Netradičný projekt pripravuje Združenie baníckych spolkov a cechov na Slovensku spoločne so Slovenskou banskou komorou (SBK), ale aj Fakultou BERG Technickej univerzity v Košiciach a niektorými ťažobnými podnikmi.
„Baníctvo, ťažba a spracovanie rúd má na Slovensku viac než tisícročnú históriu. Svojím významom a vyspelosťou v mnohých odvetviach banského podnikania a príbuzných vied, odborného školstva presiahlo hranice Slovenska. V jednotlivých regiónoch zostalo mnoho pôvodných technických pamiatok banských diel a sú už vybudované aj banské skanzeny a múzeá. Tieto miesta by mala spájať spomínaná banská cesta,“ informoval riaditeľ Úradu SBK v Prievidzi Fedor Boroška.
Návrh Slovenskej banskej cesty predpokladá vytvorenie viacerých centier baníctva. Ide o Pezinok ako centrum malokarpatského baníctva, Handlovú a Nováky pre uhoľné baníctvo, štiavnicko-hodrušský rudný rajón v Kremnici a Banskej Štiavnici, baníctvo Banskej Bystrice, Liptova a Horehronia s centrom v Španej doline, kde sú dokázané počiatky ťažby medenej rudy 1800 rokov pred naším letopočtom. Ďalším mestom je Rožňava, zahŕňajúca baníctvo Gemera a Košíc, okolie ktorých je známe aj ťažbou soli.
S realizáciou projektu chcú začať v tomto roku a predpokladajú, že budú môcť využiť aj finančné prostriedky Európskej únie.