Domácich i „cezpoľných“
Bytovej politike prikladá starosta a Obecné zastupiteľstvo v Lehote pod Vtáčnikom, druhej najväčšej obce hornej Nitry, veľký význam. Nie sú to len slová. Rukolapným dôkazom je skutočnosť, že za posledné štyri roky odovzdali občanom 94 bytov, na ich výstavbu vynaložili 134 miliónov korún. Financie získali zo Štátneho fondu rozvoja bývania, od Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR i obecného rozpočtu.
Správny smer
Lehota pod Vtáčnikom sa zaradila medzi tie slovenské obce, ktorých samospráva pochopila, že zárukou ich ďalšieho progresívneho rozvoja je dôsledná a premyslená bytová politika. „Výstavbe bytov, v tom obrovskom balíku úloh, ktoré zabezpečujeme pre spokojný život našich občanov od sociálnej oblasti po školstvo a skrášľovanie životného prostredia, patrí jedna z popredných priečok. Začali sme v roku 2004, kedy sme odovzdali do užívania 23 bytov v hodnote 30 miliónov korún. Tie, zatiaľ posledné, odovzdávame teraz. Je ich jedenásť, sú súčasťou komplexu, v ktorom je tridsaťšesť bytov,“ povedal Ján Cipov, starosta Lehoty pod Vtáčnikom skôr než si jedenásť nových nájomníkov prevzalo kľúče od bytu.
Za zmienku stojí aj fakt, že s výstavbou bytového komplexu začali v Lehote pod Vtáčnikom koncom roka 2006, mimochodom v čase, keď práve odovzdávali do užívania 35 bytov oproti obecnému úradu, a vlaňajšie Vianoce už ich nájomníci svätili v novom. „Máme šťastie, že sme založili obecný podnik služieb, ktorý sa v januári tohto roku pretransformoval na eseročku. On bol aj hlavným dodávateľom stavby. Jeho rozhodujúcim a nosným subdodávateľom bol OSP, a.s., Obchod, Stavebníctvo, Podnikanie z Prievidze. Sme s nimi nadmieru spokojní, pretože nám odovzdali stavbu, a nielen túto poslednú, v požadovanej kvalite a dohodnutom termíne. Ten dávame do popredia, pretože keď povieme občanom, že vtedy a vtedy budú bývať, chceme aby to bola pravda, aby sme ich nezavádzali,“ informoval starosta obce.
Radosť tých, ktorí stískali v dlani kľúče od nového bytu, bola ešte väčšia, keď sa pozreli po okolí. Bolo upravené, vysadené záhony kvetov a drevín, pripravené parkovacie plochy. Iste, tráva sa ešte nezelenela, potrebuje čas, kým jej zrniečka nadobudnú silu a zmenia sa na hustý trávnik.
Inšpirácia
Za štyri roky deväťdesiatštyri bytov. Pekná bilancia. Podľa slov starostu Jána Cipova nie však konečná. V súčasnosti evidujú v Lehote pod Vtáčnikom 157 žiadostí o pridelenie obecného bytu. „Teší nás, že to nie sú len občania obce, ale až 70 % ich je z okolia, z ostatných miest a obcí hornej Nitry a štyri pätiny žiadateľov o takúto formu bývania sú mladí ľudia,“ uviedol J. Cipov.
Je to pozitívny jav. Nepriaznivý populačný vývoj na Slovensku neobišiel ani Lehotu pod Vtáčnikom. V súčasnosti v dedine žije 3846 občanov, spolu so spádovou obcou Podhradie je to 4200 ľudí. A práve aj z tejto malebnej podhorskej dedinky tiež evidujú žiadateľov o obecný byt. Očakávanému zvyšovaniu počtu obyvateľov prispôsobili starosta obce a obecné zastupiteľstvo aj školskú politiku. Jej súčasťou je generálna rekonštrukcia budovy základnej a materskej školy. Žiada si to ich momentálny stav ale i prezieravosť, s ktorou hľadia do budúcnosti.
Na malej slávnosti sme sa dozvedeli o návrhoch starostu obce, aby štátna bytová politika pokračovala, ale s prehodnotením úveru a jeho splácania na dobu 30 rokov. Táto doba splácania by sa podľa neho mohla skrátiť, aby mestá a obce mohli voľne s bytmi disponovať v prospech občanov a nie až o 30 rokov. V Lehote pod Vtáčnikom však i naďalej využijú všetky možnosti, aby v dohľadnej dobe pokračovali.
Prednostu obecného úradu Jozefa Mendela sme sa opýtali, či má obec k dispozícii vlastné pozemky. Veď práve ich nedostatok je kameňom úrazu a „stopkou“ v mnohých obciach nášho regiónu. Práve sme sa kochali, spolu so Štefanom Škrípom, poradcom ministra výstavby a regionálneho rozvoja, pohľadom na okolie. Vlniace sa obilie za a upravené priestranstvo pred bytovkou. „Pozrite, tu by mali stáť ďalšie bytové domy. Vykupujeme pod ne pozemky,“ naznačil rukou smer rozvoja prednosta J. Mendel.
Poradca Š. Škríp ocenil cestu, ktorou sa v Lehote pod Vtáčnikom vydali v napĺňaní zámerov obecnej bytovej politiky a výsledky, ktoré doposiaľ dosiahli.
Po piatich rokoch vo svojom
Zväzok kľúčov od nového bytu si prevzala aj rodina Bobokovcov z Lehoty pod Vtáčnikom. Päť rokov žili v spoločnej domácnosti s rodičmi. „Sme veľmi šťastní a spokojní, táto forma nám vyhovuje, rozhodli sme sa osamostatniť, byt, ktorý sme dostali, je krásny,“ rozrozprával sa otecko Valent. Vedľa neho šantil syn Denis, on už bol v novom domove pozrieť. Tešil sa, že so sestričkou Timeou budú mať svoju izbičku. Mamička Miroslava prezradila, že zariadenie do bytu už majú, len do detskej izby a na chodbu chcú prikúpiť. Ani ona neskrývala pocit šťastia a spokojnosti. Ich trojizbový byt má skutočne zaujímavé architektonické riešenie. Zatiaľ čo Denis a Timea poskakovali vo svojej, zatiaľ ešte prázdnej izbe, ich ocino Valent skonštatoval: „Je to fajn, že sa obec takto stará o svojich občanov. Takáto forma bývania nám v súčasnosti vyhovuje.“
Pred prahom nového bytu sme oslovili aj Evu Mitašovú. Prezradila, že doposiaľ žila spolu s dcérou v staršej bytovke neďaleko. Na čo sa najviac teší? „Hlavne, že budem mať svoje súkromie,“ povedala.
Šťastie priam sršalo z tvárí dvoch mladých ľudí – Vladimíry Tonhauzerovej a Jozefa Kluvanca. Ona je z Lehoty pod Vtáčnikom, on pochádza z Liešťan. Využili možnosť a dali si podľa vlastných predstáv vyrobiť kuchynskú linku, dlažbu. Inak sú však spokojní. Rozhodli sa žiť pod jednou strechou. „Je to úžasný pocit stáť vo vlastnom byte. Toľko mladých ľudí i rodín s deťmi často nemá kde hlavu skloniť. My už strechu nad hlavou máme. Nábytok sme si objednali. Keď nám ho dodajú, poskladáme obývačku a spálňu, a môžeme bývať,“ prezradila Vladimíra. S úsmevom pozrela na Jozefa a spolu dodali, „veríme, že to nebude dlho trvať.“
Lehota pod Vtáčnikom patrí k moderným a rozvíjajúcim sa obciam hornej Nitry. Toto suché konštatovanie je však dielom premyslenej práce starostu obce a obecného zastupiteľstva, ľudí, ktorí vedia pre spokojnosť ostatných občanov i čosi obetovať. Verte, že pri vybavovaní všetkých potrebných dokladov, potvrdení, povolení pre bytovú výstavbu, toho nie je málo. Naši predkovia zvykli vravieť, že bez práce nie sú koláče. Bez práce, triezveho pohľadu do budúcna a záujmu o ďalší rozvoj dediny, by sa ani v Lehote pod Vtáčnikom nepohli dopredu, mohli by len nostalgicky konštatovať, že dedina nemladne. Dnes má však pred sebou jasnú perspektívu.