Návštevníci si mohli počas dvoch dní prezrieť expozíciu zameranú na dokumentáciu vývoja prírody a kultúry na hornej Nitre, rozsiahlu zbierku tradičnej maľby na skle, dozvedieť sa niečo o bájnych skamenelinách, vyskúšať si remeselné činnosti ako drôtovanie, rezbárstvo či rôzne textilné techniky. Okrem toho spoznali život ľudového liečiteľa a botanika Fraňa Madvu a zisťovali pôvod známych aj neznámych predmetov z dávnych čias. „Pripravili sme aj nevšedné rozprávanie o vpáde vojska Imricha Tökölyho do Prievidze v roku 1678 prostredníctvom digitálnej prezentácie doplnenej hovoreným slovom a akvizičnú akciu zameranú na získanie zaujímavých historických písacích potrieb, a to nielen pier, ale aj písacích strojov,“ priblížila podujatie riaditeľka Hornonitrianskeho múzea Iveta Géczyová.
Dni otvorených dverí „smerovali k širokej návštevníckej verejnosti s cieľom upozorniť na problematiku ochrany kultúrneho dedičstva, ale aj k vytvoreniu vzájomných kultúrnych mostov a spoznávaniu tradícií iných národov. Snažili sme sa vytvoriť pestrú ponuku nielen pre obyvateľov Prievidze, ale pre všetkých Hornonitranov,“ vysvetlila I. Géczyová.
Medzi návštevníkmi dominovali seniori a rodiny, riaditeľku múzea však mrzelo, že akcia sa nestretla s pozornosťou škôl. „Záujem o kultúru klesá, ľuďom akoby chýbala ambícia poznať svoje korene a minulosť rodného regiónu,“ dodala sklamane.
Aj napriek tomu sa medzi návštevníkmi objavilo zopár mladých rodín. Manželov Čavojských tradície zaujímajú, „vždy sme k nim mali blízko,“ vysvetlili. Aj Vladimír Považan navštevuje múzeá často. Ako uviedol, „expozícia v Prievidzi ma zaujala a prezentáciu tradícií považujem za mimoriadne dôležitú.“