Pokuty
Tých, ktorí sa často dopúšťajú dopravných priestupkov, určite najviac zaujímajú pokuty. Za závažné a opakované priestupky môže byť uložená až 40-tisícová pokuta. V blokovom konaní môže byť najvyššia sadzba 20 000 korún. Jazda pod vplyvom alkoholu môže po novom vyjsť vodiča na 7 až 30-tisíc korún a navyše vydanie zákazu šoférovania na jeden až päť rokov. Od 5 do 25 000 korún môže zaplatiť šofér, ktorý jazdil pod vplyvom alkoholu a navyše spôsobil nehodu, alebo prekročil povolenú rýchlosť. Odmietnutie testu na zistenie alkoholu môže byť pokutované od desiatich do štyridsiatich tisíc korún a zákazom šoférovania od 1 až do 5 rokov. Telefonovanie za volantom môže vyjsť až na 5 000 korún. Pokuty do stotisíc korún však hrozia aj obciam a samosprávnym krajom, pokiaľ nebudú komunikácie, ktoré majú vo svojej správe, udržiavať v dobrom stave a bez výmoľov.
Maximálna rýchlosť
Najzásadnejšou zmenou je zníženie rýchlosti v obci zo 60 na 50 km/h. Na diaľnici je povolená rýchlosť 130 km/h, ale pozor, najnižšia rýchlosť na diaľnici mimo obce bola zvýšená z 50 až na 80 km/h. Ak diaľnica prechádza cez obec, najnižšia rýchlosť na nej môže byť 65 km/h.
Cyklisti
Milovníci bicyklovania budú musieť kvôli novému cestnému zákonu investovať do nákupu bezpečnostných prostriedkov. Pokiaľ budú jazdiť mimo obce, musia mať na hlave ochrannú prilbu. Túto povinnosť majú deti do 15 rokov aj v obci. Za zlej viditeľnosti a mimo obce musia mať cyklisti reflexné oblečenie. Reflexné prvky sú však povinní mať aj chodci, ak budú kráčať po komunikácii mimo obce. Reflexné vesty musia mať, vo svojom vozidle aj vodiči.
Nové povinnosti
K novinkám patrí aj celoročné svietenie, teda nielen od 15. októbra do 15. marca, tak ako to bolo doteraz. Povinné budú aj pneumatiky so zimným dezénom, a to v prípade, že je na ceste námraza, ľad alebo sneh. Autá, ktoré majú nad sedem a pol tony, nebudú môcť na diaľnicach, ale ani na rýchlostných cestách predbiehať. Povinné budú aj psychotesty, ale len pre kamionistov, vodičov autobusov a tých, ktorí sa budú opakovane dopúšťať dopravných priestupkov. Takýchto nepoučiteľných šoférov, neustále porušujúcich predpisy, môžu policajti poslať späť do autoškoly.
Zákazy
Vodiči, tak ako aj doteraz, nebudú môcť telefonovať, ale ani inak používať mobilný telefón, napríklad písať esemesky. Telefonovať môžu len s použitím hands free. Zakázané je tiež počas šoférovania robiť to, čo nesúvisí s vedením vozidla, ako napríklad jesť alebo piť. Podľa nového cestného zákona bude tiež zakázané používanie antiradarov, či iných systémov, ktoré „rušia“ merania rýchlosti.
Mestské a obecné polície
Tak, ako sme už pred časom písali, mestské a obecné polície už podľa nového zákona nebudú merať rýchlosť a vodičov za jej prekročenie pokutovať. Naopak, pre mestských a obecných policajtov sa rozšírili právomoci na riešenie priestupkov proti zákazu státia, zastavenia a vjazdu. V tejto súvislosti treba spomenúť, že podľa nového zákona nebude úplne zakázané parkovanie na chodníkoch, ale len v prípade, že chodci budú mať na prechod jeden a pol metra.
Zaujímavosť
Pri prerokovávaní zákona v Národnej rade SR podali poslanci viacero návrhov. Niektoré prešli, iné nie. Odmietli napríklad paragraf, podľa ktorého by okrem nedele a sviatkov nejazdili kamióny na našich cestách ani v piatok počas dopravnej špičky. Naopak, zákonodarcovia odobrili návrh dvoch poslancov, podľa ktorého majú chodci na priechodoch zakázané používať mobilné telefóny a hudobné prehrávače.
Až čas a prax ukážu, či nový zákon o premávke na pozemných komunikáciách a jednotlivé jeho paragrafy budú prínosom pre premávku. Ministerstvo vnútra avizuje, že pokiaľ by sa niektoré ustanovenia neosvedčili, navrhne zákon upraviť.