BOJNICE. V bojnickej zoologickej záhrade sa chovu leoparda perzského venujú od začiatku deväťdesiatych rokov. Z pôvodného páru zostala už len samica.
Základom novej generácie je dvojročný samec, ktorého vo februári priviezli z Čiech. Meno Hasan II. dostal po svojom predchodcovi.
Generačná obmena
V prírode sa leopard perzský dožíva desať až dvanásť rokov, v zoologických záhradách až sedemnásť. Výnimkou v tomto smere je bojnická samica, ktorá má už devätnásť rokov. „Dlhé roky tvorila pár s Hasanom, ktorý pred časom uhynul na starobu. Na svet priviedli veľa potomkov. Skončili v záhradách v Čechách, Rusku, Nemecku alebo v Slovinku. Posledné mláďa, ktoré žije v Izraeli mali v roku 2000,“ povedal zoológ ZOO Bojnice Peter Lupták.
Pripomenul, že leoparda perzského nechovajú zoologické záhrady len preto, aby ho ukazovali návštevníkom. Vo voľnej prírode žije asi už len sto alebo dvesto jedincov. Presný počet sa zistiť nedá, pretože v krajinách ako Irán, Afganistan, Pakistan, Arménsko, alebo Gruzínsko, ktoré sú jeho domovom, sa ich stavmi nikto nezaoberá. V záhradách mu chovatelia vytvárajú priaznivé podmienky na rozmnožovanie, a tak tento leopardí poddruh zachraňujú.
Bojnická ZOO chce nadviazať na úspešný chov tohto leoparda z minulosti, preto začala s generačnou obmenou. „Prvým krokom bolo privezenie takmer dvojročného samca z českej Jihlavy. Dostal meno Hasan II., pretože Hasan bol aj jeho predchodca v našej ZOO. Kráľovské meno je pre toto zviera príznačné,“ zdôraznil Peter Lupták.
Prispôsobivá šelma
Mladý samec si v bojnickej ZOO ešte len zvyká. Rád si pochutí na kuracom, hovädzom a králičom mäse, ošetrovateľov ale k sebe zatiaľ nepustí. „Bojí sa, je nervózny. Časom si na nové prostredie zvykne. Umiestnili sme ho do pavilónu, kde je aj devätnásťročná samica. Nie sú spolu, ale vidia sa. Pre ňu je to pozitívne, pretože už dlhšie bola sama,“ vysvetlil P. Lupták.
K Hasanovi II. neskôr privezú aj partnerku. Ich spájanie nebude jednoduché. „Potrvá dlhý čas, kým si na seba zvyknú, spoznajú sa. Až podľa ich správania zistíme, či je možné párenie a teda rozmnoženie rodu,“ dodal P. Lupták.
Leopard perzský sa od iných poddruhov leopardov líši predovšetkým svetlejším sfarbením podkladovej farby. Má tiež hrubšiu a hustejšiu srsť. Je veľmi prispôsobivý. Vo voľnej prírode prežije v teplom i chladnejšom podnebí. Chovatelia v bojnickej ZOO veria, že nájde dobré podmienky aj u nich.