdzujú to predavačky. Podľa nich sladké ovocné príchute žuvačiek sa predávajú oveľa horšie ako mentolové.
Lekári nemajú výhrady voči žuvačkám, oceňujú ich prednosti. „Ak pri pálení záhy začneme žuvať žuvačku, vytvoria sa v ústach sliny, ktoré riedia kyselinu v tráviacom trakte. Žuvanie je vhodné aj vtedy, keď si potrebujeme udržať pozornosť, pretože svaly stále pracujú,“ hovorí Gabriel Šimko z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bojniciach.
Žuvačky odbúravajú stres, čistia zuby, udržujú svieži dych, v lietadle znižujú tlak v ušiach. „Ich prednosťou je, že cez ne môžeme do organizmu dostať rôzne látky. Známe sú žuvačky, ktoré potláčajú chuť na cigarety, pomáhajú pri chudnutí. Dokonca som čítal o žuvačkách, ktoré obsahujú antikoncepciu. Na druhej strane, žuvačka obsahuje aj veľa chemických látok, farbív a stabilizátorov,“ zdôraznil G. Šimko.
Známe upozornenie pre dieťa - neprehltni žuvačku, lebo sa ti polepia črevá – nie je podľa G. Šimka celkom pravdivé. „Organizmus spracuje prehltnutú žuvačku. Samozrejme, nie je dobré ich jesť. Pre dieťa je skôr ako prehltnutie žuvačky nebezpečné jej vdýchnutie.“
Tridsaťtri eur
Pozitíva žuvačiek sa zväčšia končia ich dožuvaním a vyložením z úst. Keď nie je po ruke odpadkový kôš, ľudia ich odhodia kdekoľvek. Do trávnika aj na chodník.
„Odhodenie žuvačky na zem je priestupok. Za takéto znečistenie verejného priestranstva môžu mestskí policajti uložiť pokutu do 33 eur. Pre zaujímavosť v Malajzii a Thajsku je za odhodenie žuvačky na chodník pokuta až niekoľko sto dolárov,“ hovorí Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície a dodáva: „Problémom je, že odhodenie žuvačky sa často nedá ani postrehnúť.“
Odstraňovanie žuvačiek z chodníkov, betónových alebo asfaltových plôch je takmer nemožné. Frekventované miesta, kadiaľ prechádza veľa chodcov, sú posiate bielymi fľakmi.
Správne nie je ani odhodenie žuvačky na trávnik. Podľa odborníkov trvá jej rozloženie v prírode až päť rokov. Pre porovnanie, ohryzok z jablka sa rozloží za pár týždňov.
Nekultúrnosť na kultúre
„Žuvačky u nás nájdete kdekoľvek. Prilepené sú odspodu na stoloch, na sedadlách v sále, na stoličkách, dokonca na stenách,“ hovorí riaditeľ prievidzského domu kultúry Peter Paulík a dodáva: „Odstrániť ich je hotová drina, nehovoriac o tom, že stopy po nich zostávajú natrvalo. Nemyslím si, že by všetko zmenili špeciálne či obyčajné papieriky, ktoré by mali ľudia na zabalenie použitej žuvačky k dispozícii.“
Na sedadlách nachádzajú prilepené žuvačky aj v Mestskom kultúrnom centre v Bojniciach. „Je úplne jedno, či je to po premietaní filmu alebo po divadelnom predstavení. Lepia ich tam ľudia všetkých generácií, nielen mladí,“ zdôraznila zástupkyňa riaditeľky bojnického kultúrneho centra Emília Belianska.
Po akciách ako sú stužkové slávnosti, prezentačné alebo firemné akcie, nachádzajú žuvačky na spodných stranách stolov, stoličiek, ale aj tanieroch či dokonca príboroch. „Najhoršie je, keď žuvačky nájdeme vtlačené v koberci. Úplne ich už odstrániť nedokážeme,“ dodala E. Belianska.