horná nitra. S nárastom počtu zvierat po vianočných sviatkoch počítajú zamestnanci každého útulku. Scenár sa pravidelne opakuje - musia sa postarať o nechcené psy, ktoré sem majitelia prinesú alebo vyhodia.
Končia na ulici
„V priebehu januára nám v útulku pribudlo asi pätnásť psov a v súčasnosti je takmer plný,“ povedal náčelník Mestskej polície v Handlovej Rastislav Tomanica. Priznal, že to súvisí aj so sviatkami. „Väčšinu zvierat vyhodili ich majitelia, ktorí sa už o ne nemohli alebo nechceli starať.“
V Handlovej nájdu mestskí policajti väčšinou psy priamo na ulici. Ľudia, pre ktorých sa domáci miláčikovia stanú nepohodlnými, ich tam jednoducho vyhodia.
Zabúdajú však, že policajti po nezodpovedných majiteľoch psov pátrajú a tým hrozí pokuta.
Majitelia klamú
Aj napriek tomu, že v prievidzskom útulku tento rok veľa psov nepribudlo, zamestnanec Radoslav Chudý si spomína na minulé roky, „kedy sa ich počet po Vianociach zvýšil o desať až pätnásť.“
Zvieratá do útulku najčastejšie prinesú samotní majitelia, no máloktorí pravdivo priznajú, prečo to robia. „Ľudia veľmi často klamú, že im psa niekto prehodil cez plot alebo ho našli, no správanie zvierat takmer vždy prezradí, že sú ich majiteľmi,“ vysvetlil R. Chudý.
Nápor čakajú na jar
Mestská polícia v Bojniciach už piaty rok spravuje karanténnu stanicu pre odchytené psy. Tento mesiac im veľa zvierat síce nepribudlo, no inak to bolo v roku 2007, kedy sa museli postarať až o sedem nových prírastkov.
Peter Zamboj, poverený dočasným vedením MsP, však vysvetlil, že najhoršie obdobie ich ešte len čaká. „Viac starostí mávame v marci a apríli, kedy sa k nám často dostávajú vrhnuté a nechcené štence.“
Kapacity útulkov a karanténnych staníc niekedy pre množstvo psov nestačia, no pracovníci sa vždy snažia situáciu nejakým spôsobom vyriešiť. „Keď sa psíky navzájom znesú, sú v kotercoch aj po dvoch. Hlavne však robíme všetko pre to, aby sme ich čo najskôr umiestnili do rodín,“ vysvetlil R. Chudý a dodal: „Ak to trvá dlhšie, o zvieratá sa postaráme, nikdy ich neutrácame.“