Od roku 1989 je v štátoch Európskej únie realizovaný projekt Euroscola. Posledné tri roky sa do neho zapojilo aj Slovensko. Jeho cieľom je oboznámiť mladých ľudí s fungovaním Európskeho parlamentu ako nadnárodnej inštitúcie. Pokiaľ chce niektorá škola v projekte získať hlavnú cenu – návštevu Európskeho parlamentu (EP) v Štrasbugu, musí mať dobré vedomosti o Európskej únii a najmä schopnosť prezentovať ich prostredníctvom diskusií, workshopov či výstav. Prievidzskí gymnazisti celonárodné kolo súťaže vyhrali, a tak zastupovali Slovensko v Európskom parlamente.
Na návštevu tejto inštitúcie sa museli vopred pripraviť. Získavali ďalšie informácie o únii a jej inštitúciách. Zaoberali sa tiež šiestimi okruhmi tém, o ktorých mala mládež v EP diskutovať a to v angličtine a francúzštine.
V Štrasburgu prežili prievidzskí gymnazisti tri dni, pričom pri pobyte im v mnohom pomohla aj naša europoslankyňa Anna Záborská. Študenti si pozreli aj mesto, no potom sa už naplno sústredili na prácu v EP.
Rozdelili sa do diskusných skupín, v ktorých hovorili napríklad na témy demokracia a budúcnosť, životné prostredie, sociálna politika a zamestnanosť, či budúcnosť Európy. „Sedeli sme na miestach europoslancov, používali ich slúchadlá s prekladom, mikrofóny, ba dokonca i hlasovacie zariadenia,“ pochválila sa študentka Zuzana Pojezdálová a doplnila: „V europarlamente sa zišli študenti z dvadsaťdva škôl, z rôznych krajín. Naše gymnázium predstavil Erik Szedély.“
Spestrením dňa v EP bola eurohra. Študenti dostali osemnásť otázok o Európskej únii, každú v inom jazyku. Ich úlohou preto bolo nájsť si troch spoluhráčov, každého inej národnosti, aby im otázky preložili a pomohli na ne odpovedať. „Bol to malý chaos, každý sa každého vypytoval, akou rečou hovorí. Vo finále sa stretli štyri najlepšie družstvá, pričom v jednom z nich bola aj naša Lenka Šlapáková,“ prezradila Z. Pojezdálová.
Diskusné skupiny na sklonku dňa informovali o záveroch rokovaní. Nasledovali otázky mladých ľudí a hlasovanie, teda vyslovenie súhlasu či nesúhlasu so závermi diskusií. Zuzana Pojezdálová priznala, že práca v europarlamente bola náročná. „Tento projekt sa nedá nazvať výletom, ani exkurziou. Jediné vhodné slovo je asi iba skúsenosť. Nikto z nás, ktorí sme tam boli, sa už nečuduje, prečo si poslanci v parlamente čítajú noviny, alebo majú neprítomný pohľad. Naozaj nie je ľahké sledovať všetko, čo sa povie, najmä nie pri takom obrovskom počte ľudí. Nie každý sa dostane k slovu kedy chce, a nie každý odchádza z rokovania spokojný. Už to vieme. A o tom bol projekt. Vedieť viac.“