Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Udalosti roka 2008 – 2. časť

AJ POČAS DRUHÉHO POLROKA 2008 sa na hornej Nitre stalo množstvo udalostí, ktoré zasiahli do životov jej obyvateľov. Prinášame súhrn tých najzaujímavejších, v druhej časti sa zameriame na mesiace júl až december.

JÚL
Obvinení za tragédiu v bani
Dvadsať mesiacov po tragédii v Bani Nováky, pri ktorej prišli o život štyria baníci, obvinil vyšetrovateľ štyroch riadiacich pracovníkov Hornonitrianskych baní Prievidza z prečinu všeobecného ohrozenia. Rok po nešťastí boli zverejnené výsledky vyšetrovania, podľa ktorých boli hlavnou príčinou závalu viaceré nepriaznivé geologické faktory. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na margo vyšetrovania uviedol, že došlo aj k porušeniu všeobecne záväzných predpisov, ktoré mohli aj nemuseli tomuto závalu zamedziť. Naznačil, že podnik nedostatočne reagoval na varovné signály, ktoré sa v bani objavili krátko pred tragédiou. Štyria obvinení (40, 41, 46 a 56) sú stíhaní na slobode a v prípade dokázania viny im hrozí väzenie na štyri až desať rokov.

Prvá etapa obchvatu
V júli bola dokončená prvá etapa plánovaného obchvatu Prievidze – kruhová križovatka v Bojniciach. Kruhový objazd vznikol ako súčasť prístupovej komunikácie pre priemyselný park Prievidza – západ a napojenie na Opatovskú cestu. Realizoval sa aj most ponad rieku Nitra a stavala nová cesta s dĺžkou 1,1 km. Táto časť bola ukončená v auguste. V druhej etape sa má prepojiť priemyselný park s hlavným ťahom Nováky – Handlová.

Vyviazol s podmienkou
Predseda Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska Jozef Hrdlička sa na Okresnom súde v Prievidzi dohodol s prokurátorom o vine a treste za nehodu, ktorú spôsobil v roku 2007 v Handlovej. J. Hrdlička vtedy išiel na služobnú cestu, dostal mikrospánok, zišiel s autom z cesty na chodník, kadiaľ práve prechádzal 41-ročný Roman V. Predseda KSS chodca zrazil, ten z nehody vyviazol živý, no s ťažkými zraneniami. J. Hrdlička vyjadril ľútosť a s prokurátorom sa za prečin ťažkého ublíženia na zdraví napokon dohodol na ročnom treste odňatia slobody s podmienečným odkladom na trinásť mesiacov.

Slnečné nábrežie
Medzi ulicami Palárika a Šafárika v Prievidzi sa stretli predstavitelia mesta, investora a dodávateľa stavby nových bytoviek, aby slávnostne poklepali ich základný kameň. Na Zapotôčkoch vznikne takmer stovka bytov, lokalita dostala pracovný názov Slnečné nábrežie. Investícia si vyžiada asi 3,3 milióna €, výstavba je rozdelená do dvoch etáp. Prvá by mala byť ukončená v apríli tohto roka.

Vyhrážal sa výbuchom
V bojnickej nemocnici zažívali rušné chvíle. 27-ročný muž sa telefonicky vyhrážal, že do nej umiestnil bombu, ktorá onedlho vybuchne. Do nemocnice sa okamžite stiahli policajné hliadky, pyrotechnik a psovod, ktorí s personálom zariadenia prehľadali všetky priestory. Evakuácia pacientov nebola potrebná, keďže prišli na to, že išlo o planý poplach. Páchateľa, ktorý je údajne psychicky narušený, našli policajti neďaleko telefónneho automatu na prievidzskej železničnej stanici, odkiaľ aj telefonoval.

AUGUST
Priehrada opäť bez vody
Lazianska priehrada skončila bez vody. Policajti pátrali po páchateľovi, ktorý povolil ventil a tým zahubil asi 120 kg rýb. V roku 2007 bola priehrada plánovane vypustená, kvôli oprave havarijného stavu ventilu prepúšťajúceho vodu do potoka. Vlani v auguste bola priehrada opäť prázdna. Prípadom sa zaoberala aj polícia, riešila ho ako priestupok proti majetku.

Dokončená cesta
Novovybudovaná komunikácia v Bojniciach smerom na priemyselný park je ďalšou časťou desaťkilometrového obchvatu po okrajoch Prievidze a Bojníc. Výstavba cesty stála 3 517 294,03 €, celý obchvat si vyžiada investíciu takmer 39 900 000 €. Komunikácia bola ešte určitý čas neprístupná, čakalo sa na nadobudnutie právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia.

Kameňolom za Cigľom
Za obcou Cigeľ plánujú otvoriť kameňolom, v ktorom sa ťažil kameň v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Rozhodnutie sa však stretlo s odporom občanov, ktorí proti otvoreniu kameňolomu spísali petíciu. Starosta Štefan Mjartan upozornil, že lom nie je obecným pozemkom a vydal len povolenie na využitie územia, ktoré patrí do katastra Cigľa, s podmienkou, že si kompetentná spoločnosť vybuduje vlastnú príjazdovú komunikáciu a autá ani ťažké stroje nebudú prechádzať obcou. Kameňolom je asi dva kilometre vzdušnou čiarou za dedinou, občanom prekáža, že ťažbou sa zdevastuje príroda. Pod petíciu, ktorá bola napokon zastavená, sa ich podpísalo asi 430.

Bodol kamaráta do krku
Handlovou otriasla tragédia, pri ktorej prišiel o život 54-ročný muž rukou 54-ročného Ľubomíra. Ten mal obeť v pohostinstve bodnúť priamo do krku. Útočník ostal na mieste činu, odkiaľ ho odviedli privolaní policajti. Podľa medializovaných informácií došlo medzi mužmi k roztržke, obeť sa údajne vysmievala Ľubomírovi. Terčom posmechu bol páchateľov 35-ročný syn, ktorý sa v ten deň ráno pokúsil o samovraždu skokom z tridsaťmetrového mosta. Ľubomír čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy, za ktorý si môže odsedieť pätnásť až dvadsať rokov.

SEPTEMBER
Odsúdený násilník
Súd vyriekol rozsudok proti 47-ročnému Ivanovi M., ktorý v decembri 2007 brutálne týral svoju bývalú manželku Vieru na spoločnej chate v Čavoji. V minulosti už trikrát súdne trestaný muž svoju exmanželku brutálne mlátil a znásilňoval, zachránila ju len duchaprítomnosť. Násilník za besnenie dostal trinásť rokov väzenia, proti rozsudku sa však na mieste odvolal. Odvolací súd v Trenčíne ho ale napokon potvrdil a Ivan si už svoj trest odpykáva.

Prekládka riek a železnice
Pracovníci spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza sa pripravovali na otvorenie jedenásteho ťažobného úseku v Novákoch. Od začiatku septembra pracovali na prekládke riek Nitra a Handlovka. Obtok bude viesť popri vojenskom opravárenskom podniku, práce by mali byť ukončené v júli tohto roka. Pokračovali aj na prekládke optických káblov, zamerali sa na úpravu vojenského útvaru a jeho čiastočné premiestnenie. Naplánovaná je aj prekládka vysokého napätia, veľmi vysokého napätia, železničnej trate medzi Novákmi a Prievidzou a časti železničnej vlečky z vojenského útvaru. Nové ťažisko bude náhradou za ôsmy ťažobný úsek Bane Nováky, v ktorom sa prestalo dolovať. Celková investícia sa vyšplhá na 36 513 310,76 € (1,1 miliardy Sk), životnosť úseku bude asi pätnásť rokov, ročne sa vyťaží 400 až 600-tisíc ton uhlia. Zamestnanie tu počas tohto obdobia nájde až päťsto ľudí.

Otvorili Unikliniku
Koncom septembra slávnostne otvorili budovu Unikliniky, do ktorej sa presťahovalo 45 praktických a odborných lekárov, predovšetkým zo starej polikliniky. Do výstavby tohto medicínsko-diagnostického centra investovala spoločnosť Unipharma Prievidza viac ako 10,6 milióna € (320 miliónov Sk). Po rekonštrukcii starej polikliniky by sa z nej mal stať domov dôchodcov.

OKTÓBER
Kontrola futbalového klubu
Komisia zriadená na kontrolu financií určených pre prievidzský futbalový klub sa zamerala na využitie 152 692,03 € (4,6 milióna Sk), ktoré boli určené na začiatok sezóny 2008/2009 a na 24 895,44 € (750-tisíc Sk) schválených na júl 2008. Do klubu sa tieto prostriedky od mesta dostali cez spoločnosť Unipa. Komisia vo futbalovom klube zistila niekoľko nedostatkov. Časť sumy bola využitá mimo stanoveného časového obdobia alebo nehospodárne. Vtedajší prezident klubu Ján Kotian mladší sa proti výsledkom kontroly ohradil. Primátor Prievidze Ján Bodnár na základe správy komisie zrušil mandátnu zmluvu medzi mestom a Unipou. Poslanci tiež schválili päťčlennú komisiu, ktorá kontroluje tok peňazí do klubu, pričom vopred schvaľuje, na čo môžu byť prostriedky použité.

Prestrelka na sídlisku
Obyvateľov Rázusovej ulice v Prievidzi zobudila zavčas rána streľba šíriaca sa z vonku. Po príchode polície však už na mieste ostali len dve autá odstavené v strede vozovky a niekoľko nábojníc z plynovej pištole. Dvaja páchatelia mali napadnúť 22-ročného mladíka bejzbalovou palicou a plynovou pištoľou. Podľa svedkov sú násilníci vyhadzovačmi jednej z prievidzských diskoték a poškodeného naháňali.

Šéf futbalu vo väzbe
Okresný súd v Prievidzi rozhodol o vzatí do väzby prezidenta Futbalového klubu mesta Prievidza (FKM) a podnikateľa Jána Kotiana mladšieho, ktorý čelí obvineniam z niekoľkých zločinov vydierania a prečinov nebezpečného vyhrážania. Šéf prievidzského futbalu mal požičiavať peniaze a potom svojich dlžníkov vydierať. Funkcionári klubu aj napriek tomu Kotiana z funkcie prezidenta neodvolali, ani o tom neuvažovali.

Pád obkladu v podcestí
Zrútenie zvukovej bariéry v novom podcestí v Prievidzi šokovalo všetkých okoloidúcich. Z mimoúrovňovej križovatky, ktorá bola postavená len pred troma rokmi, opadal obklad a bolo veľkým šťastím, že sa v tom čase v podjazde nikto nenachádzal. Tunel za viac ako 16 miliónov € bol okamžite uzavretý a doprava odklonená. Podcestie pre vozidlá otvorili po necelých dvoch dňoch, dodnes však situácia nie je vyriešená a križovatka stále čaká na opravu.

Futbalová brána zabíjala
18-ročnému Prievidžanovi sa stala osudnou futbalová brána. Zavesil sa na ňu a po páde na zem utrpel zranenia, ktorým podľahol. Polícia tvrdila, že ho konštrukcia brány nezasiahla, záchranári však boli iného názoru. Mesto Prievidza prijalo okamžite po tragédii opatrenia a brány z ihriska odstránilo. Nariadilo tiež kontrolu všetkých športových zariadení, ktoré sú na jeho území.

Sexuálne obťažoval chlapca
V areáli Základnej školy na Malonecpalskej ulici v Prievidzi 36-ročný muž z Partizánskeho pod hrozbou bitky sexuálne obťažoval 12-ročného chlapca. Páchateľ sa pred žiakom špeciálnej školy obnažoval a žiadal to aj od obete. Svedkom obťažovania bola aj mestská policajtka v civile, ktorá Partizánčana spolu s manželom spacifikovala a privolala hliadku. Chlapec sa priznal, že muž mu za služby ponúkal peniaze. Páchateľovi za zločin sexuálneho násilia hrozí až pätnásťročné väzenie.

NOVEMBER
Tajná kontrola na mestskom úrade
Prievidza je prvým mestom na Slovensku, kde bol realizovaný projekt tajného testovania pracovníkov mestského úradu. Kontroly boli zamerané na skúmanie predpokladov zamestnancov, aby sa zlepšovali služby úradu občanom. Tajné testovanie vykonávali vopred vyškolení a inštrukciami vybavení ľudia.

Zamrznutý bezdomovec
Zima si vlani vyžiadal prvú obeť v novembri. Bol ňou bezdomovec, ktorý sa v noci zabával so svojimi priateľmi neďaleko jedného z prievidzských nákupných centier na Nábrežnej ulici. Muž sa vybral na veľkú potrebu a už sa nevrátil. Kamaráti ráno našli len jeho zamrznuté bezvládne telo.

DECEMBER
Súd odročili
Pojednávanie s 40-ročným Jaroslavom z Handlovej, ktorý mal na smrť dobiť 62-ročného invalida, odročili. Dôvodom bolo preskúmanie dôveryhodnosti svedkyne, ktorá bola pri tragédii a všetko videla. Obvinenému hrozí väzenie na 20 až 25 rokov alebo doživotie.

Eurobalíčkové šialenstvo
Horná Nitra, rovnako ako celá krajina, zažila začiatkom decembra eurobalíčkové šialenstvo. Občania vo veľkom nakupovali štartovacie balíčky s eurovou hotovosťou, aby sa pripravili na príchod novej meny. Väčšina bánk balíčky vypredala hneď v prvých dňoch predaja, na pošte sa minuli do konca prvého decembrového týždňa.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 608
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 295
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 014
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 391
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 949
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 881
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 326
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 205
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 061
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 940
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Testovanie Bojnice.

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

10 h
Ilustračná fotografia.

Prinášame vám prehľad narodených detičiek z hornej Nitry. Ich fotky boli zverejnené v MY Hornonitrianskych novinách.

20 h
Testovanie v Prievidzi.

Z celkového počtu otestovaných ľudí bolo pozitívnych iba 0,79 percenta.

23. jan
Testovanie v Handlovej.

Banícke mesto zaznamenalo veľký záujem o objednanie na konkrétny čas.

23. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

23. jan

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

10 h

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

23. jan

Už ste čítali?