„Siamská slivka“
Z Diviackej Novej Vsi sme dostali do redakcie dve fotografie od pani A. Križanovej. Na jednej predstavila indickú uhorku. „Tiahla sa všade po okolí, na strom, na konáre i plot.
Jej zázračná sila je vraj v tom, že aj po odrezaní dorastá. My sme sa o tom nepresvedčili, pretože sme vždy odtrhli celú. Pripravovali sme ju rovnako ako napríklad cuketu.“
Druhá snímka, ktorú sme od A. Križanovej dostali, bola žiaľ, nekvalitná, nemohli by sme ju uverejniť. I tak sa na nej dala rozpoznať „siamská slivka“, teda zdvojená. Pestovateľka priznala, že tento rok mali sliviek menej, no boli veľké.
Exotické ovocie
Zavítať do záhrady Petra Plevku zo Zemianskych Kostolian, je zážitok. Pestuje totiž všakovaké ovocie i zeleninu. Obdivovať by sme mohli jeho rajčiny, papriky, hrozno, no my sme sa zamerali na ovocie, ktoré je v našich zemepisných šírkach zatiaľ netradičné.
Kustovnica je maličké červe-
né ovocie rastúce na kríku. „Dočítal som sa o ňom v jednom časopise, tak som si ho objednal. Je sladké a veľmi chutné. Krík sa pomaličky rozrastá, myslím, že už na budúci rok budem musieť okolo nehu urobiť kovovú konštrukciu,“ zamyslel sa P. Plevka. V blízkosti kustovnice rastie kamčatská čučoriedka, známa tiež ako zemolez, ktorá má čierne podlhovasté plody. A aby nebolo exotického ovocia málo, ochutnáme aj aroniu. Čierna bobuľka, o čosi menšia ako hrozno je chutná. Podľa P. Plevku „obsahuje veľa vitamínu C a rozširuje cievy. Zaujímavé je, že plody sa dajú jesť čerstvé, ale aj vtedy, keď sú už zosušené.“
V záhrade, ktorá sa rozprestiera okolo rodinného domu Petra Plevku sa pristavíme aj pri figách. Má až štyri rôzne odrody. „Pestujem ich už päť rokov. Aj keď je chladnejšie, ešte i teraz sú na konároch plody. O tieto, pre nás stále ešte exotické stromy, sa netreba ani špeciálne starať. Podnebie u nás sa mení, je stále priaznivejšie pre tieto teplomilné stromčeky. Jediné čo musím urobiť, tak je dobré zazimovanie. Napríklad konáre fíg dám úplne k zemi a prikryjem ich.“
Malá mrkvička
Už aj v minulosti sme do redakcie dostávali fotografie mrkiev, ktoré mali okrem dvoch dlhších nožičiek v strede aj jednu kratšiu. Vo svojej záhrade tento rok takú dopestovala aj Andrea Mokrá z Prievidze.
Figy treba na zimu chrániť
Peter Vrablec z Prievidze do našej súťaže prispel svojou úrodou fíg.
Jeho figovník má tri roky, zarodil však po prvýkrát. „Má okolo dvanásť plodov, ktoré postupne dozrievajú,“ vysvetlil a doplnil, že „úrode vďačím hlavne minuloročnej miernej zime. Figy totiž ťažko odolávajú mrazu, mierne podnebie im pomohlo.“ Prievidžan si myslí, že pestovanie fíg si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, stačí stromček ochrániť pred mrazom. On ho najčastejšie prikrýva slamou, vhodný je však aj sneh, ak ho je dostatok. P. Vrablec sa už teší, že onedlho si na chutných figách s rodinou po-
chutia.
Súťaž pokračuje
Naše jesenné hľadanie netra-
dičných plodov pokračuje. Stále nám môžete posielať ovocie či zeleninu, ktorá sa vymyká bežnému normálu. Môžete ich priniesť priamo k nám do redakcie prípadne poslať fotografie poštou (Námestie slobody 28, Prievidza), alebo e-mailom (redakcia.pd@petitpress.sk).
Nezabudnite o vašom plode na-
písať pár informácií a pridať aj
svoje meno a adresu. Na začiatku decembra totiž tri najne-
tradičnejšie plody odmeníme peknými knihami.