„Obe vrodené vývojové ochorenia často navzájom súvisia. Z tisíc narodených detí je takto postihnuté priemerne jedno. Choroba spôsobuje rôzny stupeň poškodenia funkcie dolných končatín a ďalšie poruchy. Postihnutí sa vo väčšine prípadov môžu pohybovať iba pomocou invalidných vozíkov a potrebujú pomoc iných. Sú to však mentálne vyspelí ľudia a ak sa naučia istej samostatnosti, môžu vykonávať rôzne i náročnejšie povolania,“ povedala konateľka Slovenskej spoločnosti pre spina bifida a/alebo hydrocefalus Terézia Drdulová, ktorá je aj vedúcou tábora.
Počas dvojtýždňového pobytu v tábore sa snažia deti viesť k samostatnosti a vytrvalosti, predovšetkým pomocou rôznych druhov športu. Deti chodia pravidelne plávať, jazdia na koni, hrajú loptové hry, v čase našej návštevy sa učili strieľať z luku. Do tohto športu ich zasväcoval Ján Grenčík z Handlovej. „Lukostreľba je vytrvalostný šport. Raz za dva roky v takomto tábore objavíme talent, ktorému sa potom v Pegase Handlová intenzívne venujú,“ povedal. Podľa neho je práve streľba z luku vhodný šport pre takto zdravotne postihnuté deti.
Jeho slová potvrdil aj Peter Matiaško, ktorý vyhľadáva talenty medzi zdravotne postihnutými deťmi a mládežou. „Z tejto partie som si vyhliadol štyri deti, prihlásili sa aj do športového tábora, a verím, že z nich vychováme možno i budúcich paralympionikov. Aj keby sa im to nepodarilo a športu sa budú venovať na amatérskej platforme, určite im to v živote pomôže. Budú sebestační. Také sú moje doterajšie skúsenosti.“
A čo hovoria samy deti na tábor v Remate? Roman Pikulík prezradil, že jeho dedko má taký koníček, vyrába luky, takže streľbu už má natrénovanú. Dominikovi Drdulovi sa zase najviac páčila jazda na koni a Tomáš Dučaj sa pochválil, že urobil rekord, keď jazdil a nedržal sa, ruky mal zdvihnuté.