Mobilné telefóny v školách sú v posledných rokoch vážnym problémom. Ich využívanie ako ťahák, keď žiakovi cez mobil niekto našepkáva, je len vrcholom ľadovca tejto problematiky. Telefóny však bežne zvonia počas vyučovania, deti z nich aj cez hodiny posielajú esemesky a výnimkou nie je ani hranie hier pod lavicou.
Na tieto javy zareagovalo Ministerstvo školstva SR vyhláškou, v ktorej obmedzuje využívanie mobilov v školách. Ako sme sa dozvedeli v niektorých školách okresu Prievidza, formulácie o zákaze používania telefónov počas vyučovania mali zapracované už v minulosti v školských poriadkoch.
„Skúsenosti s mobilmi máme veľmi zlé,“ povzdychla si riaditeľka Základnej školy na Morovnianskej ceste v Handlovej Mária Róžová a vysvetlila: „Chodí k nám veľa detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Všetky majú doslova za babku nakúpené telefóny. Vyrušujú s nimi počas vyučovania a navyše využívajú aj na zlé veci. Nielenže sa s nimi hrali pod lavicou, písali textové správy, ale nakrúcali rôzne videá, neraz veľmi nevhodné a neslušné. Stávalo sa tak napriek tomu, že už vlani sme mali k tejto problematike nariadenie v školskom poriadku, ktoré je v zhode so súčasnou vyhláškou ministerstva.“ Žiaci a rodičia obhajujú používanie mobilov tým, že „čo ak by sa niečo stalo“. Riaditeľka M. Róžová upozorňuje, že pokiaľ by naozaj došlo v škole k niečomu závažnému, majú telefonický kontakt na všetkých rodičov, okamžite by im volali. Rovnako do školy môžu v prípade potreby zavolať rodičia.
Novú ministerskú vyhlášku víta aj riaditeľ Základnej školy na Ulici Šafárika v Prievidzi Stanislav Vojtek. Vidí v nej však aj viaceré rezervy. „Mali sme už túto problematiku zahrnutú v školskom poriadku. Ministerské nariadenie však necháva na samotných učiteľoch, ako potrestajú použitie telefónu počas vyučovania a rovnako pedagóg má posúdiť aj to, čo je nevyhnutný prípad, v ktorom môže dieťa mobil použiť. Na túto tému sme už mali s pedagogickým zborom veľkú diskusiu. Jednoznačne si však myslím, že pokiaľ chce rodič niečo zavolať dieťaťu, telefón v škole máme.“ V niektorých európskych štátoch dieťa pri príchode do školy mobilný telefón odovzdá a pri odchode domov si ho vezme späť. „Technicky je niečo také u nás asi nemožné,“ skonštatoval S. Vojtek.
Aj dedinské školy majú s mobilmi problémy. „V našom poriadku je jasne uvedené, že počas vyučovania musia byť telefóny vypnuté. Samozrejme, ako aj iné ustanovenie školského poriadku, aj toto niektorí žiaci občas porušia,“ vysvetlila riaditeľka ZŠ v Nitrianskom Pravne Marta Bieliková. Spomenula, že v minulosti už chceli nariadiť absolútny zákaz mobilov v škole. „Veľmi rýchlo sme sa však tohto zámeru vzdali, pretože zo strany rodičov sa zdvihla vlna kritiky. Tvrdili, že svoje deti chcú mať pod kontrolou.“
Či nariadenie ministerstva prinesie želané ovocie, je zatiaľ otázne. Mobilné telefóny sú totiž čoraz modernejšie, prepracovanejšie a aj vynaliezavosť žiakov, ako ich využiť pri našepkávaní, či na nekalé činy, je obrovská.