Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Udalosti roka 2008 – 2. časť

AJ POČAS DRUHÉHO POLROKA 2008 sa na hornej Nitre stalo množstvo udalostí, ktoré zasiahli do životov jej obyvateľov. Prinášame súhrn tých najzaujímavejších, v druhej časti sa zameriame na mesiace júl až december.

JÚL
Obvinení za tragédiu v bani
Dvadsať mesiacov po tragédii v Bani Nováky, pri ktorej prišli o život štyria baníci, obvinil vyšetrovateľ štyroch riadiacich pracovníkov Hornonitrianskych baní Prievidza z prečinu všeobecného ohrozenia. Rok po nešťastí boli zverejnené výsledky vyšetrovania, podľa ktorých boli hlavnou príčinou závalu viaceré nepriaznivé geologické faktory. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na margo vyšetrovania uviedol, že došlo aj k porušeniu všeobecne záväzných predpisov, ktoré mohli aj nemuseli tomuto závalu zamedziť. Naznačil, že podnik nedostatočne reagoval na varovné signály, ktoré sa v bani objavili krátko pred tragédiou. Štyria obvinení (40, 41, 46 a 56) sú stíhaní na slobode a v prípade dokázania viny im hrozí väzenie na štyri až desať rokov.

Prvá etapa obchvatu
V júli bola dokončená prvá etapa plánovaného obchvatu Prievidze – kruhová križovatka v Bojniciach. Kruhový objazd vznikol ako súčasť prístupovej komunikácie pre priemyselný park Prievidza – západ a napojenie na Opatovskú cestu. Realizoval sa aj most ponad rieku Nitra a stavala nová cesta s dĺžkou 1,1 km. Táto časť bola ukončená v auguste. V druhej etape sa má prepojiť priemyselný park s hlavným ťahom Nováky – Handlová.

Vyviazol s podmienkou
Predseda Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska Jozef Hrdlička sa na Okresnom súde v Prievidzi dohodol s prokurátorom o vine a treste za nehodu, ktorú spôsobil v roku 2007 v Handlovej. J. Hrdlička vtedy išiel na služobnú cestu, dostal mikrospánok, zišiel s autom z cesty na chodník, kadiaľ práve prechádzal 41-ročný Roman V. Predseda KSS chodca zrazil, ten z nehody vyviazol živý, no s ťažkými zraneniami. J. Hrdlička vyjadril ľútosť a s prokurátorom sa za prečin ťažkého ublíženia na zdraví napokon dohodol na ročnom treste odňatia slobody s podmienečným odkladom na trinásť mesiacov.

Slnečné nábrežie
Medzi ulicami Palárika a Šafárika v Prievidzi sa stretli predstavitelia mesta, investora a dodávateľa stavby nových bytoviek, aby slávnostne poklepali ich základný kameň. Na Zapotôčkoch vznikne takmer stovka bytov, lokalita dostala pracovný názov Slnečné nábrežie. Investícia si vyžiada asi 3,3 milióna €, výstavba je rozdelená do dvoch etáp. Prvá by mala byť ukončená v apríli tohto roka.

Vyhrážal sa výbuchom
V bojnickej nemocnici zažívali rušné chvíle. 27-ročný muž sa telefonicky vyhrážal, že do nej umiestnil bombu, ktorá onedlho vybuchne. Do nemocnice sa okamžite stiahli policajné hliadky, pyrotechnik a psovod, ktorí s personálom zariadenia prehľadali všetky priestory. Evakuácia pacientov nebola potrebná, keďže prišli na to, že išlo o planý poplach. Páchateľa, ktorý je údajne psychicky narušený, našli policajti neďaleko telefónneho automatu na prievidzskej železničnej stanici, odkiaľ aj telefonoval.

AUGUST
Priehrada opäť bez vody
Lazianska priehrada skončila bez vody. Policajti pátrali po páchateľovi, ktorý povolil ventil a tým zahubil asi 120 kg rýb. V roku 2007 bola priehrada plánovane vypustená, kvôli oprave havarijného stavu ventilu prepúšťajúceho vodu do potoka. Vlani v auguste bola priehrada opäť prázdna. Prípadom sa zaoberala aj polícia, riešila ho ako priestupok proti majetku.

Dokončená cesta
Novovybudovaná komunikácia v Bojniciach smerom na priemyselný park je ďalšou časťou desaťkilometrového obchvatu po okrajoch Prievidze a Bojníc. Výstavba cesty stála 3 517 294,03 €, celý obchvat si vyžiada investíciu takmer 39 900 000 €. Komunikácia bola ešte určitý čas neprístupná, čakalo sa na nadobudnutie právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia.

Kameňolom za Cigľom
Za obcou Cigeľ plánujú otvoriť kameňolom, v ktorom sa ťažil kameň v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Rozhodnutie sa však stretlo s odporom občanov, ktorí proti otvoreniu kameňolomu spísali petíciu. Starosta Štefan Mjartan upozornil, že lom nie je obecným pozemkom a vydal len povolenie na využitie územia, ktoré patrí do katastra Cigľa, s podmienkou, že si kompetentná spoločnosť vybuduje vlastnú príjazdovú komunikáciu a autá ani ťažké stroje nebudú prechádzať obcou. Kameňolom je asi dva kilometre vzdušnou čiarou za dedinou, občanom prekáža, že ťažbou sa zdevastuje príroda. Pod petíciu, ktorá bola napokon zastavená, sa ich podpísalo asi 430.

Bodol kamaráta do krku
Handlovou otriasla tragédia, pri ktorej prišiel o život 54-ročný muž rukou 54-ročného Ľubomíra. Ten mal obeť v pohostinstve bodnúť priamo do krku. Útočník ostal na mieste činu, odkiaľ ho odviedli privolaní policajti. Podľa medializovaných informácií došlo medzi mužmi k roztržke, obeť sa údajne vysmievala Ľubomírovi. Terčom posmechu bol páchateľov 35-ročný syn, ktorý sa v ten deň ráno pokúsil o samovraždu skokom z tridsaťmetrového mosta. Ľubomír čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy, za ktorý si môže odsedieť pätnásť až dvadsať rokov.

SEPTEMBER
Odsúdený násilník
Súd vyriekol rozsudok proti 47-ročnému Ivanovi M., ktorý v decembri 2007 brutálne týral svoju bývalú manželku Vieru na spoločnej chate v Čavoji. V minulosti už trikrát súdne trestaný muž svoju exmanželku brutálne mlátil a znásilňoval, zachránila ju len duchaprítomnosť. Násilník za besnenie dostal trinásť rokov väzenia, proti rozsudku sa však na mieste odvolal. Odvolací súd v Trenčíne ho ale napokon potvrdil a Ivan si už svoj trest odpykáva.

Prekládka riek a železnice
Pracovníci spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza sa pripravovali na otvorenie jedenásteho ťažobného úseku v Novákoch. Od začiatku septembra pracovali na prekládke riek Nitra a Handlovka. Obtok bude viesť popri vojenskom opravárenskom podniku, práce by mali byť ukončené v júli tohto roka. Pokračovali aj na prekládke optických káblov, zamerali sa na úpravu vojenského útvaru a jeho čiastočné premiestnenie. Naplánovaná je aj prekládka vysokého napätia, veľmi vysokého napätia, železničnej trate medzi Novákmi a Prievidzou a časti železničnej vlečky z vojenského útvaru. Nové ťažisko bude náhradou za ôsmy ťažobný úsek Bane Nováky, v ktorom sa prestalo dolovať. Celková investícia sa vyšplhá na 36 513 310,76 € (1,1 miliardy Sk), životnosť úseku bude asi pätnásť rokov, ročne sa vyťaží 400 až 600-tisíc ton uhlia. Zamestnanie tu počas tohto obdobia nájde až päťsto ľudí.

Otvorili Unikliniku
Koncom septembra slávnostne otvorili budovu Unikliniky, do ktorej sa presťahovalo 45 praktických a odborných lekárov, predovšetkým zo starej polikliniky. Do výstavby tohto medicínsko-diagnostického centra investovala spoločnosť Unipharma Prievidza viac ako 10,6 milióna € (320 miliónov Sk). Po rekonštrukcii starej polikliniky by sa z nej mal stať domov dôchodcov.

OKTÓBER
Kontrola futbalového klubu
Komisia zriadená na kontrolu financií určených pre prievidzský futbalový klub sa zamerala na využitie 152 692,03 € (4,6 milióna Sk), ktoré boli určené na začiatok sezóny 2008/2009 a na 24 895,44 € (750-tisíc Sk) schválených na júl 2008. Do klubu sa tieto prostriedky od mesta dostali cez spoločnosť Unipa. Komisia vo futbalovom klube zistila niekoľko nedostatkov. Časť sumy bola využitá mimo stanoveného časového obdobia alebo nehospodárne. Vtedajší prezident klubu Ján Kotian mladší sa proti výsledkom kontroly ohradil. Primátor Prievidze Ján Bodnár na základe správy komisie zrušil mandátnu zmluvu medzi mestom a Unipou. Poslanci tiež schválili päťčlennú komisiu, ktorá kontroluje tok peňazí do klubu, pričom vopred schvaľuje, na čo môžu byť prostriedky použité.

Prestrelka na sídlisku
Obyvateľov Rázusovej ulice v Prievidzi zobudila zavčas rána streľba šíriaca sa z vonku. Po príchode polície však už na mieste ostali len dve autá odstavené v strede vozovky a niekoľko nábojníc z plynovej pištole. Dvaja páchatelia mali napadnúť 22-ročného mladíka bejzbalovou palicou a plynovou pištoľou. Podľa svedkov sú násilníci vyhadzovačmi jednej z prievidzských diskoték a poškodeného naháňali.

Šéf futbalu vo väzbe
Okresný súd v Prievidzi rozhodol o vzatí do väzby prezidenta Futbalového klubu mesta Prievidza (FKM) a podnikateľa Jána Kotiana mladšieho, ktorý čelí obvineniam z niekoľkých zločinov vydierania a prečinov nebezpečného vyhrážania. Šéf prievidzského futbalu mal požičiavať peniaze a potom svojich dlžníkov vydierať. Funkcionári klubu aj napriek tomu Kotiana z funkcie prezidenta neodvolali, ani o tom neuvažovali.

Pád obkladu v podcestí
Zrútenie zvukovej bariéry v novom podcestí v Prievidzi šokovalo všetkých okoloidúcich. Z mimoúrovňovej križovatky, ktorá bola postavená len pred troma rokmi, opadal obklad a bolo veľkým šťastím, že sa v tom čase v podjazde nikto nenachádzal. Tunel za viac ako 16 miliónov € bol okamžite uzavretý a doprava odklonená. Podcestie pre vozidlá otvorili po necelých dvoch dňoch, dodnes však situácia nie je vyriešená a križovatka stále čaká na opravu.

Futbalová brána zabíjala
18-ročnému Prievidžanovi sa stala osudnou futbalová brána. Zavesil sa na ňu a po páde na zem utrpel zranenia, ktorým podľahol. Polícia tvrdila, že ho konštrukcia brány nezasiahla, záchranári však boli iného názoru. Mesto Prievidza prijalo okamžite po tragédii opatrenia a brány z ihriska odstránilo. Nariadilo tiež kontrolu všetkých športových zariadení, ktoré sú na jeho území.

Sexuálne obťažoval chlapca
V areáli Základnej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi 36-ročný muž z Partizánskeho pod hrozbou bitky sexuálne obťažoval 12-ročného chlapca. Páchateľ sa pred žiakom špeciálnej školy obnažoval a žiadal to aj od obete. Svedkom obťažovania bola aj mestská policajtka v civile, ktorá Partizánčana spolu s manželom spacifikovala a privolala hliadku. Chlapec sa priznal, že muž mu za služby ponúkal peniaze. Páchateľovi za zločin sexuálneho násilia hrozí až pätnásťročné väzenie.

NOVEMBER
Tajná kontrola na mestskom úrade
Prievidza je prvým mestom na Slovensku, kde bol realizovaný projekt tajného testovania pracovníkov mestského úradu. Kontroly boli zamerané na skúmanie predpokladov zamestnancov, aby sa zlepšovali služby úradu občanom. Tajné testovanie vykonávali vopred vyškolení a inštrukciami vybavení ľudia.

Zamrznutý bezdomovec
Zima si vlani vyžiadal prvú obeť v novembri. Bol ňou bezdomovec, ktorý sa v noci zabával so svojimi priateľmi neďaleko jedného z prievidzských nákupných centier na Nábrežnej ulici. Muž sa vybral na veľkú potrebu a už sa nevrátil. Kamaráti ráno našli len jeho zamrznuté bezvládne telo.

DECEMBER
Súd odročili
Pojednávanie s 40-ročným Jaroslavom z Handlovej, ktorý mal na smrť dobiť 62-ročného invalida, odročili. Dôvodom bolo preskúmanie dôveryhodnosti svedkyne, ktorá bola pri tragédii a všetko videla. Obvinenému hrozí väzenie na 20 až 25 rokov alebo doživotie.

Eurobalíčkové šialenstvo
Horná Nitra, rovnako ako celá krajina, zažila začiatkom decembra eurobalíčkové šialenstvo. Občania vo veľkom nakupovali štartovacie balíčky s eurovou hotovosťou, aby sa pripravili na príchod novej meny. Väčšina bánk balíčky vypredala hneď v prvých dňoch predaja, na pošte sa minuli do konca prvého decembrového týždňa.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 934
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 720
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 225
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 475
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 500
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 463
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 217
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 176
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 146
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 606

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Autority
 2. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 3. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 4. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 5. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 7. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 8. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 509
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 477
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 010
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 514
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 468
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 717
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 810
 8. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 687
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


12 h

Zranenie dvoch ľudí si vyžiadala vo štvrtok (23. 9.) dopoludnia dopravná nehoda na ceste I/64 v katastri Pravenca v okrese Prievidza.


TASR 18 h
Ilustračné foto

Na avizované zvýšenie cien tepla pre odberateľov v budúcom roku bude vplývať najmä vyššia cena plynu a elektrickej energie, čo by na PTH nemalo mať až taký veľký dosah.


TASR 18 h

Cvičenie so zriadením štábu sa uskutočnilo v areáli výrobného závodu v Dolných Vesteniciach.


TASR 19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


24 h

V ankete uspelo až päť žilinských lekárov.


23. sep

Môžete si pozrieť najvzácnejšiu hubu sveta.


17 h

Z miesta, na ktoré pred dvadsiatimi rokmi ľudia prichádzali s radosťou, sa stal objekt, od akého obyvatelia radšej odvrátia zrak. Avšak, možno už nie nadlho.


23. sep

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Autority
 2. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 3. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 4. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 5. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 7. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 8. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 509
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 477
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 010
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 514
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 468
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 717
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 810
 8. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 687
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu