KOŠ. Košania chápu, že hnojenie pôdy je potrebné, no podľa ich názoru je pri aplikácii močovky do pôdy porušovaný zákon. „Močovku vyvážajú na polia v blízkosti našich domov a my tak musíme stále dýchať neznesiteľný zápach. Okrem toho, že tak robia ráno, poobede, dokonca v noci, na poliach vídať fekálne stroje aj cez víkend,“ vysvetlila Angelika Lehocká, matka päťtýždňových dvojičiek. Ako dodala, občania sa obávajú, že zo strany RDP sú porušované aj niektoré zákony a nariadenia. „Močovku neaplikujú na to určeným aplikátorom, často ju jednoducho vylejú na jedno miesto. Zo zákona nesmú hnojiť zamrznutú a zasneženú pôdu, no aj v zime sme z poľa cítili smrad a sneh mal žltú farbu. Zápach je o to neznesiteľnejší, že pretrváva aj niekoľko dní. Aj napriek tomu, že by mala byť močovka po aplikácii do 24 hodín zaoraná, poľnohospodári tak niekedy urobia až po pár dňoch.“ O výraznom prehnojovaní podľa slov A. Lehockej svedčí, že vlani polia v močovke doslova plávali. „Snažili sme sa obrátiť na kompetentných, no spravodlivosti sme sa nedovolali. Podobná situácia je aj v Sebedraží, Cigli a Opatovciach nad Nitrou.“
Eugen Talo z RDP Koš všetky obvinenia poprel: „Je bežná prax, že po žatve nasleduje aplikácia močovky na polia. Pri takom množstve ošípaných s tým treba počítať, veď všade inde sa to robí rovnakým spôsobom. Nikto to doteraz nezakázal, okrem toho máme na hnojenie normy,“ ohradil sa. Priznal, že družstvo má čističku, ktorej prevádzka je však veľmi nákladná a „nepoužívame ju z dôvo-
dov, ktoré nebudem nikomu vysvetľovať.“ E. Talo odmietol, že by močovku do 24 hodín nezaorávali, aj to, že ju aplikujú aj v zime a vylievajú na jedno miesto. „Máme špeciálne nádrže, v kto-
rých ju počas zimných mesiacov skladujeme,“ dodal.
Situácia je známa aj košskému starostovi Štefanovi Závadinkovi, ktorý vyzdvihuje vzájomnú toleranciu. „Močovka, ktorá sa vyrobí, sa musí aj niekam dať. Inam ako na polia to nejde. Družstevníci majú určitý plán a ten sa snažia dodržiavať. Aj napriek tomu, že zápach je, najmä v letných mesiacoch citeľný, mali by sme tolerovať jeden druhého, žijeme predsa v jednej obci,“ tvrdí starosta. Obyvatelia Koša však už v takýchto podmienkach žiť nechcú.
Prednostka Obvodného úradu životného prostredia (ŽP) Katarína Henželová uviedla, že „prípadom by sme sa zaoberali, keby počas hnojenia dochádzalo k znečisťovaniu podzemných vôd, alebo by sa močovka aplikovala v ochranných pásmach vodných tokov. Také však v Koši nie sú,“ vysvetlila. Podľa jej slov je riešenie tohto problému komplikované: „Znečisťovanie ovzdušia pachovými látkami nemá stanovené žiadne limity.“ Znamená to, že pre niekoho môže byť smrad neznesiteľný, inému nemusí prekážať a nie je určená jeho prípustná hranica. „Na dodržiavaní predpisov a ochrane ovzdušia musí záležať samotným poľnohospodárom,“ dodala K. Henželová.
Na základe oficiálnej sťažnosti občanov Sebedražia proti neprimeranému hnojeniu vykonali pracovníci Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Bratislava, pobočky Zvolen, oddelenia Agrochémie a výživy rastlín v spolupráci s pracovníčkou fytoinšpekcie v Prievidzi Magdalénou Lukáňovou kontrolu na poliach medzi obcami Koš a Sebedražie a kontrolu vedenia evidencie o agrotechnic-
kých opatreniach u dotknutých poľnohospodárov. Ako vysvetlila Magdaléna Lukáňová z prievidzského pracoviska ÚKSÚP, „nebola zistená čerstvá aplikácia hnojív ani žiadne nedostatky v evidencii.“ Z Koša však sťažnosť neobdržali, tamojšie pozemky preto neboli prehliadnuté. M. Lukáňová však vysvetlila, že dokazovanie viny poľnohospodárov nie je vôbec jednoduché, „nedá sa totiž neustále kontrolovať všetky polia.“ Napriek tomu odporúča občanom, ktorí majú vážne podozrenie, že zo strany družstevníkov dochádza k porušovaniu predpisov, napríklad aplikáciou močovky v zime, jej vyliatím na jedno miesto či nezapracovaním do pôdy podľa zákona, aby sa obrátili na ÚKSÚP. Po dôkladnom prešetrení môžu byť poľnohospodári za takéto konanie sankcionovaní. Dôležité je, aby občania v prípade podozrenia, že sa hnojenie vykonáva v rozpore so zákonom, danú skutočnosť oznámili ihneď, pretože po uplynutí dlhšej doby sa skutok nemusí podariť objasniť.
Najideálnejšie by však bolo prichytiť pracovníka s fekálnym vozidlom priamo pri čine, zavolať políciu, trvať na spísaní záznamu a oboznámiť aj ÚKSÚP. Okamžitá obhliadka poľa po aplikácii tekutého poľnohospodárskeho hnojiva by tak mohla priniesť želaný výsledok.