Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Arbetovskú víťaznú šnúru zrušil Imrich Magyar

Šesť rokov trvala víťazná šnúra bratov Arbetovcov na Behu zvrchovanosti v Chrenovci-Brusne! V rokoch 2002, 2003 a 2005 triumfoval Martin Arbet, v 2004 a 2007 Roman Arbet a v roku 2006 Branislav Arbet.

Predminulú sobotu však na štart 9. ročníka Behu zvrchovanosti neprišiel ani jeden z nich a tak bolo jasné, že rodinnej sérii je koniec! Jasným favoritom posledného ročníka bol Imrich Magyar, aktuálny majster Slovenska v behu na 10 km na dráhe v i polmaratóne. Svoju rolu do bodky naplnil, vyhral v absolútnom poradí s takmer dvojminútovým náskokom pred druhým v poradí – Miroslavom Dobiášom z Prievidze.
„S druhým miestom som veľmi spokojný. Ak mám pravdu povedať, nečakal som, že sa mi bude bežať tak dobre. V tréningoch som sa v poslednej dobe špecializoval na krátke behy a šprinty, preto som veľmi nepočítal, že môžem skončiť v tomto viac ako 8000 metrov dlhom behu na stupni víťazov,“ povedal po skončení pretekov Miroslav Dobiáš, 17-ročný študent Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, a následne priblížil priebeh pretekov: „Ešte do polovice trate som strácal na Magyara len približne 20 metrov. Potom som však poľavil, okolo piateho kilometra som mal navyše krízu a Magyar mal už potom dostatočný náskok. Následne som sa sústredil na udržanie druhej priečky. Som rád, že sa mi to podarilo.“
Miroslav Dobiáš patrí k slovenským bežeckým nádejám. Je účastníkom atletických majstrovstiev sveta pretekárov do 17 rokov, konaných v roku 2007 v Českej republike. Reprezentoval na nich Slovensko v behu na 3000 m na dráhe.
Magyar svojím víťazným časom – 26:54 min zaostal o 14 sekúnd za traťovým rekordom, ktorý v roku 2004 vytvoril na 8350 metrovom okruhu Roman Arbet. Tretí v absolútnom poradí dobehol Rastislav Galovič z Rajca. V mužských veteránskych kategóriách vyhrali Pavel Faško z Bardejova, Róbert Berky z AMK N. Zámky a Jozef Lukačka z Austin Bratislava.
V ženskej kategórii na trati, vedúcej od ZŠ G. Drozda v Chrenovci-Brusne po starej ceste v Brusne až do V. Čause a naspäť, triumfovala slovenská reprezentantka v behu do vrchu Martina Merková z AŠK Grafobal Skalica. Časom 31:03 min prekonala o takmer tri minúty starý traťový rekord, ktorý vlani sama vytvorila. Druhá dobehla s viac ako 5 minútovým odstupom úspešná veteránka Eva Budinská z OcÚ Poluvsie, tretia bola Renáta Barcíková zo Sliača. Najstarší účastník behu bol Jozef Babka, ktorý sa narodil v roku 1941. Všetkých deväť ročníkov Behu zvrchovanosti absolvoval len jeden bežec – Róbert Berky z AMK Nové Zámky.
Výsledky 9. ročníka Behu zvrchovanosti (najlepší traja + naši v prvej desiatke jednotlivých kategórií): muži do 39 r.: 1. Imrich Magyar (N. Zámky), 2. Miroslav Dobiáš (Baník Prievidza), 3. Rastislav Galovič (Rajec), ...7. Miroslav Kaniansky (Ráztočno), ...10. Tomáš Chlpek (Chren.-Brusno). Muži 40 – 49 r.: 1. P. Faško (Bardejov), 2. Ondrej Hanzlík (Baník Prievidza), 3. Jozef Lipták (Zvolen), 4. Ľubomír Madaj (Ráztočno), 5. Miroslav Šorek (Handlová), ...7. Jozef Virčík (Prievidza), 8. Ladislav Brezáni (Prievidza). Muži 50 – 59 r.: 1. Róbert Berky (Nové Zámky), 2. Bartolomej Galovič (Rajec), 3. Ladislav Urbanovič (Mochovce), 4. Štefan Ševčík (ŠKP Prievidza), 5. Ondrej Kozárik (Handlová). Muži nad 60 rokov: 1. Jozef Lukačka (Bratislava), 2. Jozef Babka (OcÚ Jasenie), 3. Jozef Bašovský (Cigeľ). Ženy: 1. Martina Merková (Skalica), 2. Eva Budinská (OcÚ Poluvsie), 3. Renáta Barcíková (Sliač), 4. Petra Cimingová (Baník Prievidza), ...6. Valéria Spišková (Remata).
Víťazi žiackych kategórií: Roderik Gatial, Martin Kozárik, Nataša Ďurdinová a Lucia Galatíková.