Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová pre agentúru SITA uviedla, že v súčasnosti je v dôsledku dopadov finančnej krízy ohrozených až 3550 pracovných miest. V priebehu dvoch mesiacov by tento počet mohol stúpnuť o ďalších vyše 1700. Predstavitelia vlády sa však zhodli na tom, že „základnou prioritou je udržať zamestnanosť za každú cenu,“ pričom sa chcú sústrediť najmä na „opatrenia v súvislosti s mobilitou pracovnej sily a zabezpečením finančných tokov v hospodárstve tak, aby sa neohrozovala výroba v podnikoch.“ Premiér Robert Fico pre agentúru SITA uviedol, že „hovoriť dnes o nejakých modeloch alebo systémoch, ako postupovať, keď už je niekto prepustený, to považujeme za sekundárnu záležitosť.“
Slovenské firmy očakávajú kvôli kríze aj pokles tržieb a zmeny v mzdovej politike. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska a denníka SME, do ktorého sa zapojilo 213 podnikov. Ako informovala SITA, odhaduje sa, že tržby budú oproti plánovanej úrovni nižšie o 8,6 percenta a „podnikatelia zároveň očakávajú v priemere o jedenásť percent nižší zisk, ako plánovali.“
Podľa prieskumu pocítia dopady finančnej krízy aj zamestnanci, a to hlavne v oblasti miezd. Až 57 percent respondentov uvažuje v tomto smere o úsporných opatreniach, pričom najčastejším bude nižší než plánovaný nárast platov. „Asi štvrtina zamestnávateľov rozmýšľa o znížení plánovaných odmien,“ uviedla SITA. Čo sa prepúšťania týka, väčšina firiem chce k tomuto kroku pristúpiť len v prípade pretrvávania krízy. Jej dopady v oblasti finančnej výkonnosti podľa prieskumu pociťuje 58 percent podnikateľov, ďalších tridsať percent očakáva, že ich kríza ovplyvní na budúci rok. Ohrozenejší sú malí a strední podnikatelia, „veľké podniky očakávajú skôr miernejšie dopady,“ uzatvára SITA.