Aj v najväčšej obci nášho okresu v Kanianke sa občania vracajú k pevným palivám. Prerábajú pece, teplo v domoch zabezpečujú kombinovaným spôsobom. „Nepoznám presnú bilanciu, koľko občanov sa už vrátilo k vykurovaniu uhlím a drevom. Ale riadne to cítiť. Zamýšľam sa, načo sme tak vo veľkom plynofikovali dediny, keď teraz dávame facku životnému prostrediu. Dolinami sa opäť ťahá smog. Vždy keď vyjdem ráno na balkón, cítim, že vzduch už nie je taký čistý, ako býval,“ povedal starosta obce Kanianka Emil Mendel.
Je pochopiteľné, že občania hľadajú alternatívy, ako na výrobe tepla ušetriť. Je však aj iná cesta. „Samozrejme, že treba kúriť racionálne, ale v prvom rade sa treba postarať o to, aby čo najmenej tepla unikalo. Často postačí vymeniť staré okná a vchodové dvere za nové, zatepliť dom. Práve tou poslednou aktivitou sa dá ušetriť až tridsať percent nákladov na teplo. Preto sme aj pomohli občanom, ktorí žijú v troch činžiakoch a vybavili sme na zateplenie domov výhodný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Návratnosť investície bude takmer okamžitá,“ uviedol E. Mendel.
Návrat k pevným palivám ovplyvňuje aj kvalitu bývania. Pohodlie a čistotu poskytuje vykurovanie plynom. Zabezpečiť pred zimou dostatok dreva a uhlia dá veľa práce. Ktovie, keby sme za manipuláciu pevnými palivami museli platiť, koľko by nás vyšla jedna sezóna. Ušetrili by sme? Cena práce vzrástla totiž tak isto.