Ak vodič nemá pri sebe hotovosť na zaplatenie pokuty, nový cestný zákon mu môže ušetriť peniaze. Tvrdí to riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ Milan Anjel. Po zadržaní vodičského preukazu môže priestupca jazdiť ešte 15 dní a po zaplatení pokuty mu preukaz vrátia.
„Od vodičov, ktorí nezaplatili do 15 dní alebo ani v dlhšom časovom horizonte, sme museli peniaze vymáhať súdnym konaním a prostredníctvom exekútora,“ vysvetlil Anjel. Zmena by mala výber pohľadávok urýchliť.
Dopravný psychológ Karol Kleinmann si myslí, že ak bude polícia postupovať nekompromisne a vodičovi bude pri nezaplatení pokuty reálne hroziť zadržanie vodičského preukazu, počet zaplatených pokút na mieste stúpne.
Nový zákon ponúka možnosť splatiť pokutu aj formou verejnoprospešných prác. Kleinmann nevylučuje, že niektorí chytráci budú počítať s tým, že tento systém ešte nie je prepracovaný a „nútené“ brigády budú niečo medzi modrými pondelkami a bývalými „subotnikmi“, keď sa síce nič neurobilo, ale ani nepokazilo.
Účastníci premávky si musia zvyknúť aj na vysoké pokuty, ktoré v niektorých prípadoch prekračujú bežný mesačný príjem. „Ľudia, ktorí sa ani pod hrozbou vysokej pokuty nedokážu na ceste ovládať, nepatria za volant,“ zdôraznil Kleinmann. Podľa neho ide zvyčajne o rizikové osoby, ktoré trpia rôznymi závislosťami, najčastejšie od alkoholu, a mali by sa liečiť. Tiež vodiči s problematicky ovládanou agresivitou, emocionálnou labilitou a impulzívnosťou, uzavrel psychológ.