Prievidzský odštepný závod predáva palivové drevo pre občanov dvomi spôsobmi. Je to palivový odpad z expedičných skladov a samovýroba v lesných porastoch. „Palivový odpad z expedičných skladov je drevo, ktoré vznikne pri spracovávaní surových kmeňov na cennejšie sortimenty, napríklad na guľatinu, vlákninu či energetickú štiepku. Sú to polená rôznej dĺžky a hrúbky. Občania si môžu však v lese drevo aj sami nachystať. Samovýroba sa týka dreva, ktoré ostalo v hore po plánovanej úmyselnej alebo neplánovanej kalamitnej ťažbe. Ide o drevo z vrcholcov, konáre, prípadne bútľavé drevo. Skrátka drevo, ktoré už nedokážeme ekonomicky spracovať v expedičných skladoch. Na samovýrobu vydáva súhlas odborný lesný hospodár na lesnej správe,“ uvádza riaditeľ prievidzského odštepného závodu Lesov SR Jozef Spevár.
Prezrádza tiež, že klasické palivové drevo, tzv. metrovicu už nevyrábajú, ani v lesoch ani v expedičných skladoch. Touto oblasťou sa zaoberajú neštátne lesy, napríklad urbáre. „Podotýkam, že asi päťdesiat percent lesov v Prievidzskom okrese je neštátnych, v nich sa môžu občania tiež uchádzať o palivové drevo,“ dodáva J. Spevár.
V súčasnosti však už pri ťažbe dreva nevzniká toľko odpadu ako v minulosti. Lesy SR už vedia spracovať takmer všetok palivový odpad na energetickú štiepku, ktorou kúria v teplárňach. Tieto slová platia aj o firmách a rôznych drevárskych prevádzkach. Tie zase spracovávajú drevený odpad na palety, ktorými sa kúri v peciach rodinných domov. Takže alternatív na vykurovanie je viac, treba sa s nimi oboznámiť a rozhodnúť sa.
Jozef Spevár skonštatoval, že „dopyt po palivovom dreve rastie z roka na rok. Lesy SR nedokážu uspokojiť vzhľadom na zdroje, ktoré máme ročne k dispozícii a možnosti spracovania kompletného stromu, požiadavky všetkých záujemcov. Odporúčam im, aby sa obrátili aj na neštátny sektor.“