PRIEVIDZA. Tento rok sa na súťaži zúčastnilo deväť družstiev – tri z Poľska, tri zo spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza, nechýbali ani banskí záchranári zo Slovenských magnezitových závodov v Jelšave, z Bane Dolina vo Veľkom Krtíši, nováčikom bol tím Bane Čáry z okresu Senica.
Banskí záchranári súťažili v deviatich disciplínách. Za najťažšiu označili dymový polygón, baníci ho v žargóne nazývajú dymnicou, na pres-
nosť bolo náročné strihanie roxoru pomocou hydraulických nožníc, fyzickú kondíciu preverilo ťahanie bremena krkačkou, ale aj prenos zraneného na nosidlách. „Všetky disciplíny vlastne simulovali situácie, ktoré sa pri likvidácií havárií v podzemí vyskytujú často. Záchranárske tímy majú na súťaži možnosť navzájom si porovnať svoju zručnosť a vedomosti, rozvíjať ich a využívať potom pri skutočných zásahoch v podzemí v materských banských závodoch,“ informoval vedúci pohotovostnej služby Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi Jaroslav Vojtáš.
Porotcovia súťažným tí-
mom nič neodpustili, za každú odchýlku, alebo nepresnosť trestali trestnými minútami. V deviatom ročníku súťaže Záchranár 2008 zvíťazili banskí záchranári z ťažobného úseku Cigeľ spoločnosti HBP Prievi-
dza, druhí skončili záchranári z Novák a na treťom poľské družstvo KWK Budryk.
Nováčik z Bane Čáry obsadil napokon posledné miesto. Pavol Mráz na margo umiestne-
nia dodal: „Na tejto súťaži sme prvý raz, mali sme však odvážne ambície. Hodlali sme sa umiestniť do tretieho miesta. Myslím si, že až do poslednej disciplíny to boli reálne ciele. Pri zakladaní lutňového krytu sa nám zasekla skrutka a stratili sme minimálne dve minúty. Dôležité je, že sme získali nové skúsenosti. Účasť na súťaži dá každému záchranárovi veľa, pretože so situáciami, ktoré sú tu súťažné, sa pri zásahoch stretávajú v každej bani.“
„Najťažšou disciplínou bola dymnica a ťahanie bremena. Chlapi boli super, dá sa na nich spoľahnúť. Na súťaži i počas zásahu,“ prezradil Emil Vrška z tímu handlovských záchranárov, ktorí napokon skončili na šiestom mieste.
Súťaž banských záchranárov však nie je len o rivalite. „Chlapi nadväzujú priateľstvá, kontakty, vymieňajú si skúsenosti hlavne s poľskými kolegami. Oni zase mnohé technológie odkukávajú od nás. Aj dnešné zápolenie potvrdilo, že banské záchranárstvo je na vysokej úrovni a stále sa rozvíja,“ zhodnotil J. Vojtáš.