Prekvapenie pre všetkých
V deň, keď je v kalendári meno Martin a podľa pranostík prichádza na bielom koni, prišlo v bojnickej ZOO na svet mláďa somárika. Pre tunajších ošetrovateľov by to nebolo nič výnimočné, keby mláďa predsa len nebolo čímsi iné. „Okamžite nás zaujalo sfarbením srsti. Nebolo ani hnedé, ani biele, ani čierne, ale strakaté. Také niečo sme ešte nevideli,“ čuduje sa i dnes ošetrovateľka Katarína Teslíková a pokračuje: „Somáre sú vždy len jednofarebné, teda aspoň doteraz sme si to mysleli. Malá samička je však sčasti biela po otcovi Snehurkovi a sčasti tmavá po mame Maci.“
Netradične sfarbený somárik dostal až dve mená – Maťka a Maruška, pretože v deň jeho príchodu na svet mali meniny Martinovia aj Marošovia. Mláďa je čulé, i keď ešte stále sa zdržuje predovšetkým pri svojej mame. Na hry bude mať v budúcnosti kamarátku, pretože týždeň pred ňou sa inej oslici v bojnickej ZOO narodilo tiež mláďa. Sú to vlastne sestry, pretože otca majú spoločného.
Katarína Teslíková pripomenula, že „somáriky, ktoré v zoologickej záhrade chováme, k nám boli prevezené z Českej republiky. Nie sú to somáre domáce, ale tzv. minisomáre. Vo výbehu majú teraz veľa blata, ale nie je to na škodu. Somáre potrebujú tvrdý povrch na obrusovanie kopýt a mäkký je dobrý pre ich svalstvo. V zime ich kŕmime senom, v lete trávou. V potrave nechýba ani ovocie a zelenina ako sú jablká, mrkvy, kaleráby či cvikla. Počas blížiacich sa viančných sviatkov im určite niečo prihodíme aj navyše."
Aký osud čaká strakatého somárika, nevedno. Na jar by sa mohol ocitnúť v detskej ZOO. Či však zostane v Bojniciach aj v dospelosti, alebo bude prevezený do inej ZOO, je zatiaľ predčasné hovoriť.
Smutná ťava
Kým v ohrade, kde sú somáriky, bola radosť z dvoch prírastkov, oproti medzi ťavami panoval smútok. Jedna z tiav dvojhrbých hlasno nariekala, zvuk, ktorý vydávala, bol počuť široko - ďaleko.
Takýmto spôsobom smútila za mláďaťom, ktoré jej bolo minulý týždeň odobraté. Na svet prišlo asi pred pol rokom. Teraz však nastal čas na prevoz do inej ZOO. Ťavie mláďa z Bojníc našlo nový domov v Maďarsku. Jeho matke bude chvíľu trvať, kým si na tento fakt zvykne a upokojí sa.
Medvede nespia
Práve ťavy sú jedným zo zvieracích druhov v bojnickej zoologickej záhrade, ktorý si zvykol na premenlivé a chladné počasie. Srsť tiav je v tomto období veľmi hustá, na jar sa jej však zbavia.
Návštevníci v zime niektoré zvieratá vidieť nemôžu. „Sú to napríklad niektoré exotické druhy papagájov, ktoré si potrpia na teplo, takže boli na pár mesiacov umiestnené do vyhrievaných priestorov. Platí to aj o niektorých mačkovitých šelmách, ako je napríklad ženetka škvrnitá či ocelot. Naopak, niektoré zvieratá si už na chlad zvykli, a tak von môžu chodiť, i keď oveľa menej ako v iných častiach roka. To je prípad zebier alebo slonov,“ vysvetlila pracovníčka ZOO Bojnice pre vzdelávanie Katarína Gromová.
Medvede, ktoré sa vo voľnej prírode ukladajú na zimný spánok, sú v bojnickej ZOO čulé aj v mrazivých dňoch. V podmienkach, ktoré majú vytvorené, totiž nie sú prinútené spať, pretože pravidelne dostávajú potravu.
Zoologickú záhradu Bojnice sa teda oplatí navštíviť aj v zime. I keď niektoré zvieratá sú pred očami návštevníkov ukryté, väčšinu z nich možno obdivovať. Platí to aj o strakatom somárikovi, ktorý je momentálne najväčšou raritou.