S eurom sa musia naučiť manipulovať všetci, zákazníci na to majú ešte takmer dva týždne. Obchodníci si však museli s prepočtami medzi korunami a eurami vysporiadať hneď od začiatku roka. Mnohí, hlavne menší podnikatelia, nechali z tohto dôvodu svoje prevádzky zatvorené, no väčšina obchodov už koncom minulého týždňa vítala svojich zákazníkov. Niekoľkých obchodníkov sme sa opýtali, ako sa s príchodom novej meny vysporiadali.
Novinový stánok
Predavačka Katarína nemala s eurom najmenšie problémy. „Prepočítavanie a vydávanie je logické, neprekáža mi, keď ľudia platia korunami a ja im vydávam v eurách. Nezdržiava ma to, predaj je plynulý,“ vysvetlila a dodala, že počas prvých januárových dní väčšina zákazníkov platila korunami.
Stánok s občerstvením
„Na euro nie sme pripravení. Ani obchodníci a ani obyčajní ľudia, napríklad dôchodcovia,“ myslí si predavačka Mária. „Novú menu nepoznám, je pre mňa ťažké sa s ňou oboznamovať,“ doplnila. Prepočty korún na eurá ju zdržiavali, problémy mali podľa jej slov aj mnohí zákazníci. Je však rada, že ešte stále máme možnosť používať aj slovenské koruny.
Cestovanie
Prechod na novú menu v spoločnosti SAD Prievidza vyžiadal náklady vo výške 398 327 €, ktoré investovali do nových strojčekov na vydávanie cestovných lístkov.
Podľa slov dopravného riaditeľa SAD Prievidza Pavla Pařízka situáciu sledovali 1. aj 2. januára a „väčšie nedostatky sme nezaznamenali. Menšie problémy sa vyskytli, na nové mince si musia zvyknúť tak naši vodiči, ako aj cestujúci. Technika však nezlyhala, strojčeky na vydávanie lístkov fungovali dobre. Skutočnou previerkou však budú pre nás dni po Troch kráľoch, kedy očakávame väčší nápor cestujúcich. Verím, že počas duálneho obehu budeme mať dostatok centov, aby sme mali čo vydávať.“
Duálne platby cestovných lístkov sa zatiaľ neodzrkadlili v meškaní spojov. Už v utorok a stredu sa to však pri väčšom nápore cestujúcich môže stať. Manipulácia s centmi je zdĺhavejšia. Nemala by preto chýbať trpezlivosť a tolerancia. Za pozitívum P. Pařízek považuje, že až 75 % cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave využíva na platenie dopravné karty, v mestskej hromadnej doprave ich je 56 %. „Som presvedčený, že počet držiteľov dopravnej karty bude ešte vyšší. Sami cestujúci sa presvedčia o výhodách tejto formy platenia,“ dodal.Autor: JAR, VK