Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Udalosti roka 2008 - 1. časť

ČITATEĽOM MY HORNONITRIANSKYCH NOVÍN prinášame súhrn udalostí, ktoré v minulom roku poznačili náš región. Neobídeme tragédie či radostné správy, ale ani zásadné zmeny, ktoré ovplyvnili a zmenili životy mnohých Hornonitranov.

JANUÁR
Kaliňák pomáhal hasičom
Minister vnútra prvú januárovú sobotu nečakane navštívil prievidzských hasičov, dokonca s nimi vyrazil aj na ostrý zásah k horiacemu domu. Porozprával sa s chlapmi a zaujímal sa aj o dve nové vozidlá, ktoré ORHaZZ v Prievidzi získalo od ministerstva. Predovšetkým požiarna plošina v hodnote 949 429,72 € (28 miliónov korún) je pre hasičov výborným pomocníkom počas zásahov.

Rokovanie s poisťovňou
Bojnická aj handlovská nemocnica, ktoré neboli zaradené do minimálnej siete poskytujúcej zdravotnú starostlivosť, rokovali so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o podpísaní zmluvy. Osud oboch nemocníc bol spočiatku nejasný, napokon však obidve podpísali zmluvy na prvý polrok.

„Zaparkoval“ v záhrade
Kuriózna nehoda sa stala v Nedožeroch-Brezanoch, kde 18-ročný mladík z Pravenca v plnej rýchlosti „zaparkoval“ svoje auto priamo v záhrade jednej obyvateľky. Z hrozivo vyzerajúcej kolízie vyviazol vodič aj jeho 17-ročný spolujazdec ako zázrakom bez zranení.

Meteorit v paneláku
Koncom januára rozbil okno Prievidžanke Božene Spiškovej neznámy kameň striebornej farby. Zvláštnosťou je, že jej vletel do bytu na šiestom poschodí, nevedela si preto vysvetliť, odkiaľ sa zobral. Podľa pracovníka hvezdárne v Partizánskom Valentína Korineka to mohol byť železo-kamenný meteorit. Išlo však len o dohady a vysvetlil, že by to bola obrovská vzácnosť, pretože pravdepodobnosť stretu meteoritu s človekom je malá, stane sa tak dvakrát za sto rokov.

FEBRUÁR
Obvinený z vraždy na úteku
Trenčianskym a prievidzským policajtom sa v spolupráci s políciou Rakúskej republiky podarilo objasniť vraždu, ktorá sa stala ešte v roku 2004. V prípade figurovali traja páchatelia z prievidzského okresu. Dvoch sa podarilo dolapiť, Štefan Hegedüš z Prievidze spravodlivosti stále uniká. Muži mali v Rakúsku zavraždiť hornonitrianskeho podnikateľa Ondreja Dömeho kvôli získaniu nehnuteľnosti. Všetkým obvineným hrozí za trestné činy vraždy a nedovoleného ozbrojovania až doživotie. Polícia po Hegedüšovi stále pátra.

Smutné svedectvo z bane
Po štrnástich mesiacoch od tragédie v Bani Nováky, kde prišli o život štyria muži, vydalo podzemie smutné svedectvo. 3. februára bolo nájdené telo jednej z obetí, o tri dni našli pozostatky ďalšieho baníka. Predpokladalo sa, že ide o dvoch zavalených mužov Pavla Papája a Vladimíra Ondrejku.

Nešťastie v kolónii
Bývalou baníckou kolóniou v Handlovej otriasol prípad smrti štvormesačného dievčatka, ktoré vypadlo z rúk svojmu 24-ročnému mentálne postihnutému strýkovi. Muž počas neprítomnosti ostatných členov rodiny vybral dieťa z kočíka a, nevedno prečo, ho pustil na zem. Igor Fizer, otec malej Katky, verí, že išlo o nešťastnú náhodu. Policajti voči mužovi začali trestné stíhanie, no v prípade preukázania jeho psychického postihnutia boli rozhodnutí stíhanie zastaviť.

Polícia pre hluchonemých
Mestská polícia v Prievidzi vyšla v ústrety aj občanom so zdravotným postihnutím. Od februára zriadili linku, prostredníctvom ktorej môžu formou sms s príslušníkmi komunikovať aj hluchonemí. Sú tak už schopní bez pomoci iných nahlásiť priestupok či problém, s ktorým sa stretli v uliciach Prievidze.

Chemické závody na predaj
Majoritný vlastník Nováckych chemických závodov spoločnosť 1. garantovaná a. s. Bratislava predala všetky svoje akcie. Stopercentným vlastníkom NCHZ sa tak v druhom polroku stala cyperská spoločnosť Disor Holdings Limited.

MAREC
Odhalili pamätník obetiam
Začiatkom marca uplynul rok od výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, pri ktorom zahynulo osem ľudí. Príčiny tragédie ešte stále neboli jasné, vyšetrovanie aj naďalej pokračuje. Presne po roku od nešťastnej udalosti odhalili v nováckom mestskom parku pamätník obetiam. Pri tejto príležitosti na hornú Nitru zavítal minister obrany František Baška, jeho predchodca František Kašický a iní vládni predstavitelia.

Ďalšia etapa separácie
V uliciach Prievidze začali pribúdať nové farebné kontajnery na separovaný odpad a mesto na ne umiestnilo osemsto veľkoplošných informatívnych nálepiek. Začala sa tak veľká osvetová kampaň, ktorá bola súčasťou ďalšej etapy separácie surovín v okresnom meste. Ľudia si začali zvykať na farebné odpadkové nádoby na sklo, plasty, papier či kovy, ktoré už dnes stoja vo všetkých lokalitách mesta.

Víchrica Emma
Nad Európou sa prehnala orkánová níž Emma, ktorá neobišla ani náš región. Našťastie tu veľké škody nespôsobila, za obeť jej padlo 3400 kubíkov dreva, prevažne smreky a listnaté buky. Škody predstavovali len 2,4 percenta plánovanej ťažby dreva na rok 2008.

Obťažoval dievčatá
Prievidzským sídliskom Necpaly sa pohyboval nebezpečný muž, ktorý obťažoval žiačky. Jazdil v bielej dodávke s považskobystrickým evidenčným číslom a pozoroval mladé dievčatá. Jedna z nich polícii uviedla, že muž ju s kamarátkami prenasledoval do výťahu, kde sa pred nimi obnažil a obchytkával sa medzi nohami. Pokúšal sa dotýkať aj dievčat, no tým sa podarilo utiecť. Prípadom sa zaoberala polícia.

Tlačový zákon
Ako väčšina tlačených periodík, aj MY Hornonitrianske noviny sa zapojili do protestu proti pripravovanému tlačovému zákonu. Jeho návrh z dielne koalície podľa väčšiny novinárov zasahoval do redakčnej práce, porušoval demokratické zásady a práva občanov či slobodu tlače. Zákon bol napokon prijatý a účinnosť nadobudol v júni 2008.

APRÍL
Aféra mestských policajtov
Prievidzskou mestskou políciou otriasol sexškandál. Štyria muži zákona si mali užívať s neplnoletou Veronikou z Prievidze. Tá im mala poskytovať sexuálne služby ako protihodnotu za odpustenie priestupku. Stretávali sa údajne nielen v služobnom aute, ale dokonca aj priamo na policajnej stanici. Prípadom sa zaoberal úrad boja proti korupcii, pretože údajné konanie policajtov bolo možné vnímať ako formu korupčného správania. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin podplácania a prijímania úplatku. Po pár mesiacoch bol však prípad uzavretý, pretože podľa tlačového odboru Prezídia PZ sa skutok preukázateľne nestal.

Odsúdili mladého vraha
Ešte v lete 2007 sa v Horných Vesteniciach stala brutálna vražda, pri ktorej vyhasol život 87-ročnej dôchodkyne. Vrahom bol vtedy len 14-ročný Ján, ktorý starenku zabil zrejme kvôli peniazom, ktoré jej chcel ukradnúť z domu. Žena ho však prekvapila, preto jej Ján v panike rozbil o hlavu sklenenú fľašu, s ktorou ju následne bodal do krku. Mladíkovi za čin hrozilo až pätnásť rokov väzenia, s prokurátorom sa napokon dohodol na jedenástich. Tie strávi v ústave na výkon trestu pre mladistvých.

Prezident na hornej Nitre
Prezident SR Ivan Gašparovič bol na jednodňovej pracovnej návšteve v Prievidzskom okrese. Stretol sa s primátormi a starostami, s vedením Hornonitrianskych baní Prievidza, navštívil aj priemyselnú zónu a prievidzské letisko. Pri viacerých príležitostiach vyjadril radosť, že nezamestnanosť v okrese za posledné roky klesla, vyzdvihol prírodné krásy hornej Nitry, ale aj vysokú koncentráciu priemyslu.

Výjazdové zasadnutie vlády
Koncom apríla bola Prievidza dejiskom výjazdového zasadnutia vlády SR. Jej predstavitelia okrem iného počas 94. schôdze prerokovali sociálno-ekonomickú situáciu Trenčianskeho samosprávneho kraja, návrhy na zlepšenie sociálnej a hospodárskej oblasti. Rozhodli, že stavba rýchlostnej komunikácie R2 z Trenčína do Novák začne v roku 2010, hovorili aj o podpore výstavby 11. ťažobného úseku Hornonitrianskych baní Prievidza na zabezpečenie ťažobných kapacít. Okrem toho vláda na hornej Nitre podporila osem regionálnych projektov, na ktoré zo svojej rezervy vyčlenila 995 817,56 € (30 miliónov korún).

MÁJ
Dostala šesť rokov
V máji sa na Okresnom súde v Prievidzi rozhodlo o osude 37-ročnej Emílie E. z Handlovej, ktorá bola odsúdená za únos 4-ročnej Vanesky. Žena dievčatko zobrala matke pod zámienkou liečenia v Tatrách. Vydávala sa za sociálnu kurátorku a predala ho manželskému páru zo Sebedražia za 80-tisíc korún. Súd po niekoľkomesačnom procese Emíliu poslal na šesť rokov za mreže, no odsúdená sa odvolala. Prípad nie je dodnes definitívne uzavretý.

Nováky bez polície?
Médiami sa prehnala správa, že minister vnútra Róbert Kaliňák plánuje presťahovať obvodné oddelenie PZ z Novák do Dolných Vesteníc. Táto informácia šokovala nielen nováckeho primátora Dušana Šimku, ale aj obyvateľov mesta. Kaliňák sa pre jednu z televízií vyjadril, že k tomuto kroku chce pristúpiť preto, že Šimka odmietol pre políciu poskytnúť vhodné priestory, čo primátor rázne odmietol. Úrad vlády sa k celej kauze nebol ochotný vyjadriť, Šimka nakoniec dostal list od krajského policajného riaditeľa Vladimíra Šramku, ktorý vysvetlil, že KR PZ v Trenčíne nehľadá žiadne priestory na umiestnenie nováckeho obvodného oddelenia. Polícia tak v Novákoch ostala.

Chcel zjesť psa
Fenka Tara Antona Šabika z Handlovej mala údajne skončiť na pekáči Handlovčana, ktorý ju pravdepodobne ukradol. Po tom, ako psa našli túlať sa po ulici, majiteľ ho umiestnil do svojej voliéry. O niekoľko dní však Tara opäť zmizla a s ňou aj šteniatko belgického ovčiaka. A. Šabik preto navštívil Handlovčana, u ktorého sa fenka nachádzala aj predtým a našiel tam oba svoje psy. V ich výkaloch objavil šrot, ktorý sa používa na rýchly rast hmotnosti psa, preto sa obáva, že jeho miláčikovia mali skončiť na pekáči. Handlovčan to odmieta, no prípadom sa začala zaoberať polícia.

Tajili prevoz munície
Koncom mája v noci vyrazila z VOP Nováky kolóna vojenských, policajných a záchranárskych áut smerom na Trenčín. Išlo o utajený transport nebezpečnej munície určenej na likvidáciu. Zodpovedné rezorty sa po odhalení k transportu vyjadrovali veľmi opatrne a tvrdili, že išlo o cvičenie. Ministri Kaliňák a Baška napokon počas mimoriadnej konferencie priznali, že z VOP sa skutočne prevážala munícia na Záhorie. Konkrétne išlo o pyrotechnickú zlož, materiál, ktorý spôsobil aj minuloročný výbuch v muničnom sklade. V Kuchyni na Záhorí ju napokon zlikvidovali.

JÚN
Sokoly na balkóne
Prievidžanke Emílii Paulíkovej sa na balkóne uhniezdil párik zákonom chránených sokolov myšiarov. Na svoje prekvapenie po príchode z dovolenky zistila, že rodinka sa rozrástla o šesť mláďat. Emília sa nezvyčajnej spoločnosti potešila, podľa pokynov ornitológa ich u seba nechala, pokiaľ sa mláďatá nenaučili lietať. Odborník vysvetlil, že v priebehu posledných desiatich rokov je celkom bežné, že sa sokol zahniezdi na balkóne v blízkosti človeka. Doplnil, že ľudia ich nesmú prikrmovať ani likvidovať vajcia, pretože sú, rovnako ako vták, zákonom chránené. Za ich zničenie môže byť dotyčný trestne stíhaný.

Prestanú „merať“
Prievidza je jedným z mála slovenských miest, kde mestskí policajti merajú rýchlosť. Zameriavajú sa najmä na lokality v blízkosti škôl či miesta, kde môžu byť občania arogantnými vodičmi najviac ohrození. V júni sa však začalo hovoriť, že s prijatím nového zákona o cestnej premávke mestská polícia túto právomoc stratí. Jej náčelník Marián Mikula bol z toho sklamaný, myslí si, že vodiči opäť začnú jazdiť rýchlo aj tam, kde by nemali. Štátna polícia totiž nebude v meste kontrolovať rýchlosť tak často. Mestskí policajti o možnosť merať rýchlosť prídu od 1. februára 2009, kedy nadobudne účinnosť nový cestný zákon.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 10. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 1. Neprekonaný VAM systém, ktorý zabráni krádeži vášho auta
 2. Výpredaj zásob. Bezpečný nákup s garanciou dodania až k vám
 3. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 4. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 5. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 6. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 7. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 8. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 9. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 10. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 19 591
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 19 490
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 289
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 17 074
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci 8 566
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 712
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 441
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat 7 355
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 318
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 6 914
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

PCR testy potvrdili ďalších 2 035 nakazených koronavírusom, laboratóriá pritom otestovali 9 811 vzoriek. Počet úmrtí na COVID-19 stúpol o 50 a počet hospitalizácií narástol o 51. Vyliečilo sa však zároveň ďalších 3 099 osôb.

3 h
Ilustračná snímka.

Vo štvrtok dopoludnia zaznamenali ľudia v Handlovej aj Prievidzi otrasy zeme.

3 h
Račí potok aj rieka Handlovka mali nezvyčajné zafarbenie.

Pre netypické zafarbenie vody boli v pohotovosti mestskí policajti aj miestni rybári. Pôvod zafarbenia prešetruje aj inšpekcia životného prostredia. Odborník tvrdí, že ide o bežný jav v lokalitách s banskou činnosťou.

18 h
Odberné miesto na covid.

Mesto Prievidza hľadá zdravotníkov, ktorí by pomohli pri testovaní obyvateľov na ochorenie COVID-19. Výzvu zverejnilo cez svoje informačné kanály.

27. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vo štvrtok dopoludnia zaznamenali ľudia v Handlovej aj Prievidzi otrasy zeme.

3 h

Poradia sa od včera zmenili.

20 h

Mesto pracuje na tom, aby bol v Nitre dostatočný počet mobilných odberných miest počas celého týždňa.

19 h

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

27. jan

Už ste čítali?