Nový systém má dve časti, užívateľský priestupkový program, do ktorého sa ukladajú potrebné údaje a GPS slúžiaci na kontrolu rozmiestnenia hliadok a rýchle reakcie operačných dôstojníkov.
Ako vysvetlil vedúci operačných Mestskej polície Prievidza Samuel Volek, „predtým sme museli zvládnuť veľa administratívy, aj komunikácia s hliadkami bola sťažená.“ Hliadkujúci policajti si pred zavedením tohto systému zapisovali páchateľov priestupkov či kontrolované osoby na papier, pred koncom služby ich zaznamenali do úradného záznamu a knihy blokových pokút a potom tieto informácie operačný dôstojník pracne „nahadzoval“ do počítača.
Teraz majú na operačnom stredisku v počítačoch zabudovaný užívateľský program, do ktorého sa policajti prihlasujú pod vlastnými kódmi. Každá hliadka má k dispozícii elektronický terminál, do ktorého eviduje priestupky, tie sa prenášajú k operačnému, ktorý má záznam hneď k dispozícii.
Ďalšou výhodou je aj možnosť hliadky priamo v teréne overiť totožnosť občana, zistiť či je majiteľom psa alebo páchateľom nejakých priestupkov. Tieto možnosti by sa mali onedlho rozšíriť aj o evidenciu blokovania vozidiel.
Samuel Volek vysvetlil, že sa inšpirovali u kolegov v českom Zlíne, ich systém si vylepšili podľa vlastnej potreby a dnes ho úspešne používajú. Iniciatíva vznikla v radoch MsP a systém v hodnote 1 350 000 korún financovalo mesto z rozpočtu mestskej polície. Prepojenie GPS systému s priestupkovým programom je na Slovensku unikátne, no tento nápad sa zapáčil v mnohých ďalších mestách. Aj preto k nám stále jazdia zástupcovia mestských polícií, aby sa Prievidžanmi inšpirovali. „Naposledy tu boli z Karvinej a Uherského Brodu, vysvetlili sme im princíp fungovania systému, zaujímalo ich aj, aké je jeho využitie v praxi,“ vysvetlil S. Volek a doplnil, že „by bolo dobré, aby sa zapojilo čo najviac miest. Znamenalo by to možnosť prepojenia a spolupráce aj s inými mestskými políciami.“