Slovenská republika sa v súčasnosti sústreďuje na štyri misie. Dve prebiehajú pod vedením NAO-ISAF v Afganisane a KFOR v Kosove, jedna v rámci síl Európskej únie na Balkáne a jedna pod zástavou OSN na Cypre. V súčasnosti je aktuálne posilňovanie slovenskej účasti v misii ISAF v Afganistane. Minister obrany Jaroslav Baška to prezentoval na summite NATO v Bukurešti.
Urobil si po svojom
Rotný Maroš Daumer býva v obci Koš. Jeho domovským útvarom je Prápor okamžitej reakcie v Martine. Tam je veliteľom družstva, v Kosove veliteľom čaty. Slúži už trinásty rok, v armáde našiel svoje uplatnenie. „Služba v misii je pre vojaka výzva. Zistí, čo všetko sa naučil počas svojej profesionálnej kariéry. Tu som získal cenné skúsenosti a určitý nadhľad,“ povedal Maroš Daumer a dodal: „Videl som v praxi, čo prináša a zanecháva vojnový konflikt. Snažíme sa udržiavať mier a brániť etnicky motivovaným konfliktom v Kosove.“
Maroš Daumer má tridsaťšesť rokov, je ženatý a má deväťročného syna Jakuba. „Keď som šiel do misie, nikto ma neodrádzal. Všetci vedeli, že si aj tak urobím po svojom, rešpektujú moje rozhodnutie. Som už na štvrtej misii, takže už si na to moji blízki zvykli,“ prezradil rotný z Koša.
Prevážil jeho názor
Z Cigľa pochádza čatár Norbert Ernek. Jeho domovský útvar je tiež v Martine, kde je veliteľom protitankového kompletu. V Kosove je zástupcom veliteľa družstva. V armáde je už dvanásty rok, predtým pracoval v bani. Kosovo nie je jeho prvá misia, bol už v bývalej Juhoslávii v jednotkách Unprofor, ale len ako civilný zamestnanec. Priatelia ho prehovorili, aby vstúpil do armády.
„V misii som získal množstvo zážitkov a skúseností, zistil som, že mám rezervy v angličtine. Po návrate na Slovensko sa chcem prihlásiť na kurz,“ prezradil Norbert Ernek.
Doma má dve dcéry, mladšia Katka je päťročná a Dominika bude mať deväť. „Keď som oznámil, že idem do misie, moji blízki neboli nadšení. Prevážil však môj názor, veď išlo aj o zabezpečenie rodiny,“ spomenul čatár z Cigľa.