PRIEVIDZA. „Cieľom stretnutia preventívnych zložiek bola najmä vzájomná výmena kontaktov, nadviazanie nových pracovných vzťahov a určenie vízie možnej budúcej spolupráce,“ priblížil konferenciu k téme prevencia kriminality Vít Zajac z MsP. Medzi zúčastnenými nechýbali zástupcovia mestskej polície, krajského riaditeľstva PZ, okresného riaditeľstva PZ, regionálneho kultúrneho centra, občianskeho združenia Provital či pedagogicko-psychologickej poradne. Doteraz tieto zložky fungovali separovane, chcú sa však „dostať pod jednu strechu“ a zvýšiť tak efektivitu prevencie na školách.
Témy ako šikana, drogy či obchodovanie s ľuďmi môžu byť podľa V. Zajaca kvalitnejšie prednesené, keď sa im bude okrem polície venovať napríklad pracovník pedagogicko-psychologickej poradne. „Na jednotlivé témy sa budeme môcť zamerať komplexnejšie, z hľadiska každej zainteresovanej strany,“ povedal a dodal: „Od učiteľov zase očakávame inovatívne podnety, obohatenie jednotlivých tém, či návrhy nových, ktoré sú v súčasnosti aktuálne a potrebné.“
Prevencia je v dnešnej dobe celkovo na vzostupe, preto je dôležité ju skvalitňovať. „Kedysi boli naše návštevy v školách ojedinelé, dnes sú prednášky pravidelnou súčasťou vyučovania,“ uzavrel Vít Zajac.
Preventívne programy považuje za dôležité aj špeciálna pedagogička zo súkromného centra pedagogicko-psychologickej poradne a prevencie Barbara Benkovičová. Podľa jej slov „sú v spojení s inými inštitúciami ešte efektívnejšie a verím, že pre žiakov a študentov sa stanú viac zaujímavými.“
O výhodách vzájomnej spolupráce, o ktorej sa diskutovalo na konferencii, je presvedčená aj Božena Námesná zo ZŠ na Malonecpalskej ulici v Prievdzi. „Prevencia je dôležitá a nikdy jej nie je dosť. Hlavne dnes, keď počet negatívnych javov v spoločnosti neustále rastie. Deti sú veľmi zraniteľné a pomôže im, keď s nimi bude pracovať napríklad policajt spoločne so psychológom,“ myslí si učiteľka.