Pri tejto historickej udalosti vydala Mincovňa Kremnica etuj s poslednými slovenskými mincami, vyrazenými v roku 2008. Sú v nej kovové mince v hodnote 50 halierov, 1, 2, 5 a 10 Sk. Etuj má obal s názvom Rozlúčka so slovenskou korunou. Vo vnútri okrem mincí je malá medaila „Slovenská korunová mena“ na lícnej strane a na rube označenie „15 rokov razby slovenskej koruny“.
Vo vnútri obalu je dvojjazyčný text slovenský a anglický a roky 1993 – 2008. V obidvoch jazykoch je zhodnotený vznik slovenskej koruny od prípravy návrhov až po realizáciu. Ako prebiehal schvaľovací proces, použitie mincového kovu a vysoké nároky na razidlá. Tiež je tam spomenutá odozva obyvateľov na nové mince.
Rozlúčka s korunou je aj ukončenie korunovej meny na Slovensku. Korunová mena začala platiť v Rakúsko-Uhorsku v roku 1892. Rakúska koruna mala názov krone a uhorská, kde patrilo aj Slovensko, korona. V dualistickom štáte Rakúsko-Uhorsko bola spoločná emisná banka, ktorá mala dva hlavné ústavy. Jeden vo Viedni a druhý v Budapešti.
Korunové označenie, resp. korunovú menu prevzala aj prvá ČSR v rokoch 1918 – 1939, protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát v rokoch 1939 – 1945, po druhej svetovej vojne obnovená ČSR a po rozdelení v roku 1993 Slovenská republika. Korunová mena teda na našom území platila nepretržite 116 rokov.
Na posledné korunové mince zostanú len spomienky. Zberatelia – numizmatici, ale aj obyvatelia si na ne zvykli. Ostáva nám ponechať si z nich zopár kúskov na pamiatku. Veď symbolizujú demokratické Slovensko a našu poslednú menu.
Rozlúčka je tu. Je to neodvratná skutočnosť. Všetky nádeje vkladáme do eura. Budúcnosť ukáže, či sa všetky splnia a či nám nová mena prinesie aj lepšiu budúcnosť.