Manželia začínali ako profesionálni rodičia v detskom domove pred dvanástimi rokmi po tom, ako obaja opustili svoje pôvodné zamestnania. Postupne prijali päť detí a boli šiestou rodinou na Slovensku, ktorá sa profesionálnemu rodičovstvu venovala.
„Na počiatku stál nápad, poskytnúť deťom zázemie, aby nemuseli vyrastať v detskom domove,“ vysvetlila Daniela a dodala, že sa zamerali na deti s určitým hendikepom, ktoré boli ťažko umiestniteľné do náhradných rodín, všetky sú rómskeho pôvodu. „Nemali sme špeciálne kritériá na výber, naše deti sme tak akosi stretli. Napríklad jedno bolo vrátené z adopcie a mali sme jednoducho pocit, že už ho nikto nechce.“
Počiatky profesionálneho rodičovstva
Pred rokmi bola v tomto smere komplikovaná situácia, profesionálne rodičovstvo nebolo dostatočne legislatívne upravené. „Stretávali sme sa aj s problémami, ktoré pre nás neboli prijateľné vzhľadom na deti,“ vysvetlila Daniela. Podľa jej slov sa často nebral ohľad na detské práva a potreby, oproti administratíve stáli v úzadí.
„Postupne sme dospeli do stavu, že sme sa stali veľmi unavenými a boli sme na pokraji síl. Rozhodli sme sa preto dať si všetky deti zveriť do pestúnskej starostlivosti,“ spomína. Obaja tak prišli o prácu v detskom domove, čo bolo veľké riziko. Nevedeli, ako budú žiť, no dočkali sa pomoci od mesta, ktoré im poskytlo možnosť zriadiť pestúnske zariadenie pri neziskovej organizácii Jazmín v Handlovej. Odbremenili sa tak od množstva papierovania a všetok čas mohli venovať deťom.
„Po všetkom, čo sme už museli ako náhradní rodičia preskákať, sme v Jazmíne našli neoceniteľnú pomoc. Pre naše deti je veľmi dôležité, aby sme mali vytvorené vhodné podmienky na prácu,“ zdôrazňuje Daniela.
Obrovský balík problémov
V súčasnosti sa Kožinovci starajú o osem detí, z toho dve sú ich biologické. Svoje rozhodnutie považujú za správne, „ľutujeme občas len samých seba, že sme stratili rozum,“ s úsmevom povedala Daniela.
Ak si niekto myslí, že náhradné rodičovstvo je úžasné, bez akýchkoľvek prekážok a negatív, veľmi sa mýli. S každým dieťaťom prišiel do rodiny obrovský balík problémov. „Máme osemročného chlapca, ktorý si ich so sebou nesie toľko, že by ich nedokázali uniesť ani niektorí dospelí ľudia,“ myslí si Daniela a dodala, že občas bývajú s manželom skutočne zúfalí, no situácia sa vždy napokon zlepší.
Skryté príbehy
Kožinovci nepoznajú kompletne minulosť všetkých svojich detí. Daniela vysvetlila, že „dnes je povinné náhradným rodičom o dieťati poskytnúť pravdivé informácie, vždy to tak ale nebolo.“ Aj napriek tomu, že nepoznajú celé príbehy, snažili sa o svojich ratolestiach dozvedieť čo najviac.
Každé dieťa do rodiny dobre zapadlo, k manželom si vytvorilo vzťah ako k rodičom, ostatné deti považuje za súrodencov. Vie však, že je prijaté, pravda je pre Kožinovcov dôležitá.
Náhradní rodičia sa riadia zásadou, že každé nové dieťa musí byť mladšie ako tie ostatné a prijíma ho celá rodina. „Všetci majú pocit toho najmladšieho ochraňovať a pomáhať mu, vzájomné vzťahy sa tak budujú omnoho lepšie,“ uviedla Daniela.
Brat je brat
Na nových súrodencov si zvykli aj biologické deti Kožinovcov, nemajú s tým žiadny problém. Nerozlišujú medzi sebou, nepozerajú sa na to, kto je vlastný a kto prijatý. Brat je jednoducho brat.
Deti k nim prišli v rôznom veku, manželia prijali štvortýždňové bábätko aj osemnásťročného chlapca. Medzi ich zverencami sú dokonca aj traja súrodenci. Dnes majú deti od štyroch rokov a najstarší je ich biologický, už dospelý syn.
Čierne svedomie
Náhradní rodičia sa často nepochopiteľne stretávajú aj s negatívnymi ohlasmi. „Za tých dvanásť rokov sme si na to zvykli a aj napriek tomu, že zlé reči bolia, dokážeme sa cez ne už ľahšie preniesť,“ povedala Daniela a doplnila: „Nemôžeme predsa vychovať celý svet.“ V tomto duchu vedú aj svoje deti, ktoré sa rovnako neraz stretli s uštipačnými poznámkami okolia.
„Ľudia, ktorí majú potrebu nás ohovárať, to robia zrejme preto, že im samým niečo chýba,“ uvažuje mama ôsmich detí. „Môj manžel občas vtipne podotkne, že sme ich čiernym svedomím, pretože by niečo podobné nikdy nedokázali.“
Výhodný biznis?
Medzi narážkami sa často objavujú aj také, podľa ktorých je pestúnstvo pre Kožinovcov výhodným biznisom a na deťoch sa obohacujú. Daniela sa bráni: „Ktokoľvek si myslí, že je to práca pre peniaze a na svojich deťoch zarábame, nech si to vyskúša.“
Bývalá brusička skla a automechanik sa dobrovoľne vzdali svojho zamestnania a život zasvätili prakticky cudzím deťom. Obetujú im čas, venujú lásku, poskytujú teplo domova, pomáhajú. Záujem, ktorým mohli zasypať svoje dve deti, rozložili medzi osem. Ťažko preto uveriť, že náhradnému rodičovstvu by sa niekto venoval bez presvedčenia, len z lásky k peniazom.
Majú dosť detí
Na pery sa chtiac-nechtiac stále natíska otázka - je počet detí definitívny? „Na to neviem s istotou odpovedať. Myslím si, že ich máme dosť detí, ale viem, že keď stretneme nejaké, ktoré by našu pomoc nutne potrebovalo, nevedeli by sme povedať nie,“ usmieva sa Daniela.
A čo bude, keď deti vyrastú a odídu? „Príde vytúžený odpočinok. Často nad tým po večeroch rozmýšľame. Nikdy však neostaneme sami,“ uvažuje náhradná matka a dodáva: „Viete si predstaviť, koľko budeme mať vnúčat?“