Školy si mohli okrem povinných predmetov vybrať aj z niekoľkých voliteľných a upraviť ich podľa svojich potrieb. V Základnej škole na Malonecpalskej ulici v Prievidzi tak pribudli hodiny regionálnej výchovy, dramatickej výchovy a prezentácia projektov.
Podľa riaditeľky Daniely Vojačekovej je to výhoda najmä v možnej tvorivosti a slobode pri výbere foriem a metód vyučovania. Učitelia čerpajú inšpiráciu z rôznych metodických stretnutí, ale aj z vlastného poznania, skúseností či zážitkov.
Treba poznať región
Podľa slov D. Vojačekovej je hlavným cieľom regionálnej výchovy „Spoznať miesto, kde deti žijú, viesť ich k úcte k pamiatkam a tradíciám našich predkov. Snažíme sa, aby vedeli spájať minulosť so súčasnosťou a zoznámili sa s geografiou či kultúrou regiónu.“
Regionálna výchova sa v prievidzskej škole vyučuje od prvého ročníka, kde sa deti zoznamujú s Necpalmi, v druhej triede si osvoja poznatky o celej Prievidzi, v tretej a štvrtej o regióne. Na druhom stupni sa prehlbujú vedomosti v spojitosti s inými predmetmi. Regionálnej výchove sa v ZŠ venujú hodinu týždenne. Riaditeľka dúfa, že absolventi školy „budú môcť byť plnohodnotnými sprievodcami po regióne.“ Žiaci sa však nebudú o svojom okolí učiť len teoreticky, lepšie ho spoznajú vďaka návštevám múzeí, knižnice a iných zaujímavostí. Na vyučovanie sa tešia aj samotné deti, sú rady, že sa dozvedia veľa nového o svojom meste a obľúbených lokalitách.
Praktické vyučovanie
Prváčikovia sa v škole na Malonecpalskej ulici venujú aj dramatickej výchove, ktorá je zameraná na komunikáciu a zážitkovosť. „Prečítajú si nejakú situáciu a následne sa ju pokúsia samy zahrať ako v malom divadelnom predstavení a porozprávajú sa o svojich pocitoch,“ priblížila Daniela Vojačeková.
Viaceré predmety sa spájajú v tvorbe projektov. Žiaci v nich vyjadrujú svoje postoje k daným témam, hľadajú riešenia problémov, musia si však vedieť obhájiť aj svoj názor.
Nové predmety vznikli aj na iných školách v okrese, konkrétne regionálnu výchovu budú vyučovať napríklad aj v Základnej škole vo Valaskej Belej.