Vyšehradné, ktoré je v súčasnosti len časťou Nitrianskeho Pravna, bolo kedysi odsúdené na zánik. Dnes v ňom však pulzuje život vďaka domácim obyvateľom, chalupárom a hlavne nadšencom z občianskeho združenia (OZ) Vyšehrad. Tí sa snažia malebnú dedinku skrášľovať.
Verné repliky
Ešte vlani si členovia združenia zaumienili, že vytvoria svet tvorivosti a zábavy. Prostriedky naň získali z Konta Orange a tak sa pustili do práce. „Vybudovali sme miniatúrne stavby, ktoré sú vernými replikami obytných budov, v ktorých kedysi ľudia žili,“ rozhovoril sa predseda OZ Vyšehrad Rastislav Haronik.
Vysvetlil, že najstaršie obydlie, ktoré postavili, je staroveká zimnica. Je v zemi, vystužená drevom a prikrytá trsmi trávy. Ďalšia polozimnica je v zemi už len sčasti, jej vonkajšia časť je vytvorená vypletaním prútia a haluzí, prikrytá trstinou. Stredoveký zrub už tvoria steny z drevenej guľatiny. „Strecha by mala byť šindľová, no keďže to je drahé, nahradili sme ju iným drevným materiálom,“ vysvetlil R. Haroník.
Stavby sú miniatúrne, no človek do nich vojde. Vo vnútri bude môcť sledovať, ako v jednotlivých obdobiach ľudia žili, keďže budú vybavené lôžkami, kožušinami, či hlinenými hrncami.
Celý areál chcú v tomto roku ešte upraviť, dobudovať dve pece – jednu na vypaľovanie, druhú na pečenie chleba. Okrem detských preliezačiek, ktoré tam už sú, by chceli vybudovať ihrisko. V zime by bolo využívané ako klzisko, v lete na loptové hry. Chýbať by nemali ani dreviny, či liečivé rastliny, ktoré by mohli návštevníci lepšie spoznávať.
Nedeľné výlety
Tradičnou akciu, na ktorú sa vo Vyšehradnom vždy tešia, je stavanie mája. Aj tentoraz bude jeho súčasťou súťaž žien vo vyšívaní o Zlatú ihlu a súťaž o Zlatý mlynček. „Drevené mlynčeky vždy prezentujeme na našom potôčiku Majzľanka. Mrzí nás, že je znečistený, že samotní občania doň vysýpajú rôzny odpad. Dali sme si za úlohu pre tento rok, že ho aj s prameňom vyčistíme a zveľadíme,“ predstavil jeden z plánov R. Haronik.
Majú ich však oveľa viac. Pripraviť chcú náučný chodník na Vyšehrad, ktorý by viedol po starej ceste cez les. Nechystajú však žiadne drevené panely s informáciami. Boja sa, že ich vandali rýchlo zničia. Návštevníkom chcú dať do rúk mapku, z ktorej by sa dozvedeli o zaujímavých miestach a rastlinách.
Pripraviť by chceli aj spoločné nedeľné vychádzky do prírody, počas ktorých by spoznávali ľudia liečivé rastliny.
„Veľmi nás mrzí, že máme v zlom stave kultúrny dom,“ povzdychol si R. Haronik a pokračoval: „Potrebujeme ho zrenovovať, vymeniť strechu, podlahy, sociálne zariadenia. Vykurovanie elektrikou je tiež drahé, preto plánujeme postaviť kachľovú pec. Na všetko sú však potrebné peniaze, ktoré nemáme.“
Nadšenci z Vyšehradného veria, že sa im podarí uspieť s niektorými projektmi v programoch, do ktorých sa prihlásili.