HORNÁ NITRA. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne avizovalo, že nová vyhláška týkajúca sa lekárničiek pre osobnú, nákladnú a hromadnú dopravu začne platiť od začiatku marca.
Sporná karta
V médiách sa objavili informácie, že aj napriek tomu by karta prvej pomoci nemala chýbať v žiadnej autolekárničke už teraz.
„Návrh vyhlášky je po medzirezortnom pripomienkovom konaní a v súčasnosti sa spresňujú niektoré jej ustanovenia, napríklad aj obsah lekárničiek,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Doplnila, že vyhláška nebude určite platiť od začiatku marca, pravdepodobnejší termín je v polovici roka. „To znamená, že motoristi môžu stále používať pôvodné, ale aj teraz kúpené lekárničky bez karty prvej pomoci,“ doplnila.
Karty sa do predaja dostanú po schválení vyhlášky, je preto zbytočné, aby ich ľudia kopírovali a vkladali do lekárničiek v autách. Mohli by tým dokonca porušiť aj autorské práva tvorcu grafického návrhu kariet.
Chýba osveta
Karta prvej pomoci by mala byť rýchlym a jednoznačným návodom, ako správne poskytnúť prvú pomoc. Bude vyrobená z materiálu odolného voči vode a prachu. Na dvoch stranách znázorní linky tiesňového volania a obrázkové znaky, ktoré priblížia zásady prvej pomoci pri rôznych poraneniach a život ohrozujúcich stavoch.
„Zavedenie karty do lekárničiek je pozitívny krok, lepšie ako nič. Považujem to však za alibistické riešenie. Omnoho dôležitejšia je osveta. Karta by mala byť v hlave, nie v lekárničke,“ myslí si prievidzský záchranár Štefan Petic.
Väčšina ľudí podľa neho aj tak siahne po mobile, keď vidí zdanlivo zraneného človeka. Zavolá záchranárov bez toho, aby sa presvedčil, či je skutočne ich zásah potrebný.
„Asi 85 percent ľudí nevie poskytnúť prvú pomoc. Zarážajúce je, že sa to dá povedať aj o mnohých zdravotníkoch,“ povedal Š. Petic a dodal: „To, že budú mať kartu prvej pomoci, ešte neznamená, že dokážu skutočne pomôcť.“
Nielen neznalosť sťažuje záchranu života. „Medzi ľuďmi panuje ignorancia, mnohí sa pri zranenom len pristavia autom, zavolajú záchranku a odídu. Stále častejšie si však ľudia nešťastie druhých nevšímajú, predovšetkým mladí,“ vysvetlil záchranár.