PRIEVIDZA. Pred pätnástimi rokmi bolo v Prievidzskom okrese jedenásť lekární. Dnes, i keď má približne rovnako obyvateľov, ich počet dosahuje skoro štyridsiatku.
V okresnom meste je v súčasnosti sedemnásť lekární, na jednu pripadá asi tritisíc obyvateľov. Je to len o dvesto ľudí viac ako celoslovenský priemer, nemožno však hovoriť o priaznivom vývoji.
Dostupnosť
Obyvatelia Prievidze sú určite spokojní. Lekární je stále viac. Ale len niektoré z nich zabezpečujú lekárenskú pohotovostnú službu. „Ministerstvo zdravotníctva chce centralizovať pohotovostnú lekárenskú službu. Znamená to, že celý rok by bola v noci otvorená tá istá lekáreň. V našom okrese má vzhľadom na počet odborných zamestnancov k tomu vytvorené podmienky jedine lekáreň v novej Uniklinike, kde je aj lekárska pohotovosť. Malé lekárne by tento krok ministerstva privítali, sotva by však bola spokojná spomínaná veľká. Treba tento zámer zvážiť zo všetkých aspektov,“ povedal predseda Miestnej lekárnickej komory v Prievidzi Imrich Weisz.
Spomenul tiež, že v minulosti nočné pohotovostné služby v lekárňach neboli problémom, všetky mali jedného vlastníka a zamestnanci jedného zamestnávateľa.
Dopad krízy
Predseda prievidzskej lekárnickej komory Imrich Weisz si myslí, že trh je lekárňami presýtený hlavne v okresnom meste. „Stačí, aby vznikli ešte zo dve a začnú problémy. Nepriaznivý ekonomický vývoj môže niektoré položiť na lopatky.“
S rastúcou nezamestnanosťou klesá aj kúpyschopnosť obyvateľov. Menšie lekárne, ktoré nemajú sídlo pri zdravotných strediskách, zabezpečovali svoju ekonomickú stabilitu predajom doplnkového sortimentu. „Keď ľudia nebudú mať dostatok peňazí upustia od nákupov výrobkov, ktoré nevyhnutne nepotrebujú k životu a lekárne začnú mať ekonomické problémy,“ spomenul I. Weisz.
Za závažnejší faktor však považuje nedostatok vysokoškolsky vzdelaných odborníkov. Neodborný personál podľa zákona nemá právo manipulovať s liekmi. A predsa ich v niektorých lekárňach zamestnávajú. Existuje vraj vážne riziko, že pri vzniku ďalších lekární sa o lieky budú starať neodborníci, nebude mať kto poradiť pacientom, stratí sa dohľad nad liekmi, hrozí zrútenie celého systému.
Ministerstvo nesúhlasí
Kolaps v lekárňach podľa ministerstva zdravotníctva nemôže hroziť. Povolenie žiadateľovi o zriadenie lekárne vydajú len vtedy, ak bude mať ustanoveného odborného zástupcu s požadovanou kvalifikáciou a odbornou praxou.
„Ak nastane situácia, že v SR nebude už k dispozícii žiadna odborne spôsobilá osoba, nebudú vznikať nové verejné lekárne. Každá lekáreň musí v súčasnosti počas prevádzkových hodín vykonávať činnosť farmaceutom s požadovanou kvalifikáciou,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Krčmy neprekážajú?
Na názor, či je v okresnom meste málo alebo veľa lekární sme sa opýtali Prievidžanky Anny M.: „Som spokojná. Na sídlisku, kde žijem, sú tri lekárne. Každá je síce otvorená v inom čase, no už som si na to zvykla. Viem, kedy a kam mám ísť. Že je lekární veľa? A koľko je v Prievidzi krčiem a reštaurácií? Zakopnete o ne na každom kroku. Ale to nikomu neprekáža.“