V Salt Lake City, vyznačujúcim sa slaným jazerom, žije početná štyridsaťpäťpercentná komunita Mormónov. Raritou sú veľké náleziská vzácnych surovín, nachádzajúce sa v hlbinách červeno-hnedej zeme. Popri ťažbe zlata sa v najväčšej povrchovej bani na svete ťaží platina, striebro, meď, molybdén i uhlie.
Jediné povrchové bane
na svete.
Ukrývajú veľa vzácnych kovov. Rozlohou je to obrovské banícke koloseum. Mimochodom, unikátna baňa je sprístupnená tak pre domácich, ako aj zahraničných turistov, odbornú i laickú geologickú verejnosť. Vstupné na osobu je jednotné 4 americké doláre. Počas niekoľkých desiatok rokov ju postupne vyhĺbili ľudské ruky robotníkov za pomoci špeciálnych baníckych mechanizmov, veľkých nákladných automobilov, bagrov.
Koloseum vidieť z vesmíru
Obrovský kráter - banský komplex Kennecottos Bingham Canyon Mine, majú možnosť vidieť pri prelete nad západnou časťou Severnej Ameriky aj kozmonauti z vesmírnej lode alebo raketoplánu. Okrem spomínaného baníckeho kolosea je z vesmíru ešte vidieť aj desiatky kilometrov dlhý Čínsky múr! Najbohatšia diera sveta na nerastné suroviny Kennecotton slávila v roku (2006), sto rokov od prvej ťažby medi, zlata, uhlia a striebra. Prvé banské koloseum na našej planéte zmodernizovali koncom roka 2004 za dva bilióny dolárov. V blízkosti povrchového banského komplexu sa nachádza aj špecializované múzeum, do ktorého pravidelne prichádzajú expertné skupiny archeológov a geológov z celého sveta. Návštevník vidí premeny bane od jej vzniku, až po súčasnosť.
V tvare futbalovej lopty
Zaujímavosťou je, že drť vyťaženej horniny obsahuje len 0,6 percenta medi. Je až neuveriteľné, že práve ťažba medi finančne pokryje všetky prevádzkové náklady baníckeho kolosea. Nie je tajomstvom, že od vzniku povrchovej bane v roku 1906 americkí baníci za pomoci expertov vyťažili s pomocou mechanizmov viac ako osemdesiat miliónov ton medi. Zredukovanú čistú meď, zlato, striebro ako vedľajšie produkty formujú do tvaru futbalovej lopty a distribuujú k zákazníkom. Podľa získaných informácií z múzea, ktoré je priamo v bani, výroba medi má najlacnejšiu technológiu spracovania suroviny. Napríklad za prvých šesť mesiacov 2008 tisícka baníkov a stovky ťažkých mechanizmov vyťažili 160-tisíc ton čistej medi. Banícke koloseum Kennecottos Bingham Canyon Mine dosahuje 2000 feetov, čo je približne tri tisíc metrov.
Vzhľadom na to, že centrum slovenského baníctva na hornej Nitre – Prievidza i Handlová má podzemné – hlbinné bane na uhlie, určite by si vedeli tunajší baníci vychutnať technologické i technické zručnosti tohto baníckeho kaňonu.
Autor: Salt Lake City, Utah