Rozlišujeme viacero foriem tohto kožného ochorenia.
Obyčajné bradavice začínajú typicky rásť ako pologuľovité útvary farby kože, ktoré postupne menia farbu do siva a zbrázďujú svoj povrch. Niekedy sa okolo tzv. materskej bradavice robia aj ďalšie, menšie. Zdá sa, že na prepuknutie ochorenia je nutná aj istá dispozícia - napríklad nedostatočné prekrvenie koncových častí tela, nadmerne suchá koža a iné. K obyčajným bradaviciam okrem už popísanej formy patria aj zvláštne formy bradavíc s nitkovitým povrchom, vyskytujúce sa najmä na tvári v okolí očí a úst.
Bradavice stupají sú pomerne častým typom bradavíc. Môžu sa vyskytovať ojedinele alebo vo forme mozaiky a niekedy sa môžu kombinovať s otlakom. Zvláštnym typom sú obrovské bradavice najmä na pätách, ktoré obvykle zasahujú hlboko do podkožia. Bradavice stupají sú veľmi nákazlivé, prenášajú sa hlavne v prostredí, kde veľa ľudí chodí bosých.
Ploché bradavice postihujú najmä deti a mládež. Vyskytujú sa hlavne na tvári a chrbtoch rúk vo forme malých plochých žltohnedých ostrovčekov.
Liečba bradavíc spadá do kompetencie lekára špecialistu-dermatológa. Aj keď sa často zdá, že ide len o banálne ochorenie, nemusí to byť tak. Početné, prípadne veľké bradavice, môžu limitovať výkon práce, sťažovať spoločenské uplatnenie, ale aj životný komfort.
Liečba závisí od ich typu, veľkosti, počtu, ale i želania pacienta. Najčastejšie sa využívajú zmrazovanie tekutým dusíkom a zmäkčovanie špeciálnymi náplasťami, masťami alebo lakmi. Tieto spôsoby sa ambulantne využívajú ako prvé. Pri ich zlyhaní sa volia náročnejšie spôsoby, ktoré realizujeme už v nemocnici, kde je nutné zabezpečiť aj pozákrokovú starostlivosť. Ide o operačnú liečbu, pri ktorej sa v miestnom umŕtvení odstraňujú bradavice ostrou lyžičkou alebo elektrokoaguláciou. Pri zlyhaní všetkých spomínaných spôsobov liečby sa pristupuje k chirurgickému odstráneniu. U bradavíc je možné aj spontánne vyhojenie a po ich prekonaní spravidla zostáva imunita.