V súčasnosti je evidovaných 56 pacientov s touto diagnózou. Dievčat je tridsať, chlapcov dvadsať šesť, najmladší nemá ani tri roky, devätnásťroční sú dvaja, šesťnásťročných je osem. O tomto, pre dospelých zväčša civilizačnom ochorení, no u detí v prevažnej miere vrodenom, sme sa rozprávali s detskou endokrinologičkou a detskou diabetologičkou doktorkou Viljou Šandrikovou.
Dospelým pacientom pri diagnostike cukrovky zväčša vyčítajú nesprávny spôsob života. Aký mechanizmus spúšťa toto ochorenie u detí?
- V detskom veku dominuje predispozícia na diabetes 1. typu, pokiaľ u dospelých je to zväčša cukrovka 2. typu. Až 99 % mojich pacientov získalo predispozíciu na toto ochorenie dedičstvom od svojich rodičov, je to autoimúnne ochorenie. Podpísala sa však pod to i súhra rôznych vonkajších vplyvov. Považujeme za ne vírusové ochorenia, životný štýl rodiny, stravovanie, nedostatočnú pohybovú aktivitu, stres, zdravotné problémy, napríklad rôzne nepríjemné chirurgické zásahy do tela dieťaťa. Cukrovka vo všeobecnosti, teda nielen tá detská, patrí medzi multifaktoriálne ochorenia, pri ktorých prvotnú podstatu jej vzniku nevieme určiť.
Každé ochorenie detí prináša rodičom problémy a stres. Viete im pri diagnostikovaní cukrovky ich potomka pomôcť, správne ich nasmerovať?
- Usilujeme sa o to. Iný prístup vyžadujú príbuzní maličkých pacientov, iný tých starších. V každom prípade musíme pacientov aj ich rodičov naučiť žiť s touto chorobou, urobiť všetko pre to, aby ochorenie prijali ako fakt a osvojili si filozofiu, že aj s cukrovkou sa dá prežiť plnohodnotný život. K tomu nám slúžia tzv. edukačné cvičenia, na ktorých dieťaťu, pokiaľ už je v takom veku, že rozumie o čom hovoríme, jeho rodičom, súrodencom vysvetľujeme, čo je to inzulín a ako ho podávať, ako meniť a prispôsobovať jeho dávky. Zaoberáme sa výživou diabetika, povieme si, ktoré jedlá, v akom množstve a intervale môže konzumovať, dôraz kladieme na aktívny pohyb.
Čo je dôležité pri liečbe dieťaťa, ktorému ste diagnostikovali diabetes?
- U detského diabetu je celoživotná závislosť na inzulíne. Prvoradá je liečba, musíme doplniť čo dieťaťu chýba – inzulín. To sa deje počas dvoj-trojtýždňovej hospitalizácie v nemocnici. Nastavíme ho na správny režim, pod dohľadom odborníkov sa zžije so svojím ochorením. Potom nasledujú už spomínané edukačné cvičenia.
Nie je tajomstvom, že pri liečbe cukrovky zohráva veľkú rolu zdravá výživa...
- Jednoznačne. Platí to aj o detskej cukrovke. Na edukačných cvičeniach učíme matku ako chystať stravu, že je potrebné do nej zaradiť biele mäsá, ovocie, zeleninu, cereálie, nízkotučné mliečne výrobky, obmedziť sladkosti a sladké nápoje. Na zdravý spôsob života by však mala prejsť celá rodina. Nemá zmysel chystať stravu zvlášť pre diabetika a zvlášť pre ostatných členov domácnosti. Spoločne musíme malého pacienta pripraviť tak, aby mohol chodiť do kolektívu, stravoval sa v jedálni, aby mohlo ísť dieťa s kamarátmi na pizzu, či diskotéku a vedelo, kedy a koľko inzulínu si musí pichnúť.
Stretávate sa v praxi aj s neprimeranými reakciami rodičov, keď sa potvrdí, že ich potomok je chorý na diabetes?
- Nenazvala by som ich neprimeranými. Každý človek je iný, inak sa vyrovnáva s faktami. To platí aj o rodičoch i o deťoch. Pravdou je, že táto diagnóza vyvolá u niektorých šok, no keď sa, obrazne povedané, vyplačú, začnú ma počúvať. Spolu sa staráme o to, aby sme posilnili sebavedomie dieťaťa, pretože najväčšou chybou by bola jeho izolácia od rovesníkov. S touto chorobou môže dieťa aktívne žiť, chodiť na krúžky, športovať. A práve pohyb je veľmi, veľmi dôležitý.
Vianoce sú najkrajšie sviatky roka, v mnohých rodinách sú spojené s doslovným prejedaním sa. Na čo by si mali dať pozor tam, kde bude pri štedrovečernom stole aj malý diabetik?
- Cukrovke nemôžeme dať ani na Vianoce dovolenku. Aj počas týchto sviatkov je potrebné riadiť sa zásadami zdravej výživy. Pokiaľ dieťa skonzumuje s vedomím rodiča sladkosť zo stromčeka, alebo kúsok torty, je to v poriadku. Rodič vie, ako upraviť dávku inzulínu. Horšie je, keď dieťa „vyjedá“ sladkosti tajne. Pokiaľ však počas sviatkov bude lyžovať, korčuľovať sa, vydá zo seba energiu, kúsok sladkosti mu neublíži. Liečbu diabetu pripomína klasický trojuholník – inzulín, strava, pohyb. Pokiaľ sa jeden roh trojuholníka poruší, odzrkadlí sa to vo zvýšených glykémiách, na zdraví malého pacienta. Určite sa na Vianoce chystajú aj v rodinách, kde majú malých diabetikov. Vianočné pečivo sa dá dnes upiecť aj pre diabetikov, existuje veľa receptov. Odporúčam však všetko v rozumnej miere.