PRIEVIDZA. Majitelia takmer stovky reštaurácií a kaviarní v okresnom meste nie sú spokojní, že vedenie Prievidze už nepodporuje Petra Haulíka v zbere druhotných surovín. Invalidný dôchodca a podnikateľ v pravidelných intervaloch odvážal z reštaurácií vyseparované suroviny a odovzdával ich v Tezase.
Mesto argumentuje, že P. Haulík mal na základe tzv. príkaznej zmluvy vykonávať len osvetovú činnosť venovanú separácii a zberom skla z prevádzok neoprávnene podniká.
Prevádzky si zvykli
Peter Haulík počas jedného týždňa odviezol z reštaurácií a pohostinstiev do spoločnosti Tezas asi tonu vytriedených surovín. „Majitelia prevádzok si na moju službu už zvykli, teraz by mali o ňu prísť. Po meste takto jazdí len jedno auto so surovinami a nie takmer sto, pretože každý majiteľ by mal vytriedené zložky odovzdávať do zberu,“ hovorí P. Haulík.
Z prevádzok odvážal predovšetkým sklo, ale aj PET fľaše, tetrapakové obaly a noviny.
„S jeho službami sme nadmieru spokojní,“ povedal za majiteľov reštaurácií Michal Benca a pokračoval: „Uvedomujeme si, že o vyseparované suroviny sa musíme postarať sami. Peter Haulík nás od tejto povinnosti odbremenil. Škoda, že vedenie mesta si všíma takúto pozitívnu aktivitu a má k nej výhrady. Malo by sa skôr sústrediť na prevádzky, do ktorých pán Haulík nechodí a zistiť akým spôsobom ich majitelia likvidujú obaly z nápojov. Vieme, že často končia v kontajneroch na odpadky.“
Mesto chcelo len osvetu
Vlani mesto Prievidza na základe tzv. príkaznej zmluvy podporilo Petra Haulíka sumou 165-tisíc korún. „Za všetky suroviny, ktoré som priviezol do Tezasu, mohlo mesto dostať až 620-tisíc korún. Oveľa viac teda získalo, ako stratilo,“ myslí si P. Haulík.
„Príkazná zmluva umožňovala Petrovi Haulíkovi zabezpečovať osvetu o triedení a separovaní komunálneho odpadu. Podpísali sme ju s ním preto, že sa v tejto oblasti už dlhé roky angažuje. Opakovane nás žiadal o pomoc a podporu, preto sme mu vyhoveli,“ vysvetlila hovorkyňa Mestského úradu v Prievidzi Ivona Vojtášová.
Mesto zmluvu vypovedalo k 31. decembru 2008. Odôvodnilo to tým, že P. Haulík začal zbieraním surovín z reštaurácií neoprávnene podnikať.
"Mám živnostenský list, ktorý ma oprávňuje podnikať v tejto oblasti," oponuje P. Haulík.
I. Vojtášová upozornila, že „podnikatelia, ktorým z akejkoľvek činnosti vzniká odpad, sú zo zákona sami povinní ho na vlastné náklady likvidovať.“
Spojili sily
Majitelia prevádzok nie sú pri riešení problému so separovaním konkurenti. V januári sa spojili a zaplatili časť nákladov, ktoré má Peter Haulík pri odvážaní vytriedených materiálov. Chcú apelovať na prievidzskú samosprávu, aby naďalej podporovala takýto spôsob separácie a odovzdávania surovín. „Chceme sa s mestom dohodnúť, nájsť kompromis,“ dodal M. Benca.
Peter Haulík sa už stretol s primátorom Prievidze Jánom Bodnárom.
Na ďalšej spolupráci a podpísaní prípadnej novej zmluvy sa zatiaľ nedohodli.