Ešte do októbra minulého roku bolo odovzdávanie druhotných surovín do zberu finančne výhodné. Dnes je situácia iná. Za kilogram novín a časopisov dostane človek dva centy, keď prinesie do niektorej výkupne kartóny alebo lepenku, ešte za ich likvidáciu musí zaplatiť.
O polovicu menej
Závod Zberných surovín vlani vykupoval mesačne asi 350 ton starého papiera, teda novín a časopisov. V januári tohto roku len 187 ton. „Zapríčinila to nižšia cena, ktorú obyvateľom miest, ale aj fyzickým a právnickým osobám za kilogram vyplácame. Dnes sú to dva centy. Problémy spôsobila aj informácia, ktorá sa objavila v niektorých médiách, že keď ľudia prinesú do výkupne starý papier, že nedostanú ani cent, naopak musia nám zaplatiť,“ informuje vedúci prievidzského závodu Zberných surovín Ľubomír Kolibka.
Nižšia cena za druhotné suroviny sa odvíja od sumy, ktorú dostávajú od ich spracovateľov. Pravdou však je, že za obalový materiál, kartón a lepenku, musia producenti tohto odpadu zberným surovinám platiť. „Lepenku sme vlani predávali spracovateľom za 2,50 korún, dnes za ňu dostaneme sotva 1,5 centa (45 halierov). Táto suma nepokrýva náklady, ktoré máme so spracovaním týchto druhotných surovín, preto sme museli spoplatniť odber tejto komodity,“ vysvetľuje vedúci závodu.
Rovnaký cenník
Zberné suroviny naďalej zabezpečujú školský zber. Školám dovezú kontajnery, naplnené odvezú. Pokiaľ v minulosti takúto formu zberu papiera finančne zvýhodňovali, dnes pre školy platí rovnaký cenník ako pre ostatných separujúcich. „Sú to dva centy za kilogram, ale keď dobre naplnia kontajner, zaplatíme im takmer 160 eur. Z prievidzských základných škôl sú najaktívnejšie na Malonecpalskej ulici, na Ul. energetikov, Sama Chalupku i Mariánskej. Aktívne sú aj deti z Bojníc a Nedožier-Brezian, horšia situácia je v Handlovej,“ hovorí L. Kolibka.
Obyvatelia miest Prievidzského okresu chodia so starým papierom do výkupní v súčasnosti menej. Za to ho však viac kupujú od Tezasu Prievidza či Technických služieb Bojnice a Hateru Handlová. Podľa Ľ. Kolibku ľudia chodia separovať neprestali, ale papier radšej odhodia do kontajnerov pred činžiakmi, než by s ním išli do zberní.
Nová legislatíva
Zníženie výkupných cien sa dotklo aj farebných kovov. No nielen to. Od januára legislatíva ukladá, že človek, ktorý odovzdáva do zberne niektorý z farebných kovov, musí preukázať, ako ich získal. Dokonca aj pri odovzdávaní železného šrotu musí preukázať svoju totožnosť.
Veľký problém
Odberatelia Zberných surovín z vyseparovaných PET fliaš vyrábali napríklad vlákna pre automobilový priemysel, fólie, tašky či rôzne obaly. Firmy nemajú odbyt a tak nie je záujem ani o túto druhotnú surovinu. „Ešte vlani sme zástupcom obcí, keď prišli a odovzdali PET fľaše, platili.
Koniec separovaniu
Napriek problémom spracovateľov druhotných surovín od ich separácie nemôžeme ustúpiť. Zaviazali sme sa k nej v prístupovej zmluve do Európskej únie. „Treba však zmeniť legislatívu,“ myslí si L. Kolibka a dodáva: „Už trikrát sme boli na ministerstve životného prostredia a raz na recyklačnom fonde. O čo sa usilujeme? Aby sme ľuďom mohli za zber a separovanie druhotných surovín platiť, v krajnom prípade komodity od nich bezplatne odoberať, nie od nich ešte pýtať peniaze. Musíme nájsť spôsob, určiť presné pravidlá, získať podporu spomínaných štátnych inštitúcií a samozrejme, peniaze. Nelobujeme len za našu firmu, ale za všetky, ktoré sa na Slovensku zberom druhotných surovín zaoberajú.“