V Lotyšsku sa ich púť skončila už v prvom kole. No čo je zaujímavé, sitom úvodného kola neprešiel žiadny slovenský voľnoštýliar. Vladimír Kováč tak bol, napriek tomu, že nezvíťazil, napokon so svojím trinástym miestom v hmotnostnej kategórii do 69 kg, klasifikovaný ako najlepší Slovák. Ostatní mladí voľnoštýliari skončili vo výsledkovej listine zväčša na 17. - 19. mieste.
„Peter Obžera v hmotnosti do 56 kg v prvom kole narazil na silného Turka, s ktorým už prvú časť súboja prehral, hoci podľa správnosti mal zvíťaziť. Opačné verdikty rozhodcov ho znechutili a už to nedokázal obrátiť,“ uviedol reprezentačný tréner Gabriel Juhás k vystúpeniu prievidzským borcov a pokračoval: „Vladovi Kováčovi v hmotnosti do 69 kg žreb prisúdil veľmi silného maďarského súpera, ktorý už tretí rok za sebou získal na majstrovstvách Európy kadetov medailu."
Podľa reprezentačného trénera je situácia slovenských zápasníkov v tejto vekovej kategórii kritická, lebo kadeti prestávajú mať záujem o tento úpolový šport. „Mnohí z nich stratili motiváciu aj preto, lebo po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu im zrazu v ich hmotnostných kategóriách pribudlo z večera do rána desať až dvanásť veľmi silných protivníkov. Navyše, kým zápasenie v strednej Európe, možno iba s výnimkou Maďarska, stagnuje, v mnohých niekdajších republikách bývalého Sovietskeho zväzu je to tradičný národný šport, ktorý patrí ku koloritu tej – ktorej krajiny. Deti a mládež už dnes majú iné záujmy ako sa venovať takému tvrdému športu, akým je zápasenie. Naša členská základňa sa znižuje a talenty v nej sú veľkou vzácnosťou. Musíme sa zamyslieť, kam v kategórii kadetov a juniorov ďalej pôjdeme. Ak chceme byť v budúcnosti úspešní, musíme prejsť od slov k činom. Iba tak máme šancu niečo dokázať. Musíme súčasný klesajúci trend zastaviť,“ konštatoval G. Juhás, ktorý počas víkendu v Daugaupilse veľa radosti z výkonov svojich mladých zverencov na lotyšskej žinenke nemal.