Akciu, ktorú každoročne organizuje Liga za duševné zdravie SR, tento rok podporilo 52 slovenských miest, na zbierke sa zúčastnilo 153 škôl, 22 materských centier a 41 občianskych združení. Na Námestí slobody v Prievidzi sa zapojili členovia občianskeho združenia Šťastie si ty a niekoľko dobrovoľníkov. Nezábudku, ako symbolické vyjadrenie krehkosti duševného zdravia, mohol dostať každý, kto do zbierky prispel.
Ako vysvetlila predsedníčka združenia Eva Fulajtárová, „zapojili sme sa do kampane, pretože duševné zdravie je ešte stále na pokraji záujmu. Je pritom dôležité nezabúdať, že v našom okolí žijú ľudia, ktorí sú trochu iní, majú psychické problémy a potrebujú pomoc.“ Podľa jej slov by malo byť samozrejmosťou, aby sme prijímali chorých do spoločnosti a uvedomovali si, že aj napriek ochoreniam sú plnohodnotnými ľuďmi. Dúfa preto, že táto akcia zasvätí zdravého človeka do problematiky a pomôže psychicky chorým ľuďom.
Väčšinou sa pri stolíku s modrými kvietkami pristavovali ľudia, „ktorým sme nemuseli nič vysvetľovať a ktorí tvrdili, že vedia o čo ide, preto prišli,“ uviedla E. Fulajtárová. Priznala, že najčastejšie sa pristavili mamičky s deťmi a mladí ľudia. „Smutné je, že najmenej pomohli tí, ktorí sú v produktívnom veku a patria k vyšším sociálnym vrstvám,“ povedala sklamane.
Ľudí ochotných pomôcť sa však opäť našlo dosť a vyzbierané peniaze budú aj tento rok opätovne prerozdelené do jednotlivých regiónov, kde z nich budú financované rôzne projekty. Vlani bol v Prievidzi, v jednom z troch slovenských miest, podporený projekt občianskeho združenia Šťastie si ty s názvom Moja rodina. Ide o terapeutickú prácu nielen s pacientmi psychiatrie, ale aj s ich rodinnými príslušníkmi. „Chceme radiť chorým, ako prežiť pobyt na psychiatrii, ale aj tým, ktorí sa liečia ambulantne, zaradiť sa naspäť do normálneho života. Venujeme sa však aj ich blízkym,“ vysvetlila Eva Fulajtárová a dodala: „Naším cieľom je, aby sme neubližovali a aby nebolo ubližované nám.“