Chrípka, ktorá sa zväčša vyskytuje v epidémiách počas studeného ročného obdobia, náš región zatiaľ výrazne neovplyvnila. Podľa informácií Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi so sídlom v Bojniciach (RÚVZ) menšie epidémie vznikajú prakticky každoročne, veľké epidémie až pandémie raz za pätnásť rokov a viac. Ako vysvetlila vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Klára Minčíková, „chrípková sezóna začala tento rok v Prievidzskom okrese 40. kalendárnym týždňom.“ Vyšší výskyt ochorení bol zaznamenaný najmä u detí do päť rokov. „U školopovinných detí, študentov a dospelých je dlhodobo stabilizovaná situácia, zatiaľ neboli hlásené ani výraznejšie absencie v materských, základných ani stredných školách,“ vysvetlila K. Minčíková a doplnila, že „pri porovnaní minulej a tohtoročnej sezóny bola celková chorobnosť v Prievidzskom okrese vlani vyššia, avšak ešte nedosahovala epidemický výskyt akútnych respiračných ochorení.“
Chrípka nie je prechladnutie
Chrípku je potrebné odlišovať od bežného prechladnutia. Dominujúcimi príznakmi chrípky sú vysoké horúčky nad 39 stupňov Celzia, sprevádzané pocitom zimnice, bolesťami hlavy, očí a končatín. Postihnutý sa cíti byť ťažko chorý a trpí nechutenstvom. Inkubačná doba chrípky je 18 hodín až tri dni. Na chrípku, ľudovo povedané, nie sú žiadne lieky. Lekári pacientom odporúčajú hlavne pokoj, zvýšený príjem tekutín, hlavne horúcich, sirup proti kašľu, lieky na zníženie horúčky, dostatok vitamínov či inhaláciu soľných roztokov. Vhodnými bylinami pri chrípke sú echinacea, lipa, skorocel, materina dúška a podbeľ.
Chrániť okolie
Podľa RÚVZ by mali chorí v čo najvyššej miere chrániť svoje okolie pred nákazou. Dôležité je používať jednorazové vreckovky, po utretí nosa si umyť ruky, nezakrývať si ústa pri kašľaní a kýchaní holou rukou, lebo vírus sa potom prenáša na veci, ktorých sa pacient dotýka. Pre uzdravenie je podstatné prijímať dostatok vitamínov a tekutín, nefajčiť a obmedziť príjem alkoholu a kofeínu. Postihnutý má ostať v teple a odpočívať, pravidelne vetrať v miestnosti, v ktorej sa nachádza a často meniť uteráky.
Prevencia
Podľa mnohých lekárov je najúčinnejšou prevenciou pred chrípkou očkovanie. Každoročne sa pripravuje nová vakcína s aktuálnym zložením chrípkových vírusov. Očkovanie by sa malo realizovať ešte pred začiatkom chrípkovej sezóny, koncom septembra a v októbri, ale zaočkovať sa je možné kedykoľvek až do konca februára. Podľa Kláry Minčíkovej sú v lekárňach „dostupné štyri typy vakcín. Všetky poisťovne hradia v plnej výške vakcíny, ktoré predpisuje a aplikuje ošetrujúci lekár na požiadanie pacienta.“
Ochranná hladina protilátok sa vytvorí o 14 dní po aplikácii, dĺžka imunity po vakcinácii je šesť mesiacov až rok. Vhodnosť očkovania posúdi lekár, no mali by ho podstúpiť všetci nad 65 rokov, deti, mladiství aj dospelí s chronickými chorobami pľúc, krvného obehu a srdca, obličiek či cukrovkári. Očkovanie sa naopak neodporúča ľuďom s alergiami na vaječné a kuracie bielkoviny, tým, ktorí už prekonali ťažkú alergickú reakciu na očkovanie proti chrípke, v čase akútnej infekcie a horúčkového ochorenia. Rovnako nie je vhodné počas výskytu početných lokálnych epidémií.
Aj keď mnohí považujú očkovanie proti chrípke za zbytočné a neúčinné, pravdou je, že 70 až 90 percent zaočkovaných ľudí buď vôbec neochorie alebo majú ľahší priebeh chrípky.