Z online prieskumu spoločnosti GfK Slovakia, ktorý uskutočnila na vzorke 500 respondentov vo veku od 15 do 60 rokov, vyplynulo, že Slováci pociťujú stres hlavne kvôli množstvu povinností a nedostatku peňazí.
Duševná práca stresuje
„So stresom prichádzajú do kontaktu viac duševne pracujúci ľudia,“ ukazujú výsledky prieskumu. 60 percent manuálne pracujúcich ho pociťuje len občas a hlavným dôvodom stresu je nedostatok financií.
Intenzívnejšie ho prežíva až polovica študentov, čo však podľa psychológa Andreja Benkoviča nemusí súvisieť len so školou. „Stres u mladých ovplyvňuje viacero faktorov, do úvahy treba brať aj vplyv rodiny,“ myslí si.
„Najčastejšie dôvody, ktoré Slovákom spôsobujú stres, sú priveľa povinností a málo času, ako aj finančné problémy,“ tvrdí Daniela Čekovská z GfK Slovakia. Na množstvo povinností sa sťažujú skôr muži a obyvatelia veľkých miest, ženy trápia problémy v partnerskom živote a stresujú sa aj pre nedostatok peňazí.
Stres zaháňame alkoholom aj nákupmi
Ľudia sa so stresom často vyrovnávajú tak, že počúvajú obľúbenú hudbu, idú do kina či do prírody, štvrtina Slovákov však prepadá svojim zlozvykom, napríklad cigaretám, alkoholu či prejedaniu sa. A. Benkovič to považuje za krátkodobé riešenie.
„Pre mnohých je krčma prvou voľbou a najjednoduchšou cestou. Z dlhodobého hľadiska však popíjanie stres nezaháňa, skôr sa môžu objaviť jeho negatívne následky,“ tvrdí psychológ.
Pomôcť by mohol horúci kúpeľ, oddych či podpora zo strany blízkych. Zo svojich problémov sa však potrebujú vyrozprávať skôr ženy, ktoré preferujú aj nakupovanie. Muži podľa prieskumu vyhľadávajú radšej zábavu. A. Benkovič upozorňuje, že pokiaľ človek pociťuje neschopnosť riešiť svoje ťažkosti sám, nie je hanbou obrátiť sa na odborníka. V dnešnej dobe je to dokonca celkom bežné.
Prospešný stres
Existuje aj takzvaný pozitívny stres, ktorý je pre človeka dôležitý. Podľa slov A. Benkoviča takýto stres „motivuje jedinca k výkonom, aktivizuje ho.“ Ako vysvetlil, chybou je, keď si toho na seba zoberie veľa, nevie si správne rozvrhnúť povinnosti, zanedbáva relax a oddych. Vtedy sa dostavujú negatívne účinky stresu, ktoré človeka indisponujú a utlmia.
„Dôležitá je dobrá duševná kondícia,“ povedal Andrej Benkovič a vysvetlil: „Znamená to, ako je človek emočne stabilný a ako sa dokáže vyrovnávať s krízovými situáciami.“
Za najvhodnejšiu prevenciu pred stresom považuje oddych, pohyb, správnu životosprávu a vyvážené myslenie.
„Nie je dobré vidieť svet čierno-bielo, treba vnímať jeho pozitíva, no myslieť pritom aj na riziká,“ uzavrel psychológ.