Diviaky nad Nitricou
Ako všade inde, aj v Základnej škole v Diviakoch nad Nitricou mali pedagógovia plné ruky práce. Okrem prípravy školského vzdelávacieho programu sa venovali rekonštrukcii niektorých častí školy. „Prerobili sme vchody do jedálne a družiny, vymenili podlahy, okná a dvere nahradili nové, plastové a zrenovovali sme priestory zborovne,“ vysvetlila riaditeľka Gabriela Kusá. Kvôli novému školskému zákonu, ktorý znižuje maximálny počet žiakov v jednej triede, rozdelili siedmy ročník do dvoch tried a vzniklo aj viac skupín na vyučovanie náboženskej a etickej výchovy. Pôvodné obavy, ako dopadne aplikácia nového zákona do praxe, sa napokon rozplynuli a v Diviakoch nad Nitricou stihli všetko na čas. Ako vysvetlila G. Kusá, „v rámci vzdelávacieho programu vznikol otvorený materiál, ktorý budeme dolaďovať a zdokonaľovať. Zameriame sa hlavne na výučbu cudzích jazykov a rozšírenie počítačovej gramotnosti. Kvôli veľkému rozsahu učiva sme rozšírili aj počet hodín geografie a biológie.“ Novinkou je aj možnosť učiť sa dva cudzie jazyky, čo je bežné až od šiestej triedy. Žiaci, ktorí sa učia angličtinu, budú mať na výber z ruského a nemeckého jazyka. V škole, do ktorej tento rok nastúpi 233 žiakov, od nového systému očakávajú viac tvorivosti a praktického vyučovania.
Valaská Belá
Na nový školský rok sa vo valaskej Belej systematicky pripravovali už od konca toho minulého. Hlavnou filozofiou miestnej školy je odstránenie memorovania a zamerajú sa hlavne na cudzie jazyky. Riaditeľka Ingrid Príbelská predstavila aj jednu zaujímavú novinku: „Bude sa u nás vyučovať nový predmet. Ide o regionálnu výchovu, v rámci ktorej deti získajú nové poznatky o regióne, jeho geografii, histórii či kultúre. Na prvom stupni bude tento predmet zastúpený jedenkrát týždenne, od piatej triedy dvakrát. Každý rok sa zameriame na niečo iné z oblasti regiónu.“ Na nový školský rok, počas ktorého bude školu navštevovať 191 detí, sú podľa slov riaditeľky pripravení dobre. Systém je však novinkou a pripúšťajú, že v praxi sa môžu objaviť aj isté odchýlky. I. Príbelská je presvedčená, že keby mali na aplikáciu zmien viac času, určite by sa to pozitívne odrazilo na úrovni a kvalite výsledku.
Chrenovec - Brusno
Pedagógovia Základnej školy v Chrenovci – Brusne sa prvé dva týždne sústredili na nový vzdelávací program. „Vychádzali sme z európskeho prieskumu o vzdelanosti žiakov, v ktorom Slovensko nedopadlo najlepšie. Rezervy mali žiaci hlavne v matematike, preto sme sa rozhodli posilniť práve tieto hodiny,“ priblížil ciele školy jej nový riaditeľ Peter Pőss a dodal, že sa budú viac sústreďovať na využitie vedomostí žiakov v praxi.
Z prípravy majú dobrý pocit, neriešili žiadne závažné problémy a na školský rok sú pripravení. Riaditeľ vníma nastávajúce zmeny pozitívne, kladne hodnotí najmä spoluprácu školy s rodičmi, ktorá by sa mala ešte zlepšiť vďaka tomu, že rodičia budú môcť prostredníctvom internetu sledovať výsledky svojich detí. Školu bude od 2. septembra navštevovať 187 žiakov.