Každý čitateľ MY Hornonitrianskych novín môže súťažiť o najnetradičnejší a najzaujímavejší záhradný unikát. Stačí nám doručiť fotografiu, stručný popis plodu, meno a adresu. Navštíviť nás môžete priamo v redakcii na Námestí slobody 28 v Prievidzi alebo fotku poslať poštou či mailom na adresu redakcia.pd@petitpress.sk. Na troch z vás čakajú pekné knižky z vydavateľstva Ikar. Súťaž vyhodnotíme už tento mesiac.
Pichľavá radosť
Antónia Kunová z Kanianky už niekoľko rokov pestuje netradičnú angolskú uhorku. Tento zvláštny plod má na rozdiel od svojej známej príbuznej šupu s pichliačmi a ako vysvetlila A. Kunová, „má aj inú chuť ako naša obyčajná uhorka.“ Pestuje ju hlavne pre ozdobu, vďaka jej zaujímavému vzhľadu je vhodná na dekoráciu. Dá sa však aj konzumovať, „dobrá je zaváraná s feferónkami,“ doplnila pestovateľka z Kanianky.
Uchytí sa kdekoľvek
Obdiv okoloidúcich vzbudzuje aj záhradka Rudolfa Soblahovského z Oslian. To, čo mu v nej rastie, je skutočne zvláštne. „Ide o takzvaný fľaškovník, ktorý pestujem už päť rokov. Tohtoročná úroda je mimoriadne bohatá, niektoré plody majú dĺžku aj osemdesiat centimetrov,“ vysvetlil záhradkár. Fľaškovník plní hlavne estetickú funkciu, po usušení ho rozdáva známym. Uviedol však, že na južnom Slovensku sa tento plod používa aj na sťahovanie vína. Po usušení totiž ostane jeho vnútro duté. Fľaškovník je popínavá rastlina, ktorá sa uchytí na akomkoľvek strome. R. Soblahovský ho pestuje v predzáhradke na broskyni, nie je teda čudo, že sa ľudia pri jeho dome pristavujú a obdivujú tento zaujímavý unikát.
Ozdoba záhrad
Bojničanka Viera Štefanicová sa môže pochváliť netradičným kelom. Zvláštny je nielen tým, že nie je určený na konzumáciu, ale predovšetkým vzhľadom. Ozdobný kel je totiž pestrofarebná rastlina, ktorá príjemne zdobí záhradu. „Sadenicu som získala od susedky, ktorá tento kel tiež pestuje,“ povedala V. Štefanicová a dodala, že okrasná rastlinka si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Aj keď sa nedá jesť, skrášli záhradu práve na jeseň, kedy sa z nej pomaly vytráca život.
Vzácny šafran
„Podarilo sa mi kúpiť cibuľku šafranu siateho, ktorá sa z roka na rok rozrastá a vždy v druhej polovici septembra prinesie svoju úrodu,“ uviedol Marián Mikula z Nitrianskych Sučian, v ktorého záhradke sa nachádza skutočný skvost. Vzácny šafran pestuje nielen pre potešenie, ale má z neho aj úžitok. „Nikdy sa neurodia plody, zakvitnú len kvety, z ktorých sa vytrhne oranžová blizna. Po usušení ju používame ako známu koreninu,“ dodal pestovateľ.
Jablkový žralok
Miroslav Antal z Opatoviec nad Nitrou priniesol do redakcie fotografiu s jablkom, ktoré na nás „cerilo zuby“. Nečudo, že nielen M. Antal, ale aj Miloš Polcer, v ktorého záhrade jablko narástlo, ho pomenovali žralok. Príroda v tomto prípade spojila tri jablká do jedného a tým vytvorila nezvyčajný tvar. Len pre zaujímavosť, je to odroda Melódia.