Vyratúva: „Prvý raz som vycestoval do mierovej misie v bývalej Juhoslávii v roku 1994, o dva roky som tam bol opäť. V roku 2001 som bol v africkej Eritrei. Teraz som bol už tretí raz v Afganistane. Pôsobil som v Bagrame, Kábule aj v Kandaháre.“
Desiatnik Robert Kvostka, ktorý bol naposledy v Afganistane členom stavebného družstva, konštatuje, že do šiestich misií, v ktorých strávil už skoro šesť rokov, sa vždy hlásil dobrovoľne. „Iste, dalo by sa hovoriť aj o financiách, ale pre mňa je to vždy v prvom rade moja vojenská práca, ktorú mám rád. No a tiež fajn partie ľudí v uniforme, plus spoznávanie cudzích krajín,“ hovorí vyšportovaný Prievidžan. Porovnáva: „Oproti krajinám sužovaných vojnou a ťažkými klimatickými podmienkami je niekedy až smiešne, na čo všetko doma hundreme a s čím všetkým nie sme spokojní. Stačí to tam zažiť a o to viac viem, aké je Slovensko super.“ Dodáva však, že misie si vyžiadali u neho aj daň. „Nikdy som nemal dosť času vybudovať si vzťah a založiť rodinu. Hoci – ani som sa v tomto smere moc neponáhľal. Nie každá rodina takéto opakované vojenské odlúčenie vydržala. Služba v armáde a v misiách mi zatiaľ stojí za to a verím, že si ešte stihnem vybudovať aj rodinu,“ usmeje sa 38-ročný muž. No aj tu pripomenie, že niekedy akoby slovenská závisť nemala konca. Občas totiž cíti, že namiesto aspoň kúska rešpektu k práci mierotvorcov je to skôr práve o tej závisti. Nuž – smiešne aj trápne. Našťastie, veliteľ kandahárskej leteckej základne Air Commodor (brigádny generál) Robert Judson to videl inak. Pri rozlúčke začiatkom tohto leta našim vojakom povedal: „Páni, som pyšný na to, že vám môžem osobne poďakovať za vašu skvelú prácu. Keď prídete domov, k svojim jednotkám, k svojim rodinám, k svojim priateľom, buďte hrdí na prácu, ktorú ste na našej základni odviedli,“ vyhlásil britský generál.
„Počas zimného obdobia dažďov sa na niektorých miestach základne valili metrové prúdy vody, ktorá len veľmi ťažko vsakovala do slnkom spečenej zeme a vytvárala kalné jazerá,“ spomenul desiatnik Kvostka. Aj preto slovenskí ženisti už na jar absolútne vyschnuté riečiská premostili. Raz, po odchode vojsk ISAF, budú slúžiť afganským obyvateľom. Na leteckej základni ôsma rotácia našich vojakov v Afganistane za šesť mesiacov tiež vybudovala betónové odstavné plochy aj chodníky či drevené prístrešky a realizovala celý rad ďalších stavebných, rekonštrukčných alebo opevňovacích prác. No a samozrejme - za šesť mesiacov odmínovači v Kandaháre preverili na mínovú bezpečnosť 155-tisíc štvorcových metrov pomocou odmínovacieho kompletu Božena a 124 – tisíc štvorcových metrov ručne.
„Pevne verím, že ste si vedomí dôležitosti vašej práce, ktorú ste v horúcom Afganistane vykonali. Práce, ktorú ste odviedli vo veľmi náročných podmienkach v prachu a pote. Nepochybujem o tom, že máte byť na čo hrdí. Dôkazom vašej svedomitej každodennej a profesionálnej práce sú vyznamenania a medaily, ktoré vám boli udelené,“ povedal štátny tajomník ministerstva obrany Daniel Duchoň v Seredi na slávnostnom nástupe začiatkom leta vojakom, ktorí sa vrátili z Afganistanu. Spolu s náčelníkom generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálom Ľubomírom Bulíkom konštatovali, že práve misia ISAF, ktorej velí NATO, je pre Severoatlantickú alianciu, a tým aj pre našu republiku, mimoriadne dôležitá. Samozrejme, desiatnik Kvostka na „medajlovačke“ nechýbal.
Slovenský kontingent plní úlohy v priestore regionálneho veliteľstva Juh. Operácia ISAF má štyri regionálne veliteľstvá a pôsobí v nej spolu približne 46-tisíc vojakov zo štyroch desiatok krajín. Po júnovom rozhodnutí vlády SR majú ozbrojené sily v operácii ISAF mandát na pôsobenie až 246 vojakov. V súčasnosti ich je do Afganistanu vyslaných 70. Z nich je 57 nasadených v multifunkčnej ženijnej rote na základni v Kandaháre, sedem ich pracuje v rámci zdravotníckeho tímu v českej poľnej nemocnici na leteckej základni v Kábule a traja vojaci pôsobia v provinčných rekonštrukčných tímoch. Traja dôstojníci zastupujú Slovensko na medzinárodnom veliteľstve Juh v Kandaháre, do ktorého zodpovednosti patrí priestor veľký ako tri Slovenská. V Afganistane sú slovenskí vojaci od roku 2002. Na jeseň a na prelome rokov našu účasť posilnia dve strážne jednotky.
„Táto afganská operácia nie je jednoduchá a nebude krátka. Z koaličných vojsk však cítiť spolupatričnosť a odhodlanie, pričom príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky sú ich dôležitou súčasťou“, hrdo konštatuje desiatnik Robert Kvostka z Prievidze, náš najdlhšie slúžiaci „mierotvorca“, ktorý na Slovensku pôsobí v stavebnej rote na leteckej základni Sliač.