Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že až 92 percent ľudí od 15 do 25 rokov si všíma, ako vyzerá chrup človeka, ktorého stretnú. Potvrdil to aj prievidzský zubný lekár Dušan Hustý, ktorý počas dlhoročnej praxe zistil, že zdravý chrup je v dnešnej dobe nielen otázkou zdravia, ale aj prestíže. „Ľudia chcú zapôsobiť aj pekným úsmevom,“ vysvetlil a dodal, že sa to odrazilo aj na kvalite starostlivosti o zuby. „Pred revolúciou museli všetky deti povinne absolvovať prehliadku u zubára dvakrát do roka. Keď sa od toho po roku 1989 upustilo a neexistovala organizácia ničoho, negatívne sa to odrazilo aj v tejto oblasti. Dnes už vidno pozitívnu tendenciu, rodičia detí aj mladí ľudia sú uvedomelejší.“
Podľa spoločnosti GfK Slovakia, je správna ústna hygiena dôležitá pre 76 percent mladých, ktorí si umývajú zuby pravidelne ráno a večer, pričom desatina z nich sa tak snaží urobiť po každom jedle. O hygienu sa údajne viac starajú ženy ako muži, čo potvrdil aj D. Hustý. Podľa neho existujú značné rozdiely aj na základe príslušnosti k sociálnym vrstvám.
Otázku strachu nechce zubár generalizovať, ale „z praxe môžem tvrdiť, že ženy sú odolnejšie, čo im je zrejme dané od prírody. Aj keď je to veľmi individuálne, pravdou ostáva, že s extrémnymi prípadmi strachu sa stretávam častejšie u mužov.“
Aj napriek tomu, že sa kvalita starostlivosti o chrup neustále zvyšuje, posuny vpred sú poma-
lé. „Ľudia ešte stále málo používajú doplňujúce pomôc-
ky dentálnej starostlivosti, ako napríklad zubnú niť, ústnu vodu či medzizubné kefky. Aj z pries-
kumu vyplýva, že tieto pomôcky prevažná väčšina opýtaných ne-
používa, naopak až 88 percent potvrdilo, že žuje žuvačky ako prevenciu pred tvorbou zubného kazu. Mladí ľudia obľubujú najmä bieliace pasty, ktoré občas alebo pravidelne používa 80 percent z nich. D. Hustý však varuje pred negatívnymi účinkami takýchto prostriedkov na zubnú sklovinu a ich pravidelnú aplikáciu neodporúča.