PRIEVIDZA. Až do roku 2011 budeme mať na Slovensku zimný a letný čas. Tradične v posledný marcový víkend si hodiny posunieme o 60 minút dopredu.
Zmeny majú podľa odborníkov negatívny vplyv na organizmus. Problémy so spánkom a ďalšie komplikácie majú predovšetkým meteosenzitívni ľudia.
Problémy so spánkom
Už cez víkend, v noci zo soboty 28. na nedeľu 29. marca, si posunieme o 2. h ručičky na hodinkách na 3. h. Začne sa letný čas.
Pre väčšinu ľudí táto zmena prinesie menej spánku. Naopak kratšie služby čakajú na tých, ktorí budú v nočných zmenách.
Posúvanie času spôsobuje niektorým ľuďom problémy. „Citlivo na zmenu reagujú predovšetkým meteosenzitívni pacienti. Tí majú ťažkosti aj pri striedaní počasia,“ hovorí Gabriel Šimko z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bojniciach.
Pripomína, že organizmus človeka je prispôsobivý a postupne si zvykne na nové podmienky. „Bežný človek má po posune času problémy dva až tri dni, možno týždeň. Potom jeho organizmus úplne prijme novú realitu,“ zdôrazňuje G. Šimko.
Na posun času môžu ľudia svoj organizmus pripraviť. Stačí pár dní pred zavedením letného času pomaly posúvať čas zaspávania o pätnásť až dvadsať minút skôr. Gabriel Šimko upozorňuje, že „postupne by mali na skoršie zaspávanie naučiť aj rodičia svoje deti.“
Šetrenie energie
Prvýkrát o zmene času hovoril už v roku 1784 americký mysliteľ a vynálezca Benjamin Franklin. Na Slovensku letný a zimný čas zaviedli v rokoch 1916 až 1918, neskôr od roku 1940 do roku 1949.
Posúvanie času sa vrátilo až po tridsaťročnej pauze a vydržalo dodnes. Zmena nastala len v roku 1999, keď sa po prvý raz neskončil na konci septembra, ale až októbra.
Hlavným zámerom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Podľa vládneho nariadenia z februára roku 2007 bude na našom území letný čas až do roku 2011.