Národná banka Slovenska (NBS) za január potvrdila 185 falošných eurobankoviek, najčastejšie v hodnote 50 a 100 eur. Vyzýva všetkých ľudí, aby si vždy pravosť bankoviek, ktoré prijmú, overili. Falošné im už totiž nikto nevymení, aj keď sa k nim dostali nedopatrením.
Nie všetky podozrivé sú nepravé
„Od začiatku roka sme v Prievidzskom okrese zaistili šesť podozrivých 100 eurových bankoviek,“ informovala Katarína Hlaváčová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne. Ako ďalej vysvetlila, neznamená to ešte, že všetky sú falošné.
Páchatelia najčastejšie falšujú bankovky v hodnote 50 a 100 eur. Na hornej Nitre policajti zaistili podozrivé stoeurovky v novinových stánkoch v Prievidzi a Opatovciach nad Nitrou, v prievidzskom obchode a predajni potravín, ale aj v pobočkách bánk v okresnom meste a v Nitrianskom Pravne.
Na všetkých šiestich prípadoch policajti stále pracujú a bankovky zaslali na expertízne skúmanie do NBS. Ak sa preukáže ich nepravosť, páchatelia budú čeliť „obvineniam zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, za čo im hrozí väzenie najmenej na tri až osem rokov. Podľa trestného zákona však môže byť trestná sadzba aj vyššia,“ upozornila K. Hlaváčová.
Falzifikáty sú rôznej kvality
Podozrivé bankovky sú podľa policajných štatistík najčastejšie zaistené v tržbách z novinových stánkov, čerpacích staníc či hypermarketov. Mnohé z nich sú skutočne falošné, no ich kvalita sa líši. „Kvalitu falzifikátov posudzujeme na stupnici od 1 do 5, pričom jednotka znamená bankovku najviac podobnú originálu. Takúto bankovku sme však tento rok ešte neposudzovali,“ povedala hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
Opatrnosť na prvom mieste
Človek by mal každú bankovku, ktorú prijme, dostatočne skontrolovať. Všetky majú niekoľko ochranných prvkov a je možné ich overiť nielen zrakom, ale aj hmatom či naklonením.
Medzi ochranné prvky eurobankoviek patrí hĺbkotlač, vodoznak, sútlačová značka, zlatistý pruh, reliéfna tlač, perforácie či opticky premenlivá farba. Na bankovkách nižších hodnôt (5, 10 a 20 eur) sa nachádza aj ochranný prúžok a na 50, 100, 200 a 500-eurových bankovkách je namiesto neho špeciálna fólia s hologramom.
„Ak má niekto podozrenie, že sa dostal k falošnej bankovke, najlepšie je porovnať ju s pravou bankovkou rovnakej nominálnej hodnoty a vždy skontrolovať viac ochranných prvkov naraz,“ upozornila J. Kováčová a dodala, že ak človek stále nemá istotu, je potrebné obrátiť sa na políciu. Ak sa však potvrdí, že ide o falzifikát, žiadna banka zaň náhradu neposkytne.