Ešte v roku 2001 Obvodný úrad v Prievidzi, odbor civilnej ochrany nariadil mestu Prievidza zabezpečiť monitorovanie a systém varovania v objekte zimného štadióna a jeho okolia. O rok neskôr bol zrealizovaný monitorovací systém, ktorý upozorňuje na prípadný únik čpavku. Neskôr bol vypracovaný aj havarijný plán a dokumentácia civilnej ochrany. Vlani v auguste Ministerstvo vnútra SR, odbor CO, schválil autonómny systém varovania a vyrozumenia osôb v prípade havárie. Koncom minulého roku pracovníci okresného úradu vykonali opäť kontrolu na zimnom štadióne. Konštatovali, že plán vyrozumenia a varovania obyvateľstva je v poriadku, no samotný systém už nevyhovuje súčasným platným normám.
Vedenie mesta i poslanci sa týmto problémom zaoberali. Ešte vlani v decembri bol vypracovaný projekt na dodávku nového monitorovacieho systému, varovania a vyrozumenia ľudí. Vytvorená tiež bola špeciálna komisia, ktorá mala situáciu posúdiť a navrhnúť riešenie. Na júlovom zasadnutí zastupiteľstva informoval o záveroch komisie jej predseda Milan Dérer. Konštatoval, že boli posudzované tri alternatívy. V jednej z nich sa núkali dva spôsoby – rekonštrukcia existujúceho priameho chladenia aj s čpavkom alebo nepriame chladenie, pričom teplonosným médiom by boli nemrznúce zmesi. „Oproti čpavku nie sú nebezpečné, no nanovo by sme museli budovať strojovňu, čo by stálo 12 miliónov korún (398 327,02 €) a možno i viac. Navyše kvalita ľadu nie je práve najlepšia,“ zdôraznil M. Dérer.
Druhou alternatívou by mohlo byť napojenie detektoru úniku čpavku na existujúci mestský rozhlas, ktorý v Prievidzi už dlhšie funguje. V súčasnosti by podľa komisie takéto prepojenie síce bolo realizovateľné, no nespĺňalo by všetky zákonné kritériá.
Ako najlepšia možnosť sa ukázala realizácia projektu na dodávku a montáž monitorovacieho systému. Podľa M. Dérera „projekt spĺňa všetky náležitosti a podmienky v zmysle vyhlášky Ministerstva vnútra SR o podrobnostiach na zabezpečenie technických a prevádzko-vých podmienok informačného systému CO.“ S touto alternatívou sa stotožnili i poslanci a odhlasovali ju. Podľa plánu by mala byť realizovaná do konca septembra, teda do termínu, kedy zimný štadión čaká ďalšia kontrola z Obvodného úradu, odboru CO v Prievidzi. Náklady na realizáciu projektu sa vyšplhajú na 5,5 milióna korún (182 566,55 €), pričom ich mesto bude hľadať vo svojom rozpočte.
Primátor mesta Ján Bodnár v súvislosti s touto problematikou pripomenul, že „systém na zimnom štadióne je zastaralý, ale zatiaľ funguje. Čoskoro však bude nutná rekonštrukcia jeho zariadenia, pri ktorej by malo dôjsť k redukcii množstva čpavku.“ Aj preto komisia, ktorá sa touto problematikou zaoberala, bude pracovať ďalej a pripraví plán rekonštrukcie pre ďalšie roky.